Kertbarátok köre

Politika mentes beszélgetések a mindennapokról
Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.01.02. 17:43

Olyan kellemes időjárás jár manapság erre mifelénk, hogy vasárnap kimentem kisgyermekeimmel az egyik ingatlanunkra, és az ősszel kivágott öreg fák gallyait egy hatalmas máglyán elégettük. Nekik nagy móka volt, én meg előbb túltettem magam egy olyan munkán, amiről azt gondoltam, legfeljebb majd márciusban lesz rá időm. A favágás azonban nem áll meg. Hamarosan sort kell keríteni az apámtól örökölt ingatlanon is az elszáradt, öreg gyümölcsfák, és néhány nem oda illő akácfa likvidálására. Aztán február, márciusban meg már ott is a szőlő metszés.... Szóval azért igazán ilyenkor sem lehet nyugta az embernek! (:i
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

trutya
Főnök!
Hozzászólások: 4494
Csatlakozott: 2013.12.22. 12:38
Mi vagy?: lófaszjóska

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: trutya » 2014.01.03. 15:30

Lancelot írta:Olyan kellemes időjárás jár manapság erre mifelénk, hogy vasárnap kimentem kisgyermekeimmel az egyik ingatlanunkra, és az ősszel kivágott öreg fák gallyait egy hatalmas máglyán elégettük. Nekik nagy móka volt, én meg előbb túltettem magam egy olyan munkán, amiről azt gondoltam, legfeljebb majd márciusban lesz rá időm. A favágás azonban nem áll meg. Hamarosan sort kell keríteni az apámtól örökölt ingatlanon is az elszáradt, öreg gyümölcsfák, és néhány nem oda illő akácfa likvidálására. Aztán február, márciusban meg már ott is a szőlő metszés.... Szóval azért igazán ilyenkor sem lehet nyugta az embernek! (:i
február, március? attól tartok, eddig tartott a jó világunk, mikor meg már tavaszodni kéne, ismét dühöngő tél lesz...
Kép

Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2014.01.03. 22:58

Lancelot írta:Olyan kellemes időjárás jár manapság erre mifelénk, hogy vasárnap kimentem kisgyermekeimmel az egyik ingatlanunkra, és az ősszel kivágott öreg fák gallyait egy hatalmas máglyán elégettük. Nekik nagy móka volt, én meg előbb túltettem magam egy olyan munkán, amiről azt gondoltam, legfeljebb majd márciusban lesz rá időm. A favágás azonban nem áll meg. Hamarosan sort kell keríteni az apámtól örökölt ingatlanon is az elszáradt, öreg gyümölcsfák, és néhány nem oda illő akácfa likvidálására. Aztán február, márciusban meg már ott is a szőlő metszés.... Szóval azért igazán ilyenkor sem lehet nyugta az embernek! (:i
Itt a borsó ültetésének ideje.
Sajna nekem még gyógyulni kell ahhoz, hogy a kertbe menjek. :(

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.03.23. 21:16

Elkeserítő!

Egész héten ki sem tudok most szabadulni a munkámtól, viszont a tavaszi munkák sem várhatnak. Ezért azt terveztem, hogy a hétvégén füvesítek, mert mára (vasárnapra) esőt jósoltak a meteorológusok, és a jövő hétre is egy kicsit. Már elő volt késztve aterület, megszántották, ősszel, tavasszal tárcsázták, majd boronálták is. Nem kicsi a terült (900 m2) amiről beszélek, így gondoltam, hogy emberes munka lesz kéziszerszámokkal. De tegnap nekiálltunk kettesben (igaz inkább csak én, mert a másik személy a női nemhez tartozott, így nyilván ugyanazt nem tudta végezni). Hat órába telt, míg gerebélyvel elegyengettem a talajt, és közben még a megmaradt lucerna darabokat is igyekeztem kiszedegetni (rohadt agresszív egy növény, olyan gyökere van, mint a pitypangnak, így szerintem kiirthatatlan is), mert az volt még tavaly a területen. De mi mikor tavaly megvettük, már akkor elhatároztuk, hogy semmi esetre sem hagyjuk meg azt benne, hiszen én állattartással nem foglalkozom, a gyerekeknek meg kell a nagy füves terület a mozgásukhoz. Szóval elegyengettem a területet, erre természetesen a déli szél felámadt. Hezitáltam mit tegyek. Időm sincs erre több, az eső is jót tenne, ha addigra földbe kerülhetne a mag.... Na szóval nekiálltam, és méteres sávokban, kb. 10 cm-es magasságból, görnyedezve terítettem a fűmagot. Utána gereblyével beletunkoltam a földbe, majd hengereztük. Rohadt lassan ment mondanom sem kell így. Hétszentségeltem is eleget. A derekam, térdem már tegnap estére odalett. Ma be akartam fejezni, erre mit ad isten, délután 2-re megjött az eső, így elmaradt kb. 300 m2. Így most azon görcsölök, hogy mire újra odajutok, addigra kezdhetem a talajelőkészítést azon újra. Mondanom sem kell, moccanni alig bírok (derékfájás, stb. doszt.) Szóval igaz az: "ember tervez, Isten végez"! Én most is megszívtam. Idén még mindig úgy volt eddig, hogy mire hétvégén odaértem volna a munkára vagy esett, vagy fújt a szél. A lemoső permetezésre nem tudom kilesni az időpontot, mert egyik esetben sem lehet azt elvégezni természetesen. Ehhh! Nagyon pipa vagyok!..... :angry01 :szom01
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

Avatar
Sánta Gepárd
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3589
Csatlakozott: 2013.12.28. 10:36
Mi vagy?: Háááát....
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Sánta Gepárd » 2014.03.23. 21:33

Lancelot írta:Elkeserítő!

Egész héten ki sem tudok most szabadulni a munkámtól, viszont a tavaszi munkák sem várhatnak. Ezért azt terveztem, hogy a hétvégén füvesítek, mert mára (vasárnapra) esőt jósoltak a meteorológusok, és a jövő hétre is egy kicsit. Már elő volt késztve aterület, megszántották, ősszel, tavasszal tárcsázták, majd boronálták is. Nem kicsi a terült (900 m2) amiről beszélek, így gondoltam, hogy emberes munka lesz kéziszerszámokkal. De tegnap nekiálltunk kettesben (igaz inkább csak én, mert a másik személy a női nemhez tartozott, így nyilván ugyanazt nem tudta végezni). Hat órába telt, míg gerebélyvel elegyengettem a talajt, és közben még a megmaradt lucerna darabokat is igyekeztem kiszedegetni (rohadt agresszív egy növény, olyan gyökere van, mint a pitypangnak, így szerintem kiirthatatlan is), mert az volt még tavaly a területen. De mi mikor tavaly megvettük, már akkor elhatároztuk, hogy semmi esetre sem hagyjuk meg azt benne, hiszen én állattartással nem foglalkozom, a gyerekeknek meg kell a nagy füves terület a mozgásukhoz. Szóval elegyengettem a területet, erre természetesen a déli szél felámadt. Hezitáltam mit tegyek. Időm sincs erre több, az eső is jót tenne, ha addigra földbe kerülhetne a mag.... Na szóval nekiálltam, és méteres sávokban, kb. 10 cm-es magasságból, görnyedezve terítettem a fűmagot. Utána gereblyével beletunkoltam a földbe, majd hengereztük. Rohadt lassan ment mondanom sem kell így. Hétszentségeltem is eleget. A derekam, térdem már tegnap estére odalett. Ma be akartam fejezni, erre mit ad isten, délután 2-re megjött az eső, így elmaradt kb. 300 m2. Így most azon görcsölök, hogy mire újra odajutok, addigra kezdhetem a talajelőkészítést azon újra. Mondanom sem kell, moccanni alig bírok (derékfájás, stb. doszt.) Szóval igaz az: "ember tervez, Isten végez"! Én most is megszívtam. Idén még mindig úgy volt eddig, hogy mire hétvégén odaértem volna a munkára vagy esett, vagy fújt a szél. A lemoső permetezésre nem tudom kilesni az időpontot, mert egyik esetben sem lehet azt elvégezni természetesen. Ehhh! Nagyon pipa vagyok!..... :angry01 :szom01
Értelek. Mi az égetéssel vagyunk így. Hétvégén tudunk kimenni, tehát valami módon a pénteket szervezni kell. Ha végre sikerül, akkor meg vagy fúj a szél, vagy előtte egész héten esett, vagy egyáltalán nem esett, és tűzgyújtási tilalom van. Három év után tegnapelőttre végre sokerül. És - mint neked - derekam, térdem, vállam...

Avatar
Phoebe
Főnök!
Hozzászólások: 5520
Csatlakozott: 2013.12.27. 20:16
Mi vagy?: Balszerencse hozója
Tartózkodási hely: BP

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Phoebe » 2014.03.23. 21:55

Patakmeder tisztítás, őszi fűzfa levél gereblyézés, térkő seprés. Az érzés megfizethetetlen. :D

Avatar
Alghar
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3739
Csatlakozott: 2013.12.27. 17:36
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Alghar » 2014.03.23. 23:17

Phoebe írta:Patakmeder tisztítás, őszi fűzfa levél gereblyézés, térkő seprés. Az érzés megfizethetetlen. :D
Egészségedre! (:n

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2014.03.24. 10:26

Fél év után nekiálltam és a hétvégén "rendbe tettem" az epret (gyomlálás, talaj lazítás, trágyázás, öntözés), kicsit én is megéreztem a térdemen.

A vicc, hogy már virágzik, pedig azt hittem nem kések el ezzel a munkával, nem tudom, hogy segíti-e a növekedést, vagy pedig ront rajta. Tavaly nagyon jó volt a termés, nem hiszem, hogy azt sikerül majd felülmúlni.
Kép

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2014.03.24. 11:56

Bönde Attila írta:Fél év után nekiálltam és a hétvégén "rendbe tettem" az epret (gyomlálás, talaj lazítás, trágyázás, öntözés), kicsit én is megéreztem a térdemen.

A vicc, hogy már virágzik, pedig azt hittem nem kések el ezzel a munkával, nem tudom, hogy segíti-e a növekedést, vagy pedig ront rajta. Tavaly nagyon jó volt a termés, nem hiszem, hogy azt sikerül majd felülmúlni.
Én amennyire tudom 3-4 évente új helyre célszerű telepíteni az epret. Második évben terem a legjobban, aztán egyre kevésbé. Érdemes sűrűn ifjítani.

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2014.03.24. 13:02

Bandee írta:
Bönde Attila írta:Fél év után nekiálltam és a hétvégén "rendbe tettem" az epret (gyomlálás, talaj lazítás, trágyázás, öntözés), kicsit én is megéreztem a térdemen.

A vicc, hogy már virágzik, pedig azt hittem nem kések el ezzel a munkával, nem tudom, hogy segíti-e a növekedést, vagy pedig ront rajta. Tavaly nagyon jó volt a termés, nem hiszem, hogy azt sikerül majd felülmúlni.
Én amennyire tudom 3-4 évente új helyre célszerű telepíteni az epret. Második évben terem a legjobban, aztán egyre kevésbé. Érdemes sűrűn ifjítani.
Tavaly ősszel kiszedtem a bokrok harmadát, és a helyükre új palántákat raktam (idén lettek volna 4 évesek). Most úgy van, hogy van olyan bokor, amelyik 3. éves, van 2. és van olyan is, amely idén terem először.
Kép

Avatar
eniksz
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1001
Csatlakozott: 2013.12.27. 23:02
Mi vagy?: én vagyok

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eniksz » 2014.03.24. 19:52

Bandee írta:
Bönde Attila írta:Fél év után nekiálltam és a hétvégén "rendbe tettem" az epret (gyomlálás, talaj lazítás, trágyázás, öntözés), kicsit én is megéreztem a térdemen.

A vicc, hogy már virágzik, pedig azt hittem nem kések el ezzel a munkával, nem tudom, hogy segíti-e a növekedést, vagy pedig ront rajta. Tavaly nagyon jó volt a termés, nem hiszem, hogy azt sikerül majd felülmúlni.
Én amennyire tudom 3-4 évente új helyre célszerű telepíteni az epret. Második évben terem a legjobban, aztán egyre kevésbé. Érdemes sűrűn ifjítani.
Ez így van.

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2014.04.07. 20:44

A kert jelenlegi (gazmentes) állapotában:

A kerítés mentén szőlő, ribizli, és málna

Kép

Kép

Borsó (két helyre vetve) és póréhagyma

Kép

(A kis fólia alatt paradicsom és paprika magok vetve)

Kép

Az eper (és látszik, hogy van egy "kis" darab fokhagyma is, ezért kicsit jobban kellett gazdálkodni a területtel)

Kép

Kép

Kép

Hétvégén ültettem el a karalábé (lila és fehér) valamint a fejes káposzta (fehér és szintén lila) palántákat.

A képen nem látszik annyira, de van még lilahagyma, gyökér, répa, retek, valamint három fajta saláta vetve. A saláta valamiért mindig úgy sikerül, hogy csak minden ötödik mag kel ki. A gyökér, illetve a répa magokat kifújta a szél, nem lett időben locsolva, valószínűleg az is foltokban fog majd nőni. A csemege kukoricát is a hétvégén vetettem, az ágyás mögé (a képen távolban) keresztbe.

Kép

Ezt a kerítés-szerűséget az ősszel húztuk, hogy ne jöjjenek be a kertbe az őzek, most már teljesen zárt, és hála istennek, nincs akkora átjárás, mint korábban. A kerítés mellett jó sok tő málna.

Kép

És valahova majd tenni kellene a paradicsom és a paprika palántákat, amik egyelőre egy kis fólia alatt várnak a kikelésre, de sajnos a gaz előbb kelt ki... nem tudom mennyire fogja majd elnyomni a palántákat (erről nincs fotó).
Kép

bertone

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: bertone » 2014.04.07. 20:55

Na, nagy kertbarátok!

Mit kell/lehet kezdeni azzal a földdel, ami, ha locsolom, szinte lepergeti magáról a vizet?

Avatar
Sánta Gepárd
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3589
Csatlakozott: 2013.12.28. 10:36
Mi vagy?: Háááát....
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Sánta Gepárd » 2014.04.07. 21:02

bertone írta:Na, nagy kertbarátok!

Mit kell/lehet kezdeni azzal a földdel, ami, ha locsolom, szinte lepergeti magáról a vizet?
Annyira száraz, vagy van valami más baja?

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2014.04.07. 21:51

bertone írta:Na, nagy kertbarátok!

Mit kell/lehet kezdeni azzal a földdel, ami, ha locsolom, szinte lepergeti magáról a vizet?
Mikro szóróval kell locsolni...
Kép

bertone

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: bertone » 2014.04.07. 21:55

Sánta Gepárd írta:
bertone írta:Na, nagy kertbarátok!

Mit kell/lehet kezdeni azzal a földdel, ami, ha locsolom, szinte lepergeti magáról a vizet?
Annyira száraz, vagy van valami más baja?
Pont erre szeretnék választ kapni. :mosoly:
Bönde Attila írta:
bertone írta:Na, nagy kertbarátok!

Mit kell/lehet kezdeni azzal a földdel, ami, ha locsolom, szinte lepergeti magáról a vizet?
Mikro szóróval kell locsolni...
És ezt hogy tegyem rá a slaaaaaaaaaaag végére? (:v

Bönde Attila
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2013.12.29. 15:17
Mi vagy?: éhes

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Bönde Attila » 2014.04.07. 21:59

PVC csövet kell venni, eleve amin vannak dugaszok a mikro szórókhoz, általában 3-5-10 méterenként. A PVC cső végét tudod illeszteni a slaghoz, lehet kapni csatlakozókat. De a slaghoz is vannak már állítható szórók, a lényeg, hogy mintha permeteznél, úgy kell locsolni a száraz földet.
Kép

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2014.04.07. 22:52

bertone írta:Na, nagy kertbarátok!

Mit kell/lehet kezdeni azzal a földdel, ami, ha locsolom, szinte lepergeti magáról a vizet?
felásni :D

amúgy gondolom laza szerkezetű talajt beledolgozni. ha jó termő föld, talán még egy kis homok is megteszi, az ingyen van. de valami morzsás szerkezetű jobb lehet.
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

bertone

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: bertone » 2014.04.07. 23:05

carlos78 írta:
bertone írta:Na, nagy kertbarátok!

Mit kell/lehet kezdeni azzal a földdel, ami, ha locsolom, szinte lepergeti magáról a vizet?
felásni :D

amúgy gondolom laza szerkezetű talajt beledolgozni. ha jó termő föld, talán még egy kis homok is megteszi, az ingyen van. de valami morzsás szerkezetű jobb lehet.
Mivel a ház előkertjében lévő virágoskertről van szó, tele évelő bokrokkal, virágokkal, ez nehezen megoldható. Kapálni azt szokta a feleségem elég sokszor.

eni
gokartos
Hozzászólások: 290
Csatlakozott: 2014.02.17. 07:28

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: eni » 2014.04.08. 13:59

bertone írta:virágoskertről van szó, tele évelő bokrokkal, virágokkal, ez nehezen megoldható. Kapálni azt szokta a feleségem elég sokszor.

Fakéreg. (pl. fenyő)
Nálunk bevált.

bertone

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: bertone » 2014.04.18. 17:56

Kiszolgált az eddigi medence, lesz egy kis átalakulás. Egyelőre a bontásnál tartunk.
Csatolmányok
P4180061.JPG
P4180061.JPG (4.2 MiB) Megtekintve 3258 alkalommal
P4180063.JPG
P4180063.JPG (4.39 MiB) Megtekintve 3258 alkalommal
P4180059.JPG
P4180059.JPG (4.51 MiB) Megtekintve 3258 alkalommal

Avatar
Lancelot
Főnök!
Hozzászólások: 6527
Csatlakozott: 2013.12.28. 12:47
Mi vagy?: érdeklődő
Tartózkodási hely: Pápua City

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Lancelot » 2014.04.18. 22:01

Szomorú látvány! Ezt még személyesen volt módom megismerni. De hajrá!
"Láttál már farkast, aki rosszul alszik a birkák véleménye miatt?" (Tywin Lannister, Trónok Harca)

bertone

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: bertone » 2014.04.18. 22:05

Lancelot írta:Szomorú látvány! Ezt még személyesen volt módom megismerni. De hajrá!
Most tényleg az. De abban bízok, hogy szebb és kényelmesebb lesz az átalakítás után.

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2014.04.19. 10:51

Bönde Attila írta:A kert jelenlegi (gazmentes) állapotában:

A kerítés mentén szőlő, ribizli, és málna

Borsó (két helyre vetve) és póréhagyma

(A kis fólia alatt paradicsom és paprika magok vetve)

Az eper (és látszik, hogy van egy "kis" darab fokhagyma is, ezért kicsit jobban kellett gazdálkodni a területtel)

Hétvégén ültettem el a karalábé (lila és fehér) valamint a fejes káposzta (fehér és szintén lila) palántákat.

A képen nem látszik annyira, de van még lilahagyma, gyökér, répa, retek, valamint három fajta saláta vetve. A saláta valamiért mindig úgy sikerül, hogy csak minden ötödik mag kel ki. A gyökér, illetve a répa magokat kifújta a szél, nem lett időben locsolva, valószínűleg az is foltokban fog majd nőni. A csemege kukoricát is a hétvégén vetettem, az ágyás mögé (a képen távolban) keresztbe.

Ezt a kerítés-szerűséget az ősszel húztuk, hogy ne jöjjenek be a kertbe az őzek, most már teljesen zárt, és hála istennek, nincs akkora átjárás, mint korábban. A kerítés mellett jó sok tő málna.

Kép

És valahova majd tenni kellene a paradicsom és a paprika palántákat, amik egyelőre egy kis fólia alatt várnak a kikelésre, de sajnos a gaz előbb kelt ki... nem tudom mennyire fogja majd elnyomni a palántákat (erről nincs fotó).
látszik, hogy sokat foglalkoztál vele... gratulálok!

érdekes látni, hogy nálunk mennyivel kötöttebb a talaj... utolsó pár m2-et egy hónapja ástam fel, csapadék nem igazán volt... elég volt lenyomni az ásót...

Avatar
Button
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1590
Csatlakozott: 2013.12.23. 06:28
Mi vagy?: Butt & Gas elvakult

Re: Kertbarátok köre

Hozzászólás Szerző: Button » 2014.04.19. 12:02

bertone írta:Kiszolgált az eddigi medence, lesz egy kis átalakulás. Egyelőre a bontásnál tartunk.
huhú, szépen szétkaptad 8-)
szép meló, meg költséges is
jó munkát hozzá!
Kép

Lezárt