Kertbarátok köre

Politika mentes beszélgetések a mindennapokról
Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2015.03.22. 20:11

Lancelot írta:Hi, kertművelők! :mosoly:

Nem tudom ki, hol tart, de én ma és tegnap végre tudtam szőlőt metszeni. Végre olyan volt az idő, sőt mi több, egyenesen pazar volt a napsütés, és a meleg. Jó lenne jövő hétvégén egy szélmentes nap, mert a lemosó permetezést még szeretném elvégezni.
Nekem kikelt a borsóm. :)
Még az epret kellene megkapálni, de lehetetlen annyira száraz. Talán a héten lesz egy kis eső és akkor ha minden összejön és a derekam is úgy akarja meglesz az is.
A lemosópermetezés még hátra van nekünk is, a szél miatt lehetetlenség megcsinálni. (Kell nekem hegytetőn lakni. :))

Avatar
maTTeus
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2792
Csatlakozott: 2013.12.28. 15:12
Mi vagy?: anno: jóómateF1
Tartózkodási hely: Lakitelek

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: maTTeus » 2015.03.22. 20:47

eniksz írta:
Lancelot írta:Hi, kertművelők! :mosoly:

Nem tudom ki, hol tart, de én ma és tegnap végre tudtam szőlőt metszeni. Végre olyan volt az idő, sőt mi több, egyenesen pazar volt a napsütés, és a meleg. Jó lenne jövő hétvégén egy szélmentes nap, mert a lemosó permetezést még szeretném elvégezni.
Nekem kikelt a borsóm. :)
Még az epret kellene megkapálni, de lehetetlen annyira száraz. Talán a héten lesz egy kis eső és akkor ha minden összejön és a derekam is úgy akarja meglesz az is.
A lemosópermetezés még hátra van nekünk is, a szél miatt lehetetlenség megcsinálni. (Kell nekem hegytetőn lakni. :))
Jajaj, én akkor jól el vagyok maradva, itt még el sincs vetve. :D Legalább már ma kész lett. :D
Kép

Avatar
Redbull
Főnök!
Hozzászólások: 11438
Csatlakozott: 2014.01.04. 13:17
Mi vagy?: rangidős
Tartózkodási hely: Hungary/Nograd/Pásztó

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Redbull » 2015.03.23. 07:46

Szombaton én is végeztem a metszéssel, a lemosó permetezés erre a hétre marad.
:mosoly:
A tanult elme ismertetőjele, hogy képes foglalkozni egy gondolattal anélkül, hogy elfogadná. (Arisztotelész)

Avatar
Sánta Gepárd
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3589
Csatlakozott: 2013.12.28. 10:36
Mi vagy?: Háááát....
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Sánta Gepárd » 2015.03.23. 14:53

eniksz írta:[
Nekem kikelt a borsóm. :)
Még az epret kellene megkapálni, de lehetetlen annyira száraz. Talán a héten lesz egy kis eső és akkor ha minden összejön és a derekam is úgy akarja meglesz az is.
A lemosópermetezés még hátra van nekünk is, a szél miatt lehetetlenség megcsinálni. (Kell nekem hegytetőn lakni. :))
Nálunk lassan már csak virágok vannak meg egy-két fa.
És az időjárás csak minket bosszant. Hétvégén érünk rá, akkor meg vagy esik, vagy fúj a szél...
A kapáláshoz meg nálunk is öntözni kellene előtte.

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2015.03.23. 20:08

eniksz írta:Nekem kikelt a borsóm. :)Még az epret kellene megkapálni, de lehetetlen annyira száraz.
Ezért örülök, hogy homokon lakok...

Én a hétvégén a végére értem az eper kikapálásának (előtte meg szoktam trágyázni), az idősebb töveken már szépen jönnek a levelek és egy-két virágot is láttam már.
Kép

Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2015.04.01. 20:32

Végre behoztam a lemaradásom. Megkapálva a borsó, sárgarépa (az nagyon óvatosan jó arasznyira a friss növénykéktől), eper, virágos rész fele. Másik felét csak gyomlálnom kell. A hagyma még ráér túl pici. Következő felvonás kb két hét múlva. Jön a krumpliültetés, no meg kapálhatom újra az egészet.

Avatar
maTTeus
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2792
Csatlakozott: 2013.12.28. 15:12
Mi vagy?: anno: jóómateF1
Tartózkodási hely: Lakitelek

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: maTTeus » 2015.04.01. 21:31

eniksz írta:Végre behoztam a lemaradásom. Megkapálva a borsó, sárgarépa (az nagyon óvatosan jó arasznyira a friss növénykéktől), eper, virágos rész fele. Másik felét csak gyomlálnom kell. A hagyma még ráér túl pici. Következő felvonás kb két hét múlva. Jön a krumpliültetés, no meg kapálhatom újra az egészet.
Itt még el sincs vetve a borsó. :lol: Az a baj hogy ez az idő annyira kiszámíthatatlan lett, hogy nem tudom, lesz-e a kertből valami. Ma még hó is esett, egy-két orkán erejű széllökés és falrengető dörgés között. Tegnap meg özönvíz mosta el a környéket... Jó lesz ez így...
Kép

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2015.04.02. 14:56

maTTeus írta:Itt még el sincs vetve a borsó. :lol: Az a baj hogy ez az idő annyira kiszámíthatatlan lett, hogy nem tudom, lesz-e a kertből valami. Ma még hó is esett, egy-két orkán erejű széllökés és falrengető dörgés között. Tegnap meg özönvíz mosta el a környéket... Jó lesz ez így...
Nem érdemes vetni, mert nem bírja a meleget, ha a meleg időig nem nő meg rendesen, nagyon szar lesz a termés. 4 éve jártam így, 1-1 tő alig nőtt meg 30 cm-esnél nagyobbra és maximum 1-2 cső volt rajta - de persze mikroklímája válogatja, én már februárban elvetem a borsót (debreceni világos/sötét zöld). De van olyan borsó, amit már novemberben is el szoktak vetni, fagytűrő, azt még nem próbáltam.
Kép

Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2015.04.02. 20:28

Bönde Attila írta:
maTTeus írta:Itt még el sincs vetve a borsó. :lol: Az a baj hogy ez az idő annyira kiszámíthatatlan lett, hogy nem tudom, lesz-e a kertből valami. Ma még hó is esett, egy-két orkán erejű széllökés és falrengető dörgés között. Tegnap meg özönvíz mosta el a környéket... Jó lesz ez így...
Nem érdemes vetni, mert nem bírja a meleget, ha a meleg időig nem nő meg rendesen, nagyon szar lesz a termés. 4 éve jártam így, 1-1 tő alig nőtt meg 30 cm-esnél nagyobbra és maximum 1-2 cső volt rajta - de persze mikroklímája válogatja, én már februárban elvetem a borsót (debreceni világos/sötét zöld). De van olyan borsó, amit már novemberben is el szoktak vetni, fagytűrő, azt még nem próbáltam.
Én a rajnai törpét szoktam ültetni. Amint van egy kis kellemesebb nap szilveszter után elültetem. Volt hogy január 7-én ültettem. Idén megkéstem vele csak februárban került bele a földbe. Eddig még nem volt gondom a terméssel, minden évben rendesen terem, még fagyasztóba is teszek el belőle.

Avatar
maTTeus
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2792
Csatlakozott: 2013.12.28. 15:12
Mi vagy?: anno: jóómateF1
Tartózkodási hely: Lakitelek

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: maTTeus » 2015.04.02. 20:45

Bönde Attila írta:
maTTeus írta:Itt még el sincs vetve a borsó. :lol: Az a baj hogy ez az idő annyira kiszámíthatatlan lett, hogy nem tudom, lesz-e a kertből valami. Ma még hó is esett, egy-két orkán erejű széllökés és falrengető dörgés között. Tegnap meg özönvíz mosta el a környéket... Jó lesz ez így...
Nem érdemes vetni, mert nem bírja a meleget, ha a meleg időig nem nő meg rendesen, nagyon szar lesz a termés. 4 éve jártam így, 1-1 tő alig nőtt meg 30 cm-esnél nagyobbra és maximum 1-2 cső volt rajta - de persze mikroklímája válogatja, én már februárban elvetem a borsót (debreceni világos/sötét zöld). De van olyan borsó, amit már novemberben is el szoktak vetni, fagytűrő, azt még nem próbáltam.
Igen, nyáron már nem lesz belőle semmi, de vetteük már áprilisban is, kb május végére be is érett. Tavaly ilyen szempontból jó volt, hogy nem volt igazi nyár, de ki tudja mi lesz idén. A fóliában már február óta van, de magam se tudom, mi értelme, mert tavaly is akkorára nőtt, hogy kész dzsungel lett belőle. Volt vagy 180cm, de csak azért, mert ilyen magas a fólia. :D Ja, és elvileg rajnai törpe volt. :D
Kép

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2015.04.02. 20:56

maTTeus írta:Igen, nyáron már nem lesz belőle semmi, de vetteük már áprilisban is, kb május végére be is érett. Tavaly ilyen szempontból jó volt, hogy nem volt igazi nyár, de ki tudja mi lesz idén. A fóliában már február óta van, de magam se tudom, mi értelme, mert tavaly is akkorára nőtt, hogy kész dzsungel lett belőle. Volt vagy 180cm, de csak azért, mert ilyen magas a fólia. :D Ja, és elvileg rajnai törpe volt. :D
180 cm azt hogy? :D Nálunk tavaly nagyon jó volt a termés, homok van pedig... de kb. olyan 90-110 cm-esek voltak a szárak.
Kép

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2015.04.02. 20:58

eniksz írta:Én a rajnai törpét szoktam ültetni. Amint van egy kis kellemesebb nap szilveszter után elültetem. Volt hogy január 7-én ültettem. Idén megkéstem vele csak februárban került bele a földbe. Eddig még nem volt gondom a terméssel, minden évben rendesen terem, még fagyasztóba is teszek el belőle.
Én nem merem olyan korán elvetni... mondták páran, hogy kifagyott. Próbálom azért minél korábban, eddig a februári vetésekből mindig jó termés lett.
Kép

Avatar
maTTeus
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2792
Csatlakozott: 2013.12.28. 15:12
Mi vagy?: anno: jóómateF1
Tartózkodási hely: Lakitelek

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: maTTeus » 2015.04.02. 21:03

Bönde Attila írta:
maTTeus írta:Igen, nyáron már nem lesz belőle semmi, de vetteük már áprilisban is, kb május végére be is érett. Tavaly ilyen szempontból jó volt, hogy nem volt igazi nyár, de ki tudja mi lesz idén. A fóliában már február óta van, de magam se tudom, mi értelme, mert tavaly is akkorára nőtt, hogy kész dzsungel lett belőle. Volt vagy 180cm, de csak azért, mert ilyen magas a fólia. :D Ja, és elvileg rajnai törpe volt. :D
180 cm azt hogy? :D Nálunk tavaly nagyon jó volt a termés, homok van pedig... de kb. olyan 90-110 cm-esek voltak a szárak.
Fóliában volt, ahol gyakran locsoltuk és nagyon meleg helyen, szóval egész nap párás volt az idő, gondolom jól megszívta magát. Plusz brutálisan fel volt turbózva a talaj, kétásó mély ágyással és rengeteg humusszal. :D Én is csak néztem, hova a francba nő. De a saláta, brokkoli és a káposzta is hatalmas lett. A paradicsommal meg az volt a baj, hogy a szárra ment el az energia (az is alig fért el bent), de termést alig hozott. Egyébként nem vettem bentre túl sokat, csak 5-6 alig 1 méteres sort, de termett annyit, mint kint sokszorakkora területen. Csak leszedni alig lehetett, annyira elburjánzott.

Egyébként idén úgy fogom csinálni (konkrétan holnap :D) hogy a krumpli sorai közé teszem. Állítólag jó hatással vannak egymásra, amikor pedig fel kell tölteni a krumplit addigra kb ki is jön a borsó a sorok közül. Aztán majd kiderül, mi lesz belőle.
Kép

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2015.04.02. 21:08

Én azon filóztam (ugyan van hely máshol is), hogy a borsó helyére ültetem majd a paprika palántákat... csak nem tudom várjak-e május végéig vele (vagy amikor kimegy a borsó). A magok mindenesetre már kikeltek.
Kép

Avatar
maTTeus
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2792
Csatlakozott: 2013.12.28. 15:12
Mi vagy?: anno: jóómateF1
Tartózkodási hely: Lakitelek

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: maTTeus » 2015.04.02. 21:16

Bönde Attila írta:Én azon filóztam (ugyan van hely máshol is), hogy a borsó helyére ültetem majd a paprika palántákat... csak nem tudom várjak-e május végéig vele (vagy amikor kimegy a borsó). A magok mindenesetre már kikeltek.
A paprikát magról ülteted? Tavaly megpróbáltam, de azt mondják az nagyon kényes és nem is lett belőle semmi, szóval ott muszáj a palánta, a paradicsom viszont sok termést hozott magról nevelt palántával is. A legjobb két éve volt, akkora a komposztba került paradicsommag is, a halomból pedig rengeteg kisparadicsom nőtt ki, amit aztán átültettünk a kertbe. Lett vagy 20 tő, és akkora, hogy alig lehetett kitámasztani, a fele pedig lerohadt mert nem volt idő leszedni mindet, annyi volt rajta. :D
Kép

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2015.04.02. 22:07

Hétvégén, ha nem felejtem el, csinálok pár fotót a palánta kezdeményekről. Van tv, pritamin meg fűszer paprika is (előbbi kettő saját magok ráadásul).
Kép

Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2015.04.04. 22:24

Bönde Attila írta:
eniksz írta:Én a rajnai törpét szoktam ültetni. Amint van egy kis kellemesebb nap szilveszter után elültetem. Volt hogy január 7-én ültettem. Idén megkéstem vele csak februárban került bele a földbe. Eddig még nem volt gondom a terméssel, minden évben rendesen terem, még fagyasztóba is teszek el belőle.
Én nem merem olyan korán elvetni... mondták páran, hogy kifagyott. Próbálom azért minél korábban, eddig a februári vetésekből mindig jó termés lett.
Még soha nem fagyott el nekem, és anyukámnak sem, pedig ő már pár éve gyakorolja. :D

Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2015.04.04. 22:30

Bönde Attila írta:Hétvégén, ha nem felejtem el, csinálok pár fotót a palánta kezdeményekről. Van tv, pritamin meg fűszer paprika is (előbbi kettő saját magok ráadásul).
Régebben én is szoktam paprikapalántát nevelni. De volt két egymást követő év amikor nem kelt ki, ami kekelt azt a palántadölés elvitte. Szóval beleuntam.
A paradicsomot pedig szabadföldbe rakom. Pár napja vetettem el. Van egy kis deszka keretem, azt kicsit besüllyesztem a földbe. Kereten belül megy a mag, majd rá fólia. Mire kikel, le lehet venni a fóliát, ültethetem szét a palántákat a helyükre.

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2015.04.05. 18:58

A jelenlegi helyzet:

Paradicsom palánták:
Kép

Fűszer paprika (lemaradt a kép bal oldalán - de még csak 1-2 kelt ki), Pritamin és tv paprika (utóbbiak saját magról), valamint koktél paradicsom:
Kép

Karalábé, Zeller, tépősaláta, valamint a kis poharakban chili paprika (nem tudom milyen fajta, kaptunk tavaly egy-két tövet, pár magot elraktam...):
Kép
Kép

Avatar
maTTeus
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2792
Csatlakozott: 2013.12.28. 15:12
Mi vagy?: anno: jóómateF1
Tartózkodási hely: Lakitelek

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: maTTeus » 2015.04.05. 19:44

Ez még tavalyi kép, itt még kezdetleges állapotban van a borsó :D . Volt képem a véglegesről is, csak azt valamiért nem találom. Talán kicsit mellé tippeltem, csak 175 körüli a belmagasság (én éppen elférek kiegyenesedve :D ) A borsó meg olyan 160 körül lehetett. Idén is hasonló lesz az elrendezés, vagyis már az. Szinte minden kel, lényegesen hamarabb mint kint. Sajnos nagyobb fóliára nem volt lehetőség, ez már az ajtóból van fotózva. Palántanevelésre viszont éppen elég, plusz ki lehet jönni belőle amíg a kinti növények meg nem erősödnek.

Kép
Kép

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2015.04.05. 20:51

Szép, miért nincs benne egy szál gaz sem?! Nálunk már a borsó mellett kezd kelni...
Kép

Avatar
maTTeus
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2792
Csatlakozott: 2013.12.28. 15:12
Mi vagy?: anno: jóómateF1
Tartózkodási hely: Lakitelek

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: maTTeus » 2015.04.05. 21:17

Bönde Attila írta:Szép, miért nincs benne egy szál gaz sem?! Nálunk már a borsó mellett kezd kelni...
Mert a kép készítése előtt meg lett kapálva. :lol: Egyébként itt is szokott kelni, bár idén eddig kevésbé jellemző. Én most attól félek, nehogy a szél kifújja a magokat. Felénk is kezd sivatagiasan kinézni a helyzet, még jó hogy kisebb erdőkkel vagyunk körülvéve, így nem hoz be a szél annyi port. A veteményt viszont rendesen kiszárította. Hiába locsoljuk, pár óra múlva már csaknem száraz. Remélem nem ez a nagy szél lesz jellemző egész évben.
Kép

Avatar
bertone
Főnök!
Hozzászólások: 7032
Csatlakozott: 2015.02.05. 11:42
Mi vagy?: F1 függő - ja, nem.
Tartózkodási hely: Baja

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: bertone » 2015.05.18. 09:05

Hévíz utcáin sétálva találkoztam egy jópofa kis növénnyel.

Kép

Kép

Tudja-e valaki, milyen növény lehet a képeken? Nekem nagyon tetszik, s vinnék is belőle haza Hévízről, ha tudnám, milyen lesz, ha megnő, hogyan kell gondozni, milyen helyet kedvel és nem védett-e.
Az apa férfi, a rezsi nő!

Avatar
Sánta Gepárd
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3589
Csatlakozott: 2013.12.28. 10:36
Mi vagy?: Háááát....
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Sánta Gepárd » 2015.05.18. 16:39

Valami páfrányfélének tűnik, de nem tudom, pontosan, milyen. Ha az, akkor baromira meg tud nőni.
Nedves helyen volt?

Avatar
bertone
Főnök!
Hozzászólások: 7032
Csatlakozott: 2015.02.05. 11:42
Mi vagy?: F1 függő - ja, nem.
Tartózkodási hely: Baja

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: bertone » 2015.05.18. 17:26

Sánta Gepárd írta:Valami páfrányfélének tűnik, de nem tudom, pontosan, milyen. Ha az, akkor baromira meg tud nőni.
Nedves helyen volt?
Közben megtudtam. Aranyos fodorka a becsületes neve. Valóban páfrány féle, de ez kifejezetten sziklák (kerítések) repedéseiben szeret élni. És nem nő nagyra. :mosoly:
Az apa férfi, a rezsi nő!

Lezárt