Kertbarátok köre

Politika mentes beszélgetések a mindennapokról
Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2014.06.30. 19:41

Lancelot írta:Ma délután meggyet szedtem, ... szőlőt kötöztem... ja és rendbetttem apám sírját is a temetőben....

Előbbi kettő kifejezetten jó relaxáció volt a heti szellemi munka után. Kellemes idő volt. Kicsit fújt a déli szél, de elviselhető volt. Holnap is szőlőt fogok közötni délelőtt. Már alig várom. Soha nem gondoltam, hogy a szőlőművelésben az ember ennyire ki tudja élni magát.
Érdekes én az utobbi 2-3 évben kezdem értékelni a kertet. Nagyon jól kikapcsolja az embert.
Édesapám számtalanszor elmondta, hogy ő azért szöllézkedik, mert az egész napi hajtás után jó kint lenni a szőlőben. Valahogy akkor nem tudtam értékelni.
A szőlőt viszont szívesen kötöm.

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.06.30. 22:53

eniksz írta: Érdekes én az utobbi 2-3 évben kezdem értékelni a kertet. Nagyon jól kikapcsolja az embert.
Édesapám számtalanszor elmondta, hogy ő azért szöllézkedik, mert az egész napi hajtás után jó kint lenni a szőlőben. Valahogy akkor nem tudtam értékelni.
A szőlőt viszont szívesen kötöm.
Erről van szó Nagyon jó relaxáció a sok szellemi munka után. Teljesen kikapcsol, még ha fárasztó is.

Redbullnak mondom: én is úgy "örököltem" meg a szőlészetet. Azóta tanultam meg a metszést, a permetezést, kötözést, stb. De ahányszor hozzányúlok egy-egy tőkéhez az jut eszembe: "Úristen, ezt a növényt már az antik görögök is milyen nagyra tartották!" ... továbbá, hogy a szőlő meghálálja a gondoskodást, ezért nemcsak ésszel, de lélekkel is kell hozzá közelíteni... szóval egyfajta magasztos feladattá minősítettem fel magamban a vele való ténykedést... :mosoly:
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

Avatar
Sánta Gepárd
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3589
Csatlakozott: 2013.12.28. 10:36
Mi vagy?: Háááát....
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Sánta Gepárd » 2014.06.30. 23:07

Csináljátok, és legyen sok örömetek benne.

Én viszont leálltam róla. Amíg anyám élt, csináltam "lelkesen", hogy ne neki kellje, de azóta átengedem a húgoméknak. Inkább etetem, kávéztatom, kényeztetem őket és mosogatok rájuk, amíg ők kerteznek.

Nekem állat kell, aki szól, ha valami kell neki.

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.10.21. 22:04

Mivel az elkövetkező napokra szar időt jósoltak, így kénytelen voltam a terveimet átrendezni és ma ültettem gyümülcsfa csemetéket. A vegetációs időszak kitolódása miatt sajnos nem kaptam meg mindent, amit szerettem volna. Majd csak jövő hétre jön meg a teljes választék. (Pedig a 4 napos szünet alatt milyen jól el tudtam volna végezni a velük kapcsolatos teendőket!) Ma csak 2 db. körtét, 2 db. meggyet, és 1 db. szivát tudtam vásárolni. Jövő héten jönnek az almafák és a ringló. De...

Rengeteget hezitálok a kajszin, és az őszibarackon is. Miért? Solszor próbálkoztam már velük, de mindannyiszor kifogtak rajtam. Az őszibarack fáim elkezdtek macskamézesedni, kiszáradni, a kajszibarack fák pedig vagy egy évig termettek, utána nem, aztán kiszáradtak, vagy megtámadta őket valami, amitől lekopaszodtak, és annyi lett nekik.

Ezért kérdezem a hozzáértőket: milyen körülmények között, és milyen módon érdemes esetleg belevágni eme két gyümölcsfa tartásába. Milyen talajt igényel szerintetek, és milyen "bánásmódot"? Nem igazán kacérkodom a gondolattal, de a gyerekek miatt esetleg bevállalom, ha kapok valami pozitív megerősítést is.
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

bertone

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: bertone » 2014.10.22. 05:19

Lancelot írta:Mivel az elkövetkező napokra szar időt jósoltak, így kénytelen voltam a terveimet átrendezni és ma ültettem gyümülcsfa csemetéket. A vegetációs időszak kitolódása miatt sajnos nem kaptam meg mindent, amit szerettem volna. Majd csak jövő hétre jön meg a teljes választék. (Pedig a 4 napos szünet alatt milyen jól el tudtam volna végezni a velük kapcsolatos teendőket!) Ma csak 2 db. körtét, 2 db. meggyet, és 1 db. szivát tudtam vásárolni. Jövő héten jönnek az almafák és a ringló. De...

Rengeteget hezitálok a kajszin, és az őszibarackon is. Miért? Solszor próbálkoztam már velük, de mindannyiszor kifogtak rajtam. Az őszibarack fáim elkezdtek macskamézesedni, kiszáradni, a kajszibarack fák pedig vagy egy évig termettek, utána nem, aztán kiszáradtak, vagy megtámadta őket valami, amitől lekopaszodtak, és annyi lett nekik.

Ezért kérdezem a hozzáértőket: milyen körülmények között, és milyen módon érdemes esetleg belevágni eme két gyümölcsfa tartásába. Milyen talajt igényel szerintetek, és milyen "bánásmódot"? Nem igazán kacérkodom a gondolattal, de a gyerekek miatt esetleg bevállalom, ha kapok valami pozitív megerősítést is.
Gyorsan mondom, nem vagyok hozzáértő, nagyon nem, csak pár gondolatot osztanék meg ezért, amit tapasztaltam magam is, amíg voltak fáink.
Mi eredetileg nem terveztünk barackot a kertbe, de mikor már összeállt a cucc, akkor láttam meg a "családfánkat", nem bírtam ellenállni. Így lett egy "Gönczi-magyar-kajszink". Az első az még szinte alig termett, mikor már megtámadta az a betegség/kártevő, amiről Te is írtál. Törzse lekopaszodott, majd annak rendje és módja szerint ki is száradt. Vettünk helyette egy másikat. Az tovább bírta. Majd az egyik évben, mikor már szép nagy volt, korábban nem látott mennyiségű és kiváló minőségű termést hozott. A következőben meg talán 1-2 kg-ot. Majd jött a betegség és a kiszáradás. Eredetileg 13 fát ültettünk. Ez volt az utolsó, amit kivágtunk.
Volt két őszibarack is. Az egyik ott állt, ami alatt valamikor a mész-oltó gödör volt. Valami pazar volt, ahogy fejlődött és amennyi, és amilyen termést hozott. A másik, ami tőle pár méterre volt, de már nem a meszes rész fölött, az egy karikatúrának tűnt mellette.

De sajnos én sosem voltam jó kertészetből. Soha egyetlen fát sem kezeltem, sosem permeteztem, hagytam a saját életét élni. Ennek megfelelően ezek az életek elég rövidre sikerültek és többnyire gyenge és kukacos termést hoztak.

Szóval, ha gyümölcsfákat akarsz, akkor azt csak úgy vállald, ha képes vagy arra, hogy a megfelelő időben, a megfelelő szerekkel kezeld. Erre azért a neten elég sok anyagot lehet biztosan találni. De fontos, hogy mindig megelőzd a kártevőt - én erre nem voltam képes. Ezért örültem meg nagyon, amikor találkoztam olyan szőlővel, amit egyáltalán nem kell kezelni. :)

Avatar
Phoebe
Főnök!
Hozzászólások: 5520
Csatlakozott: 2013.12.27. 20:16
Mi vagy?: Balszerencse hozója
Tartózkodási hely: BP

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Phoebe » 2014.10.22. 08:53

bertone írta:Ezért örültem meg nagyon, amikor találkoztam olyan szőlővel, amit egyáltalán nem kell kezelni. :)
A borra tetszik gondolni? :D

bertone

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: bertone » 2014.10.22. 10:12

Phoebe írta:
bertone írta:Ezért örültem meg nagyon, amikor találkoztam olyan szőlővel, amit egyáltalán nem kell kezelni. :)
A borra tetszik gondolni? :D
Nem szeretem a bort.
Tavaly azon kívül, amit megettünk (nem volt túl sok, mert nagyon hirtelen és egyszerre érik be), lett kb 7-8 liter nagyon finom és sűrű szőlőlé, amit ásványvizes palackokba tettem és a hűtőben sokáig elvolt, valamint kb ugyanennyi pálinka (52°-os).
Idén tavasszal túlságosan megmetszettem, így most csak szőlőlé lett belőle, s az is csak 4-5 liter.

Avatar
Jadrina
WSR pilóta
Hozzászólások: 1623
Csatlakozott: 2014.01.02. 12:36

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Jadrina » 2014.10.22. 10:16

bertone írta: Nem szeretem a bort.
Tavaly azon kívül, amit megettünk (nem volt túl sok, mert nagyon hirtelen és egyszerre érik be), lett kb 7-8 liter nagyon finom és sűrű szőlőlé, amit ásványvizes palackokba tettem és a hűtőben sokáig elvolt, valamint kb ugyanennyi pálinka (52°-os).
Idén tavasszal túlságosan megmetszettem, így most csak szőlőlé lett belőle, s az is csak 4-5 liter.
A szőlő idén sehol sem jött össze a sok eső miatt. Legalábbis én mindenhol ezt hallottam.

Lance, nem tudom hogy kell bánni a barackfákkal, mi is már a 3.-at ültetjük, talán most találtunk egy olyan helyet, ahol növögetni kezdett, de azt tudom mondani neked, hogy annál finomabb és sokrétűbben felhasználható gyümölcs nincs. (lekvár, befőtt, (pálinka)) Szóval mindenképp megéri próbálkozni vele.

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.10.22. 11:57

bertone írta:
Lancelot írta:Mivel az elkövetkező napokra szar időt jósoltak, így kénytelen voltam a terveimet átrendezni és ma ültettem gyümülcsfa csemetéket. A vegetációs időszak kitolódása miatt sajnos nem kaptam meg mindent, amit szerettem volna. Majd csak jövő hétre jön meg a teljes választék. (Pedig a 4 napos szünet alatt milyen jól el tudtam volna végezni a velük kapcsolatos teendőket!) Ma csak 2 db. körtét, 2 db. meggyet, és 1 db. szivát tudtam vásárolni. Jövő héten jönnek az almafák és a ringló. De...

Rengeteget hezitálok a kajszin, és az őszibarackon is. Miért? Solszor próbálkoztam már velük, de mindannyiszor kifogtak rajtam. Az őszibarack fáim elkezdtek macskamézesedni, kiszáradni, a kajszibarack fák pedig vagy egy évig termettek, utána nem, aztán kiszáradtak, vagy megtámadta őket valami, amitől lekopaszodtak, és annyi lett nekik.

Ezért kérdezem a hozzáértőket: milyen körülmények között, és milyen módon érdemes esetleg belevágni eme két gyümölcsfa tartásába. Milyen talajt igényel szerintetek, és milyen "bánásmódot"? Nem igazán kacérkodom a gondolattal, de a gyerekek miatt esetleg bevállalom, ha kapok valami pozitív megerősítést is.
Gyorsan mondom, nem vagyok hozzáértő, nagyon nem, csak pár gondolatot osztanék meg ezért, amit tapasztaltam magam is, amíg voltak fáink.
Mi eredetileg nem terveztünk barackot a kertbe, de mikor már összeállt a cucc, akkor láttam meg a "családfánkat", nem bírtam ellenállni. Így lett egy "Gönczi-magyar-kajszink". Az első az még szinte alig termett, mikor már megtámadta az a betegség/kártevő, amiről Te is írtál. Törzse lekopaszodott, majd annak rendje és módja szerint ki is száradt. Vettünk helyette egy másikat. Az tovább bírta. Majd az egyik évben, mikor már szép nagy volt, korábban nem látott mennyiségű és kiváló minőségű termést hozott. A következőben meg talán 1-2 kg-ot. Majd jött a betegség és a kiszáradás. Eredetileg 13 fát ültettünk. Ez volt az utolsó, amit kivágtunk.
Volt két őszibarack is. Az egyik ott állt, ami alatt valamikor a mész-oltó gödör volt. Valami pazar volt, ahogy fejlődött és amennyi, és amilyen termést hozott. A másik, ami tőle pár méterre volt, de már nem a meszes rész fölött, az egy karikatúrának tűnt mellette.

De sajnos én sosem voltam jó kertészetből. Soha egyetlen fát sem kezeltem, sosem permeteztem, hagytam a saját életét élni. Ennek megfelelően ezek az életek elég rövidre sikerültek és többnyire gyenge és kukacos termést hoztak.

Szóval, ha gyümölcsfákat akarsz, akkor azt csak úgy vállald, ha képes vagy arra, hogy a megfelelő időben, a megfelelő szerekkel kezeld. Erre azért a neten elég sok anyagot lehet biztosan találni. De fontos, hogy mindig megelőzd a kártevőt - én erre nem voltam képes. Ezért örültem meg nagyon, amikor találkoztam olyan szőlővel, amit egyáltalán nem kell kezelni. :)
OK., én ugyanilyen jelenségek miatt idegenkedek a barackfáktól. Pedig a gyerekek nagyon szeretik a termését (jelzem én is). Sőt, én kezelem is őket, ahogy kell: tavasszal lamosó permetezés, metszés, stb. aztán közben is permetezés. Mégis hasonló tapasztalataim vannak. Ezért is tettem fel itt a kérdést, hoyg egyáltalán érdemes-e ebbe a projektbe belevágni. De köszi a választ!
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2014.10.22. 20:25

Lancelot írta:Mivel az elkövetkező napokra szar időt jósoltak, így kénytelen voltam a terveimet átrendezni és ma ültettem gyümülcsfa csemetéket. A vegetációs időszak kitolódása miatt sajnos nem kaptam meg mindent, amit szerettem volna. Majd csak jövő hétre jön meg a teljes választék. (Pedig a 4 napos szünet alatt milyen jól el tudtam volna végezni a velük kapcsolatos teendőket!) Ma csak 2 db. körtét, 2 db. meggyet, és 1 db. szivát tudtam vásárolni. Jövő héten jönnek az almafák és a ringló. De...

Rengeteget hezitálok a kajszin, és az őszibarackon is. Miért? Solszor próbálkoztam már velük, de mindannyiszor kifogtak rajtam. Az őszibarack fáim elkezdtek macskamézesedni, kiszáradni, a kajszibarack fák pedig vagy egy évig termettek, utána nem, aztán kiszáradtak, vagy megtámadta őket valami, amitől lekopaszodtak, és annyi lett nekik.

Ezért kérdezem a hozzáértőket: milyen körülmények között, és milyen módon érdemes esetleg belevágni eme két gyümölcsfa tartásába. Milyen talajt igényel szerintetek, és milyen "bánásmódot"? Nem igazán kacérkodom a gondolattal, de a gyerekek miatt esetleg bevállalom, ha kapok valami pozitív megerősítést is.
Meggy, barack ezt a kettőt csak akkor tudod megtartani, ha lemosó permetezéssel kezded a tavaszi munkákat. A monilia ami menthetetlenné teszi őket, ezért minden évben virágzás előtt réztartalmú szerrel permetezni kell őket. Virágzás allatt nem szaban réztartalmú szert használni, a virágok lehullanak tőle, nem lesz termés.
Szerintem nyugodtan próbálkozz barackkal, ha a moniliát megtudod fogni, lesz bőven termésed.

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.10.22. 22:19

eniksz írta: Meggy, barack ezt a kettőt csak akkor tudod megtartani, ha lemosó permetezéssel kezded a tavaszi munkákat. A monilia ami menthetetlenné teszi őket, ezért minden évben virágzás előtt réztartalmú szerrel permetezni kell őket. Virágzás allatt nem szaban réztartalmú szert használni, a virágok lehullanak tőle, nem lesz termés.
Szerintem nyugodtan próbálkozz barackkal, ha a moniliát megtudod fogni, lesz bőven termésed.
Köszi! Ezek hasznos tanácsok voltak.

Mondjuk alemosó permetezés az nálam alap, hiszen sok szakember szerint ha mást nem,de legalább azt meg kell tenni és az már fél siker. A réz tartalmú permet virágzás előtt viszont új volt, azt be is vetem. Lehet, hogy belevágok. Egy próbát talán még megér! :mosoly:
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2014.10.23. 16:00

bertone írta:
Lancelot írta: Ezért örültem meg nagyon, amikor találkoztam olyan szőlővel, amit egyáltalán nem kell kezelni. :)
mi is most tettünk a helyére 80 tövet, jövő hétre jön még 80.. ezeket még tavasszal szedtem össze metszésből innen-onnan és dugtam el, gondoltam a negyede életképes lesz, az elég lesz. ehhez képest mind megmaradt (éljen a 400forintos gyökereztető por :D), sőt érdekes, de őszre pár fürt szőlőt is hozott, ilyet még nem is láttam :)
remélem jövő télen vásárolok utoljára alapanyagot a forralt borhoz :)

fában csak árnyékoló-párti vagyok= szomorúfűz, nő mint az atom, elég belőle 1-2 az egész kertbe.
viszont a gyepet ilyenkor lehet csak rendbe tenni, de már túl vagyunk rajta, gyomtalanítva, felülszórva. tavaszra hibátlan lesz. :)
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2014.10.23. 16:05

[quote="carlos78"]

Ritka nagy ganét csinál a fűz, legalábbis a Balatonon ugye csak az van, de tavasszal folyik, aztán a virágát hullatja majd kisvártatva hullik a levél.. De szép és rengeteg vizet kiszed, eltávolít a földből.
Hogyan marad meg a fű alatta?

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2014.10.23. 17:36

Bandee írta:
carlos78 írta:
Ritka nagy ganét csinál a fűz, legalábbis a Balatonon ugye csak az van, de tavasszal folyik, aztán a virágát hullatja majd kisvártatva hullik a levél.. De szép és rengeteg vizet kiszed, eltávolít a földből.
Hogyan marad meg a fű alatta?
árnyéktűrő fűtípus és öntözés
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Avatar
maTTeus
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2792
Csatlakozott: 2013.12.28. 15:12
Mi vagy?: anno: jóómateF1
Tartózkodási hely: Lakitelek

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: maTTeus » 2014.10.23. 17:39

Nálunk a kínai nyár vált be a leginkább, elképesztően gyorsan nő, és szépen is néz ki. Annyi a baj vele, hogy egy idő után a gyökerek feljönnek magasra, és a fű elkezd száradni, de ha rendesen van locsolva akkor semmi probléma. Idén a legtöbbet amúgy a juhar nőtt, tavasszal egy méter körüli magas volt, most van vagy három. Nekem amúgy a hárs a kedvencem. Amikor virágzik nagyon jó az illata, plusz ilyenkor ősszel a leveli tiszta sárgák lesznek, szóval mindenképpen szép látvány a zöld-sárga kontraszt.
Kép

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.10.23. 19:08

carlos78 írta:
mi is most tettünk a helyére 80 tövet, jövő hétre jön még 80.. ezeket még tavasszal szedtem össze metszésből innen-onnan és dugtam el, gondoltam a negyede életképes lesz, az elég lesz. ehhez képest mind megmaradt (éljen a 400forintos gyökereztető por :D), sőt érdekes, de őszre pár fürt szőlőt is hozott, ilyet még nem is láttam :)
Nocsak! Én is pontosan így tettem tavasszal a metszést követően. Apám birtokán van egy olyan szőlőfajta, amit nagyon kedvelnek a gyerekek. Gondoltam, jó lenne megmenteni abból a másik, közelebbi birtokra is párat. Ezért hoztam a metszést követően onnan kb. 30-40 vesszőt, csináltam nekiki iskolát, jól beiszapoltam, és vártam mi lesz az eredmény. (Nagy veszítenivalóm nem volt, hiszen ingyen volt!) És láss csodát, a veszők nagy többsége kihajtott, kilevelesedett. Most fogom a végső helyükre ültetni majd. Persze szerintem azért ebben az is segített, hogy idén nagyon esős év volt, így kevesebbet kellett öntözni is őket. (No persze éppen az eső miatt a már termő szőlőknél meg sok volt a rohadás!) Az mindenesetre beigazolódott, amit apám, és nagyapám szokott mondani, hogy "a szőlő egy agrasszív növény". Akkor nem igazán értettem, de most már tudom. És milyen jó, hogy az! :mosoly:
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2014.10.23. 22:19

Lancelot írta:
eniksz írta: Meggy, barack ezt a kettőt csak akkor tudod megtartani, ha lemosó permetezéssel kezded a tavaszi munkákat. A monilia ami menthetetlenné teszi őket, ezért minden évben virágzás előtt réztartalmú szerrel permetezni kell őket. Virágzás allatt nem szaban réztartalmú szert használni, a virágok lehullanak tőle, nem lesz termés.
Szerintem nyugodtan próbálkozz barackkal, ha a moniliát megtudod fogni, lesz bőven termésed.
Köszi! Ezek hasznos tanácsok voltak.

Mondjuk alemosó permetezés az nálam alap, hiszen sok szakember szerint ha mást nem,de legalább azt meg kell tenni és az már fél siker. A réz tartalmú permet virágzás előtt viszont új volt, azt be is vetem. Lehet, hogy belevágok. Egy próbát talán még megér! :mosoly:
Szívesen, de szakértő az nem vagyok, csak azt írtam ahogy mi csináljuk. :)
Viszont mostanában elég sokszor filózok azon, hogy génbankból kellene régi magyar fajtákat vásárolni. A régi gyümölcsfák szerinte sokkal jobban ellenálltak a kártevőknek és fertőzéseknek, a gyümölcseik íze meg összehasonlíthatatlan a mostaniakéval.
Én pl nagyon szeretem a saszla szölőt. Viszont amit most saszla néven adnak az közelében nincs a réginek. Sem küllemre sem ízre. Még jó, hogy akad pár régi (80-90 éves) tő a szölőnkben.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára eniksz 2014.10.23. 22:27-kor.

Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2014.10.23. 22:26

Lancelot írta:
carlos78 írta:
mi is most tettünk a helyére 80 tövet, jövő hétre jön még 80.. ezeket még tavasszal szedtem össze metszésből innen-onnan és dugtam el, gondoltam a negyede életképes lesz, az elég lesz. ehhez képest mind megmaradt (éljen a 400forintos gyökereztető por :D), sőt érdekes, de őszre pár fürt szőlőt is hozott, ilyet még nem is láttam :)
Nocsak! Én is pontosan így tettem tavasszal a metszést követően. Apám birtokán van egy olyan szőlőfajta, amit nagyon kedvelnek a gyerekek. Gondoltam, jó lenne megmenteni abból a másik, közelebbi birtokra is párat. Ezért hoztam a metszést követően onnan kb. 30-40 vesszőt, csináltam nekiki iskolát, jól beiszapoltam, és vártam mi lesz az eredmény. (Nagy veszítenivalóm nem volt, hiszen ingyen volt!) És láss csodát, a veszők nagy többsége kihajtott, kilevelesedett. Most fogom a végső helyükre ültetni majd. Persze szerintem azért ebben az is segített, hogy idén nagyon esős év volt, így kevesebbet kellett öntözni is őket. (No persze éppen az eső miatt a már termő szőlőknél meg sok volt a rohadás!) Az mindenesetre beigazolódott, amit apám, és nagyapám szokott mondani, hogy "a szőlő egy agrasszív növény". Akkor nem igazán értettem, de most már tudom. És milyen jó, hogy az! :mosoly:
Megint nem szakértőként szólalok meg. :) Én úgy tudom, hogy szőlőt oltványt érdemes ültetni, mert a hajtatott vesszőböl elég rövid élető tő lesz. Kb 10-15 év múlva kipurcan.

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.10.24. 10:32

eniksz írta: Viszont mostanában elég sokszor filózok azon, hogy génbankból kellene régi magyar fajtákat vásárolni. A régi gyümölcsfák szerinte sokkal jobban ellenálltak a kártevőknek és fertőzéseknek, a gyümölcseik íze meg összehasonlíthatatlan a mostaniakéval.
Látod ebben is nagyon egyetértünk. Az apámtól örökölt birtokon még a nygszüleim által 80-90 évvel ezelőtt fák, szők is vannak. Roppant igénytelenek, és ellenállóak. A gyümölcsük pedig valóban nagyon ízletes, zamatos. De sajna eljárt felettük is az idő, és egyre-másra vesznek ki a kertből. Azt hiszem az agyon nemesített - szemnek esetleg látványosabb - fajtákkal szemben érdemes lenne ezen elgondolkodni.
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.10.24. 10:37

eniksz írta: Megint nem szakértőként szólalok meg. :) Én úgy tudom, hogy szőlőt oltványt érdemes ültetni, mert a hajtatott vesszőböl elég rövid élető tő lesz. Kb 10-15 év múlva kipurcan.
Bizonyxos értelemben igazad van, de úgy látszik nem az élettartam, hanem más miatt. Íme Bálint gazda oldaláról a szagértői megjegyzés:

"Minden kertben ajánlatos oltványt ültetni, mert ez ered meg a legbiztosabban, a gyökeres vesszőt a filoxéra veszélyezteti, a sima vessző telepítése pedig nagyon bizonytalan."

Mivel a vessző ingyen volt, így nem sokat kockáztatok, legfeljebb majd pótolom oltvánnyal, ha nem jön be. :mosoly:
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.10.24. 12:21

eniksz írta: Viszont mostanában elég sokszor filózok azon, hogy génbankból kellene régi magyar fajtákat vásárolni. A régi gyümölcsfák szerinte sokkal jobban ellenálltak a kártevőknek és fertőzéseknek, a gyümölcseik íze meg összehasonlíthatatlan a mostaniakéval.
Nézd csak mit találtam mintegy erre rímelve!:

http://utajovobe.eu/hirek/elelmezes/489 ... gazdasagat
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2014.10.24. 14:28

Lancelot írta:
eniksz írta: Viszont mostanában elég sokszor filózok azon, hogy génbankból kellene régi magyar fajtákat vásárolni. A régi gyümölcsfák szerinte sokkal jobban ellenálltak a kártevőknek és fertőzéseknek, a gyümölcseik íze meg összehasonlíthatatlan a mostaniakéval.
Nézd csak mit találtam mintegy erre rímelve!:

http://utajovobe.eu/hirek/elelmezes/489 ... gazdasagat
Biocsárdát építenek, beszarás. el kell mennem az öreghez szétnézni :)
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2014.10.26. 18:30

Lancelot írta:
eniksz írta: Viszont mostanában elég sokszor filózok azon, hogy génbankból kellene régi magyar fajtákat vásárolni. A régi gyümölcsfák szerinte sokkal jobban ellenálltak a kártevőknek és fertőzéseknek, a gyümölcseik íze meg összehasonlíthatatlan a mostaniakéval.
Nézd csak mit találtam mintegy erre rímelve!:

http://utajovobe.eu/hirek/elelmezes/489 ... gazdasagat
Na az ilyen emberek hiányoznak a falvakból.
Már sokszor mondtam itt is, hogy a falusi emberek fejében kellene egy kicsit rendet rakni. Megértetni velük, hogy nem a segélyt kell várni, gazdálkodni kell. Legalább saját célra.

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2015.03.22. 18:17

Hi, kertművelők! :mosoly:

Nem tudom ki, hol tart, de én ma és tegnap végre tudtam szőlőt metszeni. Végre olyan volt az idő, sőt mi több, egyenesen pazar volt a napsütés, és a meleg. Jó lenne jövő hétvégén egy szélmentes nap, mert a lemosó permetezést még szeretném elvégezni.
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

Avatar
Button
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1590
Csatlakozott: 2013.12.23. 06:28
Mi vagy?: Butt & Gas elvakult

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Button » 2015.03.22. 18:25

Lancelot írta:Hi, kertművelők! :mosoly:

Nem tudom ki, hol tart, de én ma és tegnap végre tudtam szőlőt metszeni. Végre olyan volt az idő, sőt mi több, egyenesen pazar volt a napsütés, és a meleg. Jó lenne jövő hétvégén egy szélmentes nap, mert a lemosó permetezést még szeretném elvégezni.
lassan el kellene kezdeni, én még a vizet sem nyitottam ki
(ma is melózok, pedig vasárnap van, ez hogyan lehet?)
a héten kellene a lemosó és kikaparni a füvet is..
Kép

Lezárt