Építészet, lakberendezés.

Politika mentes beszélgetések a mindennapokról
Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2017.04.19. 15:02

Bandee írta:Akkor is ha 10 év múlva cserélheted az egészet...:)
***
A minőséget meg kell fizetni sajnos.
Bizony akkor is... :)

A TE helyzetedben én is olyat vennék, vagy hasonló minőségűt.
De nagyon mások a preferenciák. Nagyon-nagyon mások.
Nálatok 2 generáció óta ott lakik a család, teljesen jogos, hogy szíveden viseled az egésznek a sorsát/állapotát.
Szóval van értelme magadnak/magatoknak olyat építeni amiben minden frankó és jó. Mert nagy valószínűséggel a gyerekeid is becsben fogják tartani.

Nálunk nem ez a szitu, azt sem tudom, hogy ott fogunk lakni 10 év múlva ahova most épp készülünk. :)
Szóval ezzel kapcsolatban nekem semmiféle elvárásom nincs, és hiszem, hogy jó döntést hozok ezzel kapcsolatban.
Azt is szem előtt kell tartanom, hogy esetleg 10 év múlva el kell adni...

Mindenkit más dolgok mozgatnak.
Símán lehet, hogy 10 év múlva kell egy ház, és akkor ezt majd el kell adni.
(jah és ez ugye lakás!) (:v

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2017.04.19. 15:49

4D4M írta:A cserépkályhára manapság már csak a feeling miatt...
Eltűntél mostanság.
Csak nem most szabadultál a Gyorskocsiból valami CEU-tüntetés után? (:o

4D4M
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1587
Csatlakozott: 2014.02.01. 23:43

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: 4D4M » 2017.04.19. 16:28

rdaneelolivaw írta: Csak nem most szabadultál a Gyorskocsiból valami CEU-tüntetés után? (:o
Köszönöm kérdésed (: Ne aggódj, nem én leszek, aki megmenti az országot a fideszi veszedelemtől, amit a nyakunkra hoztál ;]

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2017.04.19. 17:18

nem akarok beleszólni, de hőszivattyú, internorm, faelgázosító kazán, központi porszívó - ezek a dolgok egy vidéki, tömör téglás házban soha nem fognak megtérülni a ház értékében. persze ha így is van rá pénz, akkor miért ne. de ha nincs, én tennék egy 40-50kw vegyes kazánt, 1500l puffert (szögletes, gipszkartonnal elfalazható, méretre) nyitott rendszerben és nyáron szereznék fát, hogy száradjon. ez így mondjuk 3 kiló, egyszer kell begyújtani naponta, megrakni és kész. ez így minusz 40% energia megtakarítás.

szigeteléssel meg annyi van, hogy körbeszigetelheted a házat, a mennyezetet is, de a padló felől mindig hideg lesz, a régi házak ilyenek. ha van hely a belső ajtókat megemelni, én tennék a padlóra is valami lépésállót. ha nincs sok pénz, én megelégednék a bontott műanyag ablakkal is, bontott radiátorral is (legjobb a régi nagy vas öntvény, nem szép, de bitangul sugároz, ezerszer jobb mint a lemezradiátorok)

ha mindent megcsinálsz a legjobb anyagokból, annyiba lesz a ház mint egy új építésű kb.
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2017.04.19. 18:51

Mar vartalak :D amugy tok igazad van ebben is, igy is megoldhato

Nem tudom nem ismerem a korulmenyeket a lehetosegeket es a celt en csak azt nyomom amit gondolok errol az egeszrol... Nekem azert egyszerubb volt ez az egesz legalabbis bekerules oldalrol, megcsinalni mlnem annyira. Mert azert egy ilyen megujulo cuccnak a szabalyozasa nem annyira egyszeru, komoly beallitasi kovetelmeny van mert anelkul nem ervenyesul az egesz. Na azert az nem egyszeru mert a villanyszerelo is kell meg a gepesz tervezo is a gepesz kivitelezo is es a gyartoi automatikaz ismero plusz mondjuk egy Siemenses aki osszefogja. Ket utobbi nem tolem colt meg is szivtam, komolyan az van, hoy mikor mindezek egyidejuleg a helyszinen vannak akkor be kell zarni az ajtot es nem elengedni oket mig nincs eredmeny. Az automatikasok sajnos nem normalisak altalaban

Barmilyen irany lesz a lehetosegekhez kepest segitek ha tudok

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2017.04.19. 21:22

carlos78 írta:ha mindent megcsinálsz a legjobb anyagokból, annyiba lesz a ház mint egy új építésű kb.
Volt egy megrendelőm régebben, az őrségben vett egy 1860-as építésű házat, azt újította fel.
De korhűen a lehetőségek szerint. (mondjuk tv az volt belül) :D

Annyira vizesedtek a falak, hogy szinte minden potyogott belül.
Valahogy elvágják viszonylag a talaj közelében a falakat és szigetelést tesznek a résbe. Bandi talán tudja melyik ez az eljárás, nekem csak elképzelésem van róla.

Asszem' 20 milla volt csak a felújítás, pedig nem nagy a ház.

Avatar
Button
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1590
Csatlakozott: 2013.12.23. 06:28
Mi vagy?: Butt & Gas elvakult

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: Button » 2017.04.19. 21:34

Ha én most építkeznék (és még lehet ilyen), akkor elsősorban 0,2 W/m²K próbálnám vinni a falakat.
Porothern klima + 5 cm hőszigetelés, esetleg prokoncept 30-35cm.
És arra gondolnék, hogy a gázt be sem vinném.
Klíma (zöldáramos) + egy cserépkályha középen.
Hangosan gondolkodok :)
Kép

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2017.04.19. 21:52

rdaneelolivaw írta:
carlos78 írta:
Volt egy megrendelőm régebben, az őrségben vett egy 1860-as építésű házat, azt újította fel.
De korhűen a lehetőségek szerint. (mondjuk tv az volt belül) :D

Annyira vizesedtek a falak, hogy szinte minden potyogott belül.
Valahogy elvágják viszonylag a talaj közelében a falakat és szigetelést tesznek a résbe. Bandi talán tudja melyik ez az eljárás, nekem csak elképzelésem van róla.

Asszem' 20 milla volt csak a felújítás, pedig nem nagy a ház.
Elfűrészelik a falat é ebelhúznak egy szigetelő lemezt. Van egy falba injektálható dolog is.

Nem tökéletes megoldások egyszer utána kérdeztem.. Azt hiszem frissítgetni kell

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2017.04.19. 21:58

Bandee írta:Elfűrészelik a falat é ebelhúznak egy szigetelő lemezt. Van egy falba injektálható dolog is.
Nem tökéletes megoldások egyszer utána kérdeztem.. Azt hiszem frissítgetni kell
Igen... ez lesz az.
De neki nem volt választása, muszáj volt valamit csinálni a házzal.

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2017.04.20. 00:40

idarpidi írta:Kérnék egy kis segítséget:
Idén meg szeretném csinálni a hőszigetelést és nyílászáró cserét a házunkon.
A ház a 60-években épült, kádár-kocka szerű, később némi hozzáépítéssel, egyszerű kisméretű téglából. Falvastagságot nem tudom, hétvégén megmérem, ha kell. Szerintem akik értenek hozzá, a téglatípusból már tudják is.
Ha esetleg különválasztom a nyílászáró cserét és a hőszigetelést, a nyílászáró cserével érdemes kezdeni? A belső hőszigetelésről mit gondoltok?
Két ablak háromszárnyú. Szerintetek azt mivel kellene kiváltani? 190x133-at mértem. Gondolom a beépített résszel együtt 200x140-es, esetleg 210x150-es lehet?
Szóval milyen sorrendbe érdemes csinálni és milyen hőszigetelésben kellene gondolkodni? Később fűtést is szeretnék korszerűsíteni. Az mehet majd ezek után?

Minden jó tanácsot szívesen fogadok, mert ehhez a témához teljesen hülye vagyok! :D
sorry... ez egy kicsit hosszú lett!

először is kihangsúlyoznám, bár ezzel foglalkozom minden nap, nem szentírás az amit mondok. Másik építész, másképp gondolja, gondolhatja, inkább a saját tapasztalataimat mondanám el, még ha ez csak 17 év is.

a kádár kocka házakkal túl nagy baj nincs, egész kis átalakításokkal, a mai kor igényeihez lehet igazítani. ráadásul az újabb építésűek szerkezetei is időtállóak, km tégla fal (38cm), beton alaptestek, vb födémekkel.

mivel ahogy írod, hogy ez a 60-as években épült, és az ország területein, az építőanyag elérhetőségek függvényében a szerkezeti felépítésében lehetnek különbségek. feltételezem, hogy beton alappal rendelkezik, és vb födémmel, bár ez inkább a 70-es évekre jellemző. ezt megelőzően volt sok változat. találkoztam már vegyes falazatúval is, sőt még vályog falazatúval is, tégla alaptestekkel és fafödémmel kombinálva. ha készült is anno vízszigetelés a főfal alá, akkor is már kérdéses lehet az állapota. ha tapasztaltok felvizesedést a külső-belső oldalakon, a hőszigetelés készítése előtt mindenképp egy utólagos vízszigetelés kialakítását javaslom. ez lehet mechanikai (pl, falátvágás, és vízszigetelés behelyezése) vagy egyéb kémiai, pl injektálás.

következő lépésnek a nyílászáró cserét javaslom. ebben leginkább a pénztárca szab határt. amit minden egyes megrendelőmnek elmondok, hogy önmagában nem elég az üveg U értékére figyelni. az zsivány gyártók ezzel operálnak. a nyílászáróban az üveg rétegrendje, kialakítása a legegyszerűbben orvosolható kérdés. ma már egy 3 rétegű üvegezés magasan többet tud, mint az elvárás, és már megfizethető is. de önmagában az üveg nem elég.

itt kitérnék mégegy fontos dologra, a hőhídra. HŐHÍD mindig van, olyan épület nem létezik, amiben nincs, hiszen ez egyszerű fizika. itt megkülönböztetünk szerkezeti és geometriai hőhidat. a szerkezeti hőhíd mértékét a beépített anyagok hővezetési ellenállása határozza meg. a geometria hőhidat pedig a sarkok száma. minden egyes sarok geometriai hőhíd. vagyis egy helyiségnek a négy sarkában, illetve a padló és fal csatlakozásnál, és a födém és fal csatlakozásnál található hőhíd. ezt ha visszabontjuk nyílászáróra, ott további geometriai és szerkezeti hőhidak találhatók. van egy az üveg és a szárnyszerkezet találkozásánál körben, van egy a tok és szárny találkozásánál, van egy a tok és a fal káva találkozásánál, sőt, magán nyílászáró szárny-tok profilokon is több. ráadásul, minél több valódi osztónk van annál több ilyen hőhidunk van. és csak egy nyílászáróról beszéltünk. a lényeg, hogy ezeket a geometriai hőhidakat a minél kevesebb nyitható nyílászárók alkalmazásával, és a minél nagyobb egybefüggő fix üvegezések kialakításával tudjuk csökkenteni.

sok szónak is egy a vége fa-műanyag nyílászáróra vonatkozó szigorított U érték minimumot (1,15 W/m2K) egy nyílászáró esetén összesítetten kell teljesíteni, tehát az üvegnek, a toknak, szárnynak, és minden geometriai hőhídnak a figyelembe vételével. és ez minden egyes különböző méret esetén változik is. ezt az értéket noname gyártó termékei szerintem nem tudják biztosítani. persze adnak róla tanusitványt, de ezeket én fenntartásokkal kezelem.

és nem elég megvenni a megfelelő nyílászárót, ha a beépítése nem szakszerű, és a tömítések nem készülnek el, akkor lényegében tök feleslegesen vesszük meg drága pénzért a nyílászárót, mert úgy sem ott fog szökni az energia, hanem a lyukakon. az energia nem hülye, arra megy, amerre a legegyszerűbb számára.

és igen, az Internorm ma top gyártó. de ugyanilyen top gyártó a Schüco is. lakossági szférában, rendszerint nem is az ő termékeik épülnek be, pont a többszörös ár miatt. de ezek a nyílászárók valóban tudják is teljesíteni az előírásokat... az olcsók szerintem nem, illetve nem ugyanazt.

2,0 m x 3,0 m-es üveg mérettel is boldogulnak ezek a gyártók... az összes többi helybéli gyártó, mind azzal kezdi, hogy módosítsam már a nyílászáró konszignációmat, tegyek bele valódi osztót, mert nem tudnak bele üveget tenni... na az Internom az egyik házamnál betervezett 5 m-es üvegfalra nem ezt mondta... megoldják, semmi gond. na ez is a különbség!

hőszigetelés. emberi tartózkodású helyiségek esetén, mindig a külső oldali hőszigetelés az optimális. így lényegében hasznosítjuk az épületszerkezetek hőtároló képességét, vagyis egy hő akkumulátorunk lesz. ha kikapcsoljuk a fűtést, nem lesz azonnal hideg, mert a szerkezetek visszasugározzák még a bevitt hőmennnyiséget. belső hőszigetelés legjobb példája a hűtőkamra... ott nem akarunk energiát pazarolni a szerkezet hűtésére, csak is a levegőt akarjuk.

és itt visszatérek a nyílászárókra. hőtechnikai szempontból, külső hőszigetelés esetén, a nyílászáró beépítés optimális helye a hőszigetelésben lenne, a geometriai hőhíd mértékének csökkentése miatt... vagyis nem a falnyílásban. ezt csak konzolos beépítő szerkezetekkel lehet megoldani. ebben is élen jár az Internorm... nekik vannak ilyen elemeik. sok gyártó azt sem tudja, hogy miről beszélek.

közép megoldás erre az, hogy a nyílászáró külső síkja a falszerkezet külső síkjára kerül, így lényegében a külső hőszigetelés készítésekor nincs szükség káva befordulásra, mert egyszerűen rátakar a hőszigetelés a nyílászáróra 5-6 cm. ha ehhez még külső árnyékolót is teszünk, akkor már szükség van toktoldók használatára, ami szintén a befolyásolja károsan a nyílászáró összesített U értékét. komplett felúíjtáskor mindig ezt a köztes megoldást tervezem, bár geometriai hőhíd szempontjából kedvezőtlenebb a hőszigetelés síkjában elhelyezetthez képest, de a beépítése egyszerűbb és olcsóbb.

hőszigetelés anyaga pénztárca függő... én minden egyes épületemre ásványgyapot hőszigetelést javaslok. bár ez 2-3 x drágább, mint az EPS rendszer, de cserében páratechnikailag kifejezetten előnyösebb (lélegzik a ház) nem is éghető. ezt minden megrendelőmnek elmondom, döntsön ezek tükrében. u értékre szinte az összes többi jobbat tud, mint az ásváygyapot. gyakorlatilag kevesebb vastagság is elég lehet.

38-as km tégla falra, 15 cm ásványgyapot külső oldali homlokzathőszigetelést tennék fel, ha én építkeznék.

remélem tudtam segíteni...

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2017.04.20. 00:42

Bandee írta:
idarpidi írta:
Van egy cserépkályha beépítve a egyik szoba és az előszoba falába főleg a szobát fűti, de az előszobát is be tudná fűteni ha nem látnék ki a bejárati ajtó résein :D Ez mindenképp marad, csak gondoltam anyámról leveszem a terhet a fűtésével, mivel már 70 fölött jár.
Akkor szerintem ez maradjon, vegyél egy kondi kazánt ebben tudok segíteni, alaposan szigetelj és fasza lesz,.
ezt az elvet követem én is a saját házunknál...

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2017.04.20. 00:45

Button írta:Ha én most építkeznék (és még lehet ilyen), akkor elsősorban 0,2 W/m²K próbálnám vinni a falakat.
Porothern klima + 5 cm hőszigetelés, esetleg prokoncept 30-35cm.
És arra gondolnék, hogy a gázt be sem vinném.
Klíma (zöldáramos) + egy cserépkályha középen.
Hangosan gondolkodok :)
(:j

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2017.04.20. 00:46

Bandee írta:
rdaneelolivaw írta:
Elfűrészelik a falat é ebelhúznak egy szigetelő lemezt. Van egy falba injektálható dolog is.

Nem tökéletes megoldások egyszer utána kérdeztem.. Azt hiszem frissítgetni kell
fémlemez bepréselésével is létezik, az talán időtállóbb.

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2017.04.20. 00:53

4D4M írta:
t-oom írta:köszi, az elkél... Gépészet az itt nem lesz... kombi gázkazán kerül beépítésre az emeleti fürdőben. mi nem leszünk zöldek. max majd egy kandalló kerül be, ami biztosítja a megújuló üzemanyagot. de elsőre ezt is elspórolom. a cél a mielőbbi költözés. 51 m2 kicsi két gyerekkel.
Nyilván Te tudod hol az egyensúly az igények és a lehetőségek közt...de
egy jövőben épülő házból se hagynám ki a központi porszívó és a gépi szellőzés megtervezett csatornáit, de én megszállott vagyok (: A gépet bármikor a helyére(ha van) lehet tenni, de a csatornákra csak egyszer van értelmes lehetőség.
nincs vitánk e téren. ha van rá lehetőség javaslom én is. mondjuk a központi porszívó nélkül még lehet gazdaságosan üzemeltetni egy épületet... :)

a központi, hőcserélős szellőztető nem csak gazdaságos, hanem egészséges is. viszont ehhez léteznek kompakt megoldások... majd a gépész kollégámmal egyeztetünk ebben, mikor oda jutok. tudod, hogy szokott ez lenni... a sajátra sosincs idő... ez is meglepő, hogy eddig jutottam vele, bár ezzel 4 óránál többet nem dolgoztam. nincs rá idő... és nyár végéig ki sem látszunk munkából... nem is tudom, mikor tudom megtervezni...?! adtam magamnak rá 1 évet. jövő tavasszal szeretném indítani. addig a meglévő épület bontása, majd a közművek áthelyezése, illetve kiépítése az idei cél.

egy biztos, kimondott gépészeti helyiség nem lesz... majd itt-ott, egy-egy szekrényben eldugjuk. :)

4D4M
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1587
Csatlakozott: 2014.02.01. 23:43

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: 4D4M » 2017.04.20. 08:33

carlos78 írta:nem akarok beleszólni, de hőszivattyú, internorm, faelgázosító kazán, központi porszívó - ezek a dolgok egy vidéki, tömör téglás házban soha nem fognak megtérülni a ház értékében. persze ha így is van rá pénz, akkor miért ne. de ha nincs, én tennék egy 40-50kw vegyes kazánt, 1500l puffert (szögletes, gipszkartonnal elfalazható, méretre) nyitott rendszerben és nyáron szereznék fát, hogy száradjon. ez így mondjuk 3 kiló, egyszer kell begyújtani naponta, megrakni és kész. ez így minusz 40% energia megtakarítás.
Nem sokaknak van képessége / lehetősége fát gyűjteni, így sokszor marad az erdészettől vásárlás, vagy rosszabb esetben tüzépektől vagy még rosszabb esetben platós dudáló autókról. Így lesz jelentősége, hogy egy faelgázosító kazánban tüzelsz fát 80-90%-os hatásfokkal vagy egy túlméretezett vegyesben 40-50%-kal. Mert amúgy az emberek 50%-a rosszul használja a vegyes kazánját, a vizes fáról nem is beszélve.
A gipszkartonozást azért említed, mert arra gondolsz, hogy a lakótérben helyeznéd el a puffert? Ez nem túl gyakori, de a veszteségek praktikusan csökkenthetők vele, az tény (:

A korszerűnek számító faelgázosítókban mellesleg a névleges teljesítmény 10~20%-ára is le tud modulálni a kazán - hatásfok romlás nélkül, tehát megfelelő méretezés esetén nincs szükség pufferra sem. Nyilván ez a szabályzással együtt nyaldossa már egy hőszivattyú árát, de sajnos még nincs nagyon verseny ebben a szegmensben és talán a legbonyolultabb faelgázosító is egyszerűbb mint egy hőszivattyú.

A központi porszívónál számomra nem értelmezhető a megtérülés, mert az egészségmegőrzés a funkciója nálam, ahogy a szellőztető gépeknél is. Akkor lenne egy fokkal korrektebb, ha a későbbi orvosi költségeket is mellé tennénk (: De nálam több sebből is vérzik ez a megtérülés mánia, ez csak az egyik.

4D4M
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1587
Csatlakozott: 2014.02.01. 23:43

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: 4D4M » 2017.04.20. 08:37

t-oom írta:(lélegzik a ház)
Na, ezt a beidegződést kellene kinőjük mihamarabb (: Eddig is csak lustaságból használtuk erre a falakat.

Egyébként köszönjük az A4-est, nagyon hasznos volt.

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2017.04.20. 09:03

4D4M írta:
t-oom írta:(lélegzik a ház)
Na, ezt a beidegződést kellene kinőjük mihamarabb (: Eddig is csak lustaságból használtuk erre a falakat.

Egyébként köszönjük az A4-est, nagyon hasznos volt.
Ettől függetlenül pára diffuzió jelensége létezik. Nem csak a hő vándorol a szerkezeteken keresztül. Egy EPS rendszer esetén, a falon átdiffundáló nedvesség a hőszigetelés belső síkján megreked. És vizesedéshez, penészesedéshez vezethet a belső tér felől. Ez túl vékony hőszigetelés esetén jelentkezik is. Ásványgyapot rendszer esetén, ez a diffuzió nem áll meg a hőszigetelésnél, ott átjut a hőszigetelésen is. Ezért tartom korrektebb megoldásnak az Ásványgyapot rendszert.

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2017.04.20. 09:36

Lakásszellőzőben és kazánban ajánlom a WOLF termékeit, német cuccok és ott is csinálják őket, voltam a gyárban. Beszélgetnek is egymással egy bm2 modulon keresztül amit kitehetsz a nappaliba

http://www.wolf-klima.hu/lista.php?azon=13

Ha esetleg így döntenél akkor majd szólj.

Nekik amúgy van helyiség szellőztetőjük amiket tipikusan osztálytermekbe raknak, mert kimutatták, hogy 5-10 percen belül elfogy az oxigén és csökken a koncentrációképesség. De van extra lapos mennyezeti gép is. Nekem falra szerelhető van, amit nyugodtan berakhatsz a laktérbe is, nem hangos és esztétikus. Annyi, hogy fűtött térben kell legyen.

4D4M
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1587
Csatlakozott: 2014.02.01. 23:43

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: 4D4M » 2017.04.20. 10:02

t-oom írta:Ettől függetlenül pára diffuzió jelensége létezik. Nem csak a hő vándorol a szerkezeteken keresztül. Egy EPS rendszer esetén, a falon átdiffundáló nedvesség a hőszigetelés belső síkján megreked. És vizesedéshez, penészesedéshez vezethet a belső tér felől. Ez túl vékony hőszigetelés esetén jelentkezik is. Ásványgyapot rendszer esetén, ez a diffuzió nem áll meg a hőszigetelésnél, ott átjut a hőszigetelésen is. Ezért tartom korrektebb megoldásnak az Ásványgyapot rendszert.
Létezik és számolni is kell vele. Viszont ha jól számolnak vele, akkor nem okozhat problémát egyik anyagnál sem. Magyarul nem egy praktikus hozzáállás, hogy a tervezés hiányosságait már a tervezéskor kalkuláljuk be az anyagválasztással (: (értem, hogy ez inkább egy biztonsági ráhagyás részedről)
Nem kerülhet a harmatpont a szigetelésen belülre. Ezt egyrészt a rétegrend+szigetelésvastagság, másrészt a belül keletkező nedvesség elvezetésének módja befolyásolja (-> szellőztető berendezés nélkül nem is nagyon garantálható.)

4D4M
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1587
Csatlakozott: 2014.02.01. 23:43

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: 4D4M » 2017.04.20. 10:09

Bandee írta:kimutatták, hogy 5-10 percen belül elfogy az oxigén és csökken a koncentrációképesség.
Nemrég még érvényben volt olyan rendelet, hogy oktatási célú tereket csak gravitációs szellőztetéssel lehet tervezni (:

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2017.04.20. 10:11

Nemetorszagban mutattak ki ezt elfelejtettem irni. :) Ott kotelezo is iskolakba betenni ezeket. Nalunk biztisan nincs ilyen. Orulunk ha kreta van gondolom :(

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2017.04.20. 10:41

4D4M írta:
t-oom írta:Ettől függetlenül pára diffuzió jelensége létezik. Nem csak a hő vándorol a szerkezeteken keresztül. Egy EPS rendszer esetén, a falon átdiffundáló nedvesség a hőszigetelés belső síkján megreked. És vizesedéshez, penészesedéshez vezethet a belső tér felől. Ez túl vékony hőszigetelés esetén jelentkezik is. Ásványgyapot rendszer esetén, ez a diffuzió nem áll meg a hőszigetelésnél, ott átjut a hőszigetelésen is. Ezért tartom korrektebb megoldásnak az Ásványgyapot rendszert.
Létezik és számolni is kell vele. Viszont ha jól számolnak vele, akkor nem okozhat problémát egyik anyagnál sem. Magyarul nem egy praktikus hozzáállás, hogy a tervezés hiányosságait már a tervezéskor kalkuláljuk be az anyagválasztással (: (értem, hogy ez inkább egy biztonsági ráhagyás részedről)
Nem kerülhet a harmatpont a szigetelésen belülre. Ezt egyrészt a rétegrend+szigetelésvastagság, másrészt a belül keletkező nedvesség elvezetésének módja befolyásolja (-> szellőztető berendezés nélkül nem is nagyon garantálható.)
Nincs vitánk, de nagyon sok esetben nem készül szellőztető rendszer. Legutóbb unokatesóméknál szakadt le a mennyezetre utólagosan belülről felragasztott EPS hőszigetelés, ugyanezen jelenség miatt.

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2017.04.20. 10:47

Bandee írta:Lakásszellőzőben és kazánban ajánlom a WOLF termékeit, német cuccok és ott is csinálják őket, voltam a gyárban. Beszélgetnek is egymással egy bm2 modulon keresztül amit kitehetsz a nappaliba

http://www.wolf-klima.hu/lista.php?azon=13

Ha esetleg így döntenél akkor majd szólj.

Nekik amúgy van helyiség szellőztetőjük amiket tipikusan osztálytermekbe raknak, mert kimutatták, hogy 5-10 percen belül elfogy az oxigén és csökken a koncentrációképesség. De van extra lapos mennyezeti gép is. Nekem falra szerelhető van, amit nyugodtan berakhatsz a laktérbe is, nem hangos és esztétikus. Annyi, hogy fűtött térben kell legyen.
Igen, valami ilyesmi kompakt megoldásokban gondolkodom. És főleg az ütemezhetőségben. Lesz majd külső hőszigetelés es külső árnyékoló is, ahogy a pénztárca engedi. Egyszerre nem lesz mindenre pénz. Szépen fokozatosan. Csapadékvízet is gyűjteni akarom, elsőként kerti célokra, és később lakás használatra is.

Köszi a felajánlást, élni fogok vele.

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2017.04.20. 10:51

4D4M írta:
Bandee írta:kimutatták, hogy 5-10 percen belül elfogy az oxigén és csökken a koncentrációképesség.
Nemrég még érvényben volt olyan rendelet, hogy oktatási célú tereket csak gravitációs szellőztetéssel lehet tervezni (:
Sőt OTÉK szerint a természetes szellőzés és fény is kötelező.

Írásaid alapján szakmabelinek gondolnánk. Mivel foglalkozol?

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Építészet, lakberendezés.

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2017.04.20. 11:45

Azt mondjátok meg nekem, hogy kondenzációs kazánhoz mit kell megcsináltatnom, ha esetleg később a turbós beszarik és a lehető legkevesebb bontással akarom megúszni a cserét?
Gondolom a vízelvezetésnek megoldottnak kell lennie = cső a lefolyóba. Jah a turbós kazán most a WC-ben van elhelyezve.

És még mit? :)
(ok a radiátoroknak is nagyobbnak kell lenniük)

Lezárt