Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Politika mentes beszélgetések a mindennapokról
Avatar
Schumixx
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1389
Csatlakozott: 2013.12.28. 20:42
Mi vagy?: Hamilton szurkoló :)

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Schumixx » 2021.05.12. 14:19

rdaneelolivaw írta:
2021.05.12. 13:11
Lehet hülyeség amit írok, de a vektoros vakcinák lényege nem sokban tér el az mRNS-től.
Ugyanazt csinálják, csak a vektoros egy élő (ártalmatlan) vírussal teszi mindezt, az mRNS meg egy lipid (zsír)burokkal.
Ami a lényeg: ráveszik a sejtjeidet, hogy gyártsanak tüskefehérjét. (az orosz is ezt csinálja)
Én is így értelmeztem laikusként.

Avatar
9_46_20
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2964
Csatlakozott: 2013.12.30. 11:44
Mi vagy?: KR7 & KR69 supporter

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: 9_46_20 » 2021.05.12. 15:04

rdaneelolivaw írta:
2021.05.12. 12:22
9_46_20 írta:
2021.05.12. 10:31
szerintem még nem nagyon lehet erről teljes bizonyossággal semmit sem megállapítani, de azt vizsgálták, hogy az mRNS vakcina után megváltozik a veelszületett immunrendszeri válasz úgy, hogy máshogy kezdi el a szervezeted kezelni a vírusos, bakteriális és gombás fertőzéseket.

Ami, es már csak az án véleményem, azért gond, mert az immunrednszerünk egy kb 7 millió éves rendszer, tehát nem véletlenül alakult ki úgy, ahogy, ezt utólag megbuzerálni nem túl szerencsés. A komplex rendszerek ismérve, ha elindulsz egy irányban és valamit elrontasz, onnan már nagyon nehéz visszajönni és újrakezdeni, lásd klímaváltozás.
De egyelőre azt sem tudják, hogy ez a vírus mesterségesen készült-e vagy sem... kiszabadult-e valahonnan véletlenül avagy sem.
Ok, hogy az immunrendszerünk 7 millió éves, de azért nem sűrűn bukkannak fel új vírusok a világban. :)
Szerintem az emberi immunrendszer felkészült egy ilyenre. De itt most nem rólad, vagy rólam van szó, hanem mint emberiség. Én hiszek abban, hogy túl sokan vagyunk, túl közel kerültünk az állatokhoz, más élőlényekhez, és így a vírus is jobban tud terjedni, és az ilyen mint a koronavírus egyre gyakoribb lesz. Másrészt itt Európában azért jól elvagyunk, de a világ más helyén nap mint nap küzdenek ennél halálosabb vírusokkal.

A nem sűrűn bukkannak új vírusokra, ebben nem vagyok biztos, lás itt. csak a 20. században 250 új faj.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3427559/

Avatar
9_46_20
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2964
Csatlakozott: 2013.12.30. 11:44
Mi vagy?: KR7 & KR69 supporter

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: 9_46_20 » 2021.05.12. 15:06

Bandee írta:
2021.05.12. 12:26
9_46_20 írta:
2021.05.12. 10:31


szerintem még nem nagyon lehet erről teljes bizonyossággal semmit sem megállapítani, de azt vizsgálták, hogy az mRNS vakcina után megváltozik a veelszületett immunrendszeri válasz úgy, hogy máshogy kezdi el a szervezeted kezelni a vírusos, bakteriális és gombás fertőzéseket.

Ami, es már csak az án véleményem, azért gond, mert az immunrednszerünk egy kb 7 millió éves rendszer, tehát nem véletlenül alakult ki úgy, ahogy, ezt utólag megbuzerálni nem túl szerencsés. A komplex rendszerek ismérve, ha elindulsz egy irányban és valamit elrontasz, onnan már nagyon nehéz visszajönni és újrakezdeni, lásd klímaváltozás.
Ez egyelőre nincs megerősítve, valaki publikált egy véleményt ami nem tudományos tény, mert senki nem reagált még rá. Három különböző megeresítés minimum kell egymástól függetlenül, hogy azt mondhassuk, nagy valószínűséggel - jelen tudásuk szerint - igazuk van.

Mondjuk én Modernát kaptam tehát fasza lesz, ha mégis igazuk van. Most már mindegy, mondtam én, hogy legjobb az orosz.. :szom01
Tudom, ezért is írtam hogy ez nem tény, csak nálam sokkal, milliózor jobban hozzáértők fejében is megfogalmazódott ez.

Egyébként én konkrétan egy antibiotikumtól lettem cukorbeteg... elhanyagolható volt a kockázat az orvos szerint. Igen, ha egy emberhalmazt nézünk, mint magyarország elhanygaolható. De sajnos én estem bele abba a pár ezred százalékba, engem aztán elhiheted nem érdekel, hogy a többiek akik ugyan ezt szedtk jól vannak...rajtam ez nem segít.

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2021.05.12. 15:09

Schumixx írta:
2021.05.12. 12:42
És még hány ilyen jön majd elő, erről is meg arról is. Lehet holnap pont az oroszról vagy a janssen-ről jön egy cikk, hogy 3 év múlva mell fog nőni a homlokodra.
Igen, de ugye az orosz és kínai anyag technológiája (Astra, Janssen) egy bevált dolog, ez meg tök új amit rákkutatásban használtak...

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2021.05.12. 15:40

Bandee írta:
2021.05.12. 15:09
Igen, de ugye az orosz és kínai anyag technológiája (Astra, Janssen) egy bevált dolog, ez meg tök új amit rákkutatásban használtak...
A kínai a régi tech... az orosz (vektoros) és az mRNS (pl Pfizer, Moderna) egyaránt 3. generációs vakcina-technológia.
A vektorosból valóban volt már, pl amikor hirtelen kellett valami Ebola-vakcina, akkor a ruszkik is csináltak. :D Gamaleja Institute. :D :D
De attól még ez a Sputnik-V, Astra és Janssen vektoros cucc az ugyanolyan harmadik generációs cumó mint az mRNS.

Szóval itt egy élő vírusba bepakolnak egy DNS-információt ami másra veszi rá a sejtjeidet mint kéne. (tüskefehérje-gyártás)
Szóval na... ez sem egy régi, múltszázadi cucc. :D
Az mRNS főleg azért jobb mert kurva gyorsan át tudják alakítani más mutácókhoz is a gyártást. De nagyjából ugyanazt csinálja a 2 tech.

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2021.05.12. 15:44

rdaneelolivaw írta:
2021.05.12. 15:40
Bandee írta:
2021.05.12. 15:09
Igen, de ugye az orosz és kínai anyag technológiája (Astra, Janssen) egy bevált dolog, ez meg tök új amit rákkutatásban használtak...
A kínai a régi tech... az orosz (vektoros) és az mRNS (pl Pfizer, Moderna) egyaránt 3. generációs vakcina-technológia.
A vektorosból valóban volt már, pl amikor hirtelen kellett valami Ebola-vakcina, akkor a ruszkik is csináltak. :D Gamaleja Institute. :D :D
De attól még ez a Sputnik-V, Astra és Janssen vektoros cucc az ugyanolyan harmadik generációs cumó mint az mRNS.

Szóval itt egy élő vírusba bepakolnak egy DNS-információt ami másra veszi rá a sejtjeidet mint kéne. (tüskefehérje-gyártás)
Szóval na... ez sem egy régi, múltszázadi cucc. :D
Az mRNS főleg azért jobb mert kurva gyorsan át tudják alakítani más mutácókhoz is a gyártást. De nagyjából ugyanazt csinálja a 2 tech.
Én úgy tudom, hogy a vektoros a vírus tüskéjét tartalmazza csak ami valamiféle immunválaszt kivált. Az Mrns semmilyen részét nem tartalmazza a vírusnak, hanem csak valami módon kiváltja az immunreakciót.

Szóval szerintem egyáltalán nem hasonlítanak, de kurvára hülye vagyok ehhez. Tehát akár igazad is lehet, nem tudom.

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2021.05.12. 16:28

Bandee írta:
2021.05.12. 15:44
Én úgy tudom, hogy a vektoros a vírus tüskéjét tartalmazza csak ami valamiféle immunválaszt kivált. Az Mrns semmilyen részét nem tartalmazza a vírusnak, hanem csak valami módon kiváltja az immunreakciót.

Szóval szerintem egyáltalán nem hasonlítanak, de kurvára hülye vagyok ehhez. Tehát akár igazad is lehet, nem tudom.
A vektorosban be van csomagolva egy olyan DNS-információ amely akkor aktiválódik amikor az adeno (hordozó) vírus le akarja magát másoltatni a sejtjeiddel. Tehát ugyanúgy működik mint egy normális vírus, csakhogy a becsomagolt információ alapján gyártódik le a koronavírus tüskefehérjéje a saját sejtjeid által. Ugyanazt csinálja mint az mRNS csak ott más a burok. (mesterséges)
Az elv ugyanaz a két technológia terén... a Janssennél más fehérjét gyártat le az ad26-os adeno mint pl a Sputniknál. Ha jól rémlik, akkor a Janssen azon kívül, hogy vektoros, ugyanaz a fehérjevégterméke mint pl a Pfizer/Modernáé. Az orosznál kicsit egyszerűbb, ott egy szimplább türkefehérje vanlegyártatva...

Az érdekes lenne, ha egy létező adeno-vírusra rá lenne heggesztve a korona tüskefehérjéje. :)

A kínai az egész vírust tartalmazza csak előlt formában, adjuváns kell hozzá, hogy kiváltson egyáltalán érdemi immunreakciót.
Az tuti, hogy a hosszútávú hatásokat senki nem ismeri, még az is lehet, hogy a kínai a legjobb. :D

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2021.05.12. 16:32

"Szputnyik V – vektor alapú oltóanyag
Az összetétel és a hatásmechanizmus alapján a Gamaleja Intézet által fejlesztett Szputnyik V vakcina ún. vektor alapú oltóanyagnak minősül. A vektor alapú vagy más néven vivőanyag alapú vakcinák egy – a hatás szempontjából semleges - hordozó vírus segítségével juttatják a szervezetbe a kórokozó egy jellegzetes géndarabkáját. Vagyis, van egy jól megválasztott, semleges vírus, ami magával cipeli a Covid-19 egy darabkájának a genetikai kódját.
A működési elv nem teljesen új, ilyen módszerrel működnek más védőoltások is, például egy 2019-ben az ebola ellen engedélyezett védőoltás is ilyen úton fejti ki a hatását.

Adenovírusba épített koronavírus gén
Jelen esetben, a Szputnyik V vakcinánál egy ártalmatlan hordozóvírusba, az adenovírusba építették be a kutatók a koronavírus egy jellegzetes géndarabkáját. Kiemelendő, hogy az adenovírus „csak” hordozóként szolgál, önmaga teljesen ártalmatlan, a lényeg a szállítmányon, jelen esetben a koronavírus egyik tipikus géndarabkáján van. Az adenovírus által szállított géndarabka a Szputnyik V oltásnál az új típusú Covid-19 egyik jellegzetes fehérjéjének, az ún. tüskefehérjének az előállítási információit tartalmazza. A szervezetben az adenovírusba beépített gén információi alapján olyan koronavírusfehérje keletkezik, ami immunválaszt, azaz a fertőzéstől védő információt közvetít.

Hangsúlyozandó tehát, hogy a Szputnyik V oltóanyag semmilyen formában nem tartalmaz sem élő, sem elölt koronavírust, ami bárkit is megbetegíthetne.
Az összehasonlítás kedvéért: a Pfizer/Biontech és a Moderna oltóanyagainál is géndarabka jut be a szervezetbe, de nem semleges hordozóvírushoz kapcsolva, hanem pl. lipidburokba zárva. A végeredményt nagyvonalakban összefoglalva: a következmény hasonló, az immunvédelem kialakul."

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2021.05.12. 16:34

Köszi. Vagy valami, vagy megy valahova:)

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2021.05.12. 16:45

Ha Putyinnak jó volt, akkor jó nekem is. (:u

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2021.05.12. 16:47

rdaneelolivaw írta:
2021.05.12. 16:45
Ha Putyinnak jó volt, akkor jó nekem is. (:u
Ő Pfizert kapott csak eljátszották. Nem hallottad?

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2021.05.12. 17:15

Bandee írta:
2021.05.12. 16:47
Ő Pfizert kapott csak eljátszották. Nem hallottad?
Ezt Orbános verzióban hallottam. :)

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2021.05.13. 10:51


Krisztián
WSR pilóta
Hozzászólások: 2198
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:47

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2021.05.15. 23:59

"A fideszrajongás egyben az agy halálával is együtt jár...de ezt a részét most hagyjuk..." by Kefir

Erre itt reagálnék. Én pont annyira vagyok Fideszes, amennyire te Gyurcsányista. Te is mindig azzal védekezel, hogy csak azért, mert nem szopod fel tövig a Fideszt, még nem leszel automatikusan feltétlen híve az ellenzéknek. Na, akkor ezt kéretik fordítva is elfogadni, én se leszek Fideszes attól, hogy kritizálni merem az ellenzéket.

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2021.05.16. 09:16

Krisztián írta:
2021.05.15. 23:59
"A fideszrajongás egyben az agy halálával is együtt jár...de ezt a részét most hagyjuk..." by Kefir

Erre itt reagálnék. Én pont annyira vagyok Fideszes, amennyire te Gyurcsányista. Te is mindig azzal védekezel, hogy csak azért, mert nem szopod fel tövig a Fideszt, még nem leszel automatikusan feltétlen híve az ellenzéknek. Na, akkor ezt kéretik fordítva is elfogadni, én se leszek Fideszes attól, hogy kritizálni merem az ellenzéket.
Nem fogja felfogni a büdös életben, ez a mókuskerék itt megy már évek óta.
Mindenki fideszes aki nem kritizálja nap mint a mostani garnitúrát, természetesen mindezt az abszolút és érinthetetlen függetlenség lováról mondogatva. :)

Falra hányt borsó minden hozzászólás ezzel kapcsolatban.
Nincs minimum amiben meg tudunk egyezni, így valószínűleg nem tudunk vitázni sem. (és tényleg...)
-----> "agyhalott vagy". (:n

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2021.05.16. 09:25


Krisztián
WSR pilóta
Hozzászólások: 2198
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:47

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2021.05.16. 10:00

rdaneelolivaw írta:
2021.05.16. 09:16
Krisztián írta:
2021.05.15. 23:59
"A fideszrajongás egyben az agy halálával is együtt jár...de ezt a részét most hagyjuk..." by Kefir

Erre itt reagálnék. Én pont annyira vagyok Fideszes, amennyire te Gyurcsányista. Te is mindig azzal védekezel, hogy csak azért, mert nem szopod fel tövig a Fideszt, még nem leszel automatikusan feltétlen híve az ellenzéknek. Na, akkor ezt kéretik fordítva is elfogadni, én se leszek Fideszes attól, hogy kritizálni merem az ellenzéket.
Nem fogja felfogni a büdös életben, ez a mókuskerék itt megy már évek óta.
Mindenki fideszes aki nem kritizálja nap mint a mostani garnitúrát, természetesen mindezt az abszolút és érinthetetlen függetlenség lováról mondogatva. :)

Falra hányt borsó minden hozzászólás ezzel kapcsolatban.
Nincs minimum amiben meg tudunk egyezni, így valószínűleg nem tudunk vitázni sem. (és tényleg...)
-----> "agyhalott vagy". (:n
Ebben az a legszebb, hogy sosem szavaztam a Fideszre
Nálatok legalább az X odatalál, de nálam még az se. De tuti én is Fideszes vagyok

Avatar
Redbull
Főnök!
Hozzászólások: 11438
Csatlakozott: 2014.01.04. 13:17
Mi vagy?: rangidős
Tartózkodási hely: Hungary/Nograd/Pásztó

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Redbull » 2021.05.16. 11:49

rdaneelolivaw írta:
2021.05.16. 09:25
Beléptem.

https://kilencvenkilenc.hu

(:u (:u
Elolvastam, vállalható. Végre valaki nem akar harcolni valami aktuális gonosz ellen. :mosoly:
A tanult elme ismertetőjele, hogy képes foglalkozni egy gondolattal anélkül, hogy elfogadná. (Arisztotelész)

Avatar
idarpidi
AutoGP vezető
Hozzászólások: 970
Csatlakozott: 2013.12.20. 22:32
Mi vagy?: Közöd?
Tartózkodási hely: Föld bolygó

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: idarpidi » 2021.05.17. 09:36

egy kis olvasnivaló az ízek érzékeléséről és ez hogyan függ össze a hízással/fogyással :D
AZ EMBERI ÍZLELÉSRŐL
- és hogy evolúciósan az édes íz érzékelése miért az állati zsírfogyasztás ösztönzésére alakulhatott ki…
1. Az édes íz elsősorban a zsíros, energiasűrű húsok fogyasztásának ösztönzésére alakult ki; és az esszenciális, zsírhoz kapcsolódó mikroelemek, például a kolin és az inozitol detektálására.
2. A gyümölcs édessége abból adódhat, hogy a növények kifejlesztették az édességreceptorok és az állati táplálék-preferenciák saját célú eltérítésének módját. A növény szaporodni szeretne.
3. Fejlett ízreceptoraink sokat elárulhatnak arról, amire testünknek szüksége van. Az étvágy fontos jele a kielégítetlen tápanyaghiánynak.
4. Az édes ételek iránti vágyunk evolúciógenetikai megközelítésben arra ösztönözhet minket, hogy állati zsírokat együnk.
+1. Ha intenzív, falásroham szintű étvágya támadna az olvasónak valamikor, érdemes lehetne először egy szelet zsíros kötőszövetes marhasússal, vagy lazaccal indítani a választ.
+2. Ezért a legédesebb jutalom a zsíros finomított szénhidrát… Meghekkeli az evolúció segítségét!
- - - - - - - - -
Általánosan elfogadott vélemény, hogy állatokban az ízérzet a tápanyagok és a toxinok kimutatására fejlődhetett ki: az íz segít az állatoknak eldönteni, hogy egy étel
- hasznos-e számukra, el kell-e fogyasztani, vagy
- veszélyes-e számukra, és messziről el kell kerülini.
Valószínűleg az íz alakult ki annak biztosítására, hogy az állatok a testük szükségleteinek megfelelő ételt válasszák. [1]
Az öt alapvető emberi íz az édes, a sós, a savanyú, a keserű és az umami. Minden ízhez köthető tápanyag vagy adott méreganyag:
* Édes - szénhidrát.
* Sós - elektrolitok.
* Savanyú – savak.
* Keserű - méreganyagok.
* Umami - glutamát és nukleotidok.
Az elektrolitok nélkülözhetetlenek az élethez, a méreganyagok viszont pont a leginkább kerülendők, ezért a sós és keserű ízérzés kialakulása könnyen érthető. Az umami íz elsősorban a természetes (egészséges) fehérje érzékelője. A savanykás íz annyiban érdekes, hogy kis adagokban vonzó, nagyban viszont idegenkedő. Valószínűleg az alacsony dózisú savanyúság azért lehet kívánatos, mert ez erjesztett élelmiszerek felkutatásához vezethet, – ezek probiotikus baktériumokat és azok fermentációs végtermékeiket, például a K2-vitamint szolgáltathatják. Érthető, hogy nagy mennyiségben kerülendők, kinek kell nagy tömegben baktérium?
De mi van az édes ízzel? Tényleg a szénhidrátok érzékelője? Ha igen, akkor elég gyenge munkát végezne… A “legegészségesebb” szénhidrátforrások, a biztonságos keményítőforrások alig aktiválják ezt az ízt, míg a fruktóz, ami szinte egy méreganyag, az egekbe repíti, pont az ellentettje. Akkor ez hogy van?
ÉDESSÉG-AKTIVÁTOR ANYAGOK, MOLEKULÁK
Az édességreceptorok élettanilag összetettek; sokminden, számos molekula és anyag aktiválja őket, és úgy tűnik, hogy több funkciót is szolgálnak.
- A kémiai vegyületek, például az aldehidek és a ketonok megannyi típusa és fajtája édes ízű.
- Néhány aminosav enyhén édes: az alanin, a glicin és a szerin talán a legédesebbek. Néhány más aminosavat édesnek és keserűnek is tekintenek szakértők.
Egyes aminosavak édessége alátámaszthatja az állítást, melyek szerint az édesség valójában húst érzékel – talán az aminosavakat. De ez kissé furcsának tűnik: van még egy íz, az umami, amely kimutatja a fehérjét. Tényleg két ízreceptorra lenne szükségünk a fehérje érzékeléséhez? A sovány húsoknak pedig ráadásul nincs is édes íze.
Lehetséges, hogy az édes ízű aminosavak hidrofóbak (víztaszítók), míg a hidrofil (vagy poláros) aminosavak (a vízkedvelők) nem édesek?
A hidrofób fehérjék végül is az emberi sejteket nézve a sejtmembránokban helyezkednek el a lipidek mellett; a hidrofil fehérjék oldódnak vízben és zsírtól elkülönülve tartózkodnak. A glutamát és a nukleotidok, amelyeket az umami íze detektál, hidrofilek és vízben oldódnak.
Tehát talán az umami érzet társul a zsírban szegényebb, az édes íz a zsírosabb húsfélék megtalálásához?
Az édesség vezető elméletei szerint a vegyületeknek hidrofóbnak vagy zsírral társítottnak kell lenniük ahhoz, hogy édes ízérzetet generáljanak.
Talán az édes íz a keserű ízzel együttműködve a toxinok elkerülését szabályozza?
Érdekes továbbá, hogy az édes ízérzet rendelkezik a legmagasabb ízfelismerési küszöbértékkel, 1:200 anyagmennyiség-arányú szacharóz oldatban már kimutatható.
Összehasonlításképpen – a keserűség rendelkezik a legalacsonyabb detektálási küszöbértékkel, kb. 1:2 millió anyagmennyiség-arányú kinin-oldatban már azonosítható.
Úgy tűnik, az ember őseiben természetes körülmények között kialakult édes ízérzet az édesség intenzitásával azonos energiasűrűséget mutathatja, míg a keserűség inkább a toxicitást jelezheti.
A magas édes-detektálási küszöb és az alacsony keserűség-kimutatási küszöb hajlamosította főemlős őseinket arra, hogy édes ízű (és energia-sűrű) ételeket keressenek, és elkerüljék a keserű ízű – toxikus – ételeket.
Még a levélfogyasztó főemlősök körében is hajlamosak az egyedek az éretlen leveleket preferálni, amelyek általában magasabb fehérje-, alacsonyabb rosttartalmúak és kevésbé mérgezőek, mint az érett levelek.
Ennek van értelme: bizonyos mennyiségű kalóriára van szükségünk naponta, és mivel „a dózis határozza meg a mérget”, az étrend egészének toxicitását nem a toxinok mennyisége határozza meg az élelmiszerben, hanem a toxinok aránya a kalóriákhoz viszonyítva.
Evolúciós körülmények között őseinknek alacsony toxin/kalória arányú ételeket kellett fogyasztaniuk a napi toxin bevitel minimalizálása érdekében.
Tehát, ha az édesség „energiasűrűség” detektor, akkor azt különösen erősen zsíros ételeknek kell aktiválniuk.
Logikus kérdés következik.
Miért nem érzékeljük közvetlenül a zsírokat?
A természetes élelmiszerekben a zsírsavak trigliceridekben vagy foszfolipidekben helyezkednek el, melyek kémiailag inertek. Tehát nem kötődnek az ízreceptorokhoz. A szabad zsírsavak igen, de ezek nincsenek jelen a friss és természetes élelmiszerekben, és valószínűleg az élelmiszer valamilyen lebomlását jelzik. Valójában úgy tűnik, hogy létezik a szabad zsírsavak ízreceptora, a CD36 [2], de ez lehet egy averzív érzékelő bomlott-romlott ételekhez.
Érdekes módon a szín is befolyásolja az édesség érzetét.
Az ételek színe befolyásolhatja az édesség érzékelését. Ha több vörös színt adunk egy italhoz, növeljük annak édességét, a sötétebb színű oldatok 2–10 százalékkal magasabb édesség-besorolásúak, mint a világosabbak, annak ellenére, hogy 1 százalékkal kisebb szacharózkoncentrációjuk volt épp.
Tehát a vörös húsok lehetnének a legédesebbek.
ÖSSZEGZÉS ÉS EGY TALÁNY
Valószínű következtetés lehetne az alábbi kettő:
1. Az édes íz elsősorban a zsíros, energiasűrű húsok fogyasztásának ösztönzésére alakult ki; és az esszenciális zsírhoz kapcsolódó mikroelemek, például a kolin és az inozitol detektálására.
2. A gyümölcs édessége abból adódhat, hogy a növények kifejlesztették az édességreceptorok és az állati táplálék-preferenciák saját célú eltérítésének módját. A növény szaporodni szeretne.
Ettől még marad néhány rejtvény. Miért vagyunk hajlamosak elhanyagolni az édes ízeket, amikor éhesek vagyunk, majd vacsora után mégiscsak édes desszertek után vágyunk?
Ezt érdemes megfontolni.
A zsírok különleges makrotápanyagok. Korlátlan tárolási helyünk van zsírok számára zsírszövetünkben, de nagyon korlátozott tárhelyünk van más kalóriák számára. Ha jóllakunk, természetesen el kell veszítenünk az étvágyunkat az olyan kalóriák után, melyeket nem tudunk elraktározni. De a zsírok esetében miért ne kaphatna a raktár egy kis pluszt, ha az elkövetkező napokban éhínség lenne? Mindig van hely egy kicsit több zsírnak. Mindig képesek vagyunk raktározni.

ÉS AKKOR A FALÁSROHAM
Amikor az emberek falnak, akkor általában édességet keresnek-kutatnak.
Feltehetően vágyakoznak az édes íz iránt - ami evolúciós szempontból a zsíros húsokra és a zsírhoz kapcsolódó mikroelemekre való szinte agresszív vadászatot ösztönözhette.
Ha azonban az utóbbi évtizedek zsírellenes propagandájában élt valaki és fél zsírt enni, akkor a falatozók cukorban úsznak – ami sajnos nem képes kielégíteni azokat a makrotápanyag- és mikroelem-hiányokat, melyeket az édes íz érzékelése orvosolni kívánna.
Talán akkor egy jó zsíros steak és némi máj elfogyasztása lehetne talán a legjobb gyógymód egy falásroham esetén. Kielégítené a vágyat, de kielégítené a vágyat kiváltó alapvető táplálkozási igényeket is.

FOGYÁSKÉRDÉS
Ha a fogyás és az elhízás gyógyításának kulcsa az étvágy megszüntetése, akkor fontos megszüntetni a zsírhoz kapcsolódó mikroelemek hiányosságait is. A mikrotápanyagok hiánya táplálékvágyat vált ki, a zsírhoz kapcsolódó mikrotápanyagok hiánya pedig édesség utáni vágyat vált ki.
A modern világban tudjuk, hogy az édesség utáni vágy valószínűleg kielégül – cukros, tápanyagokban szegény ételek fogyasztásával. Sajnos ezek az ételek nem tartalmazzák a zsírhoz kapcsolódó tápanyagokat (például kolint), amelyek hiánya valószínűleg a vágyat valójában elindítja. Tehát a vágy töretlenül fennáll, függetlenül attól, hogy mennyi cukrot is fogyasztunk.
A túlzott kalóriabevitel mellett legalább annyira lényeges a tartós étvágy fennállása az elhízás kialakulásához. A kielégítetlen vágyakozás is nagymértékben megnehezíti a fogyást.


C-VITAMIN
A C-vitamin - aszkorbinsav - sav, így közvetlenül aktiválja a savanyú ízt.
Tehát a savanyú íz talán a C-vitamin megszerzése érdekében alakulhatott ki. Ez alátámaszthatná a tapasztalatot, hogy a savanykás íz erjesztett ételek fogyasztására ösztönöz bennünket. Az erjesztett élelmiszerekben magas a C-vitamin tartalma. A C-vitamin hiánya inkább az étvágy megváltoztatásához vezethet, vagy a savanyú ételek utáni vágyakozáshoz vezet, nem pedig az édesség utáni vágyhoz.
ÖSSZEGZÉS
Fejlett ízreceptoraink sokat elárulhatnak arról, amire testünknek szüksége van. Az étvágy fontos jele a kielégítetlen tápanyaghiánynak.
De néha kevésbé nyilvánvaló, hogy mit jelent a vágy. Modern étkezési környezetünk annyira különbözik a paleolitikumtól… Számos iparilag előállított élelmiszer áll rendelkezésünkre, hogy “paleolit” ízlelőbimbóinkat megtévesszék – táplálkozási szempontból nem kielégítő kalóriákkal.
Az emberek elődei többnyire nem azokban az erdőkben fejlődtek, ahol gyümölcs volt elérhető, hanem nyílt erdőkön, ahol gumók és más ízetlen keményítőforrások voltak inkább – de gyümölcsök ritkák.
Ebben az összefüggésben az édes ételek iránti vágyunk arra ösztönözhet minket, hogy állati zsírokat együnk.
Ha intenzív, falásroham szintű étvágya támadna az olvasónak valamikor, érdemes lehetne először egy szelet zsíros kötőszövetes marhasússal, vagy lazaccal indítani a választ.
FORRÁSOK
[1] Bachmanov AA, Beauchamp GK. Taste receptor genes. Annu Rev Nutr. 2007;27:389-414.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17444812/
[2] Laugerette F et al. CD36 involvement in orosensory detection of dietary lipids, spontaneous fat preference, and digestive secretions. J Clin Invest. 2005 Nov;115(11):3177-84.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16276419/
Brno, Sunday, July 18, 1971
1 Janos DRAPAL HUN Yamaha 57'43.500
2 Lazlo SZABO HUN Yamaha +39.700
3 Jarno SAARINEN FIN Yamaha +2'01.700

Avatar
Nigel Hill
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3243
Csatlakozott: 2014.01.02. 15:48
Mi vagy?: Russzofil

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Nigel Hill » 2021.05.17. 17:33

rdaneelolivaw írta:
2021.05.16. 09:25
Beléptem.

https://kilencvenkilenc.hu

(:u (:u
Alapfokú angol tanfolyammal kezdenek (:u
"Mindig sírsz, hogy a gyűlölet öl. Közben szétszakadsz a gyűlölettől"

Avatar
High-End
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2432
Csatlakozott: 2014.01.02. 09:19

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: High-End » 2021.05.18. 10:19

70 Mrd vadászkiállításra..ez tényleg kell? :angry01 (:d

Avatar
Nigel Hill
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3243
Csatlakozott: 2014.01.02. 15:48
Mi vagy?: Russzofil

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Nigel Hill » 2021.05.18. 10:25

High-End írta:
2021.05.18. 10:19
70 Mrd vadászkiállításra..ez tényleg kell? :angry01 (:d
Hát hogyne kellene, ez most a legfontosabb. 7 milliárdól rittyenteni egy kiállítást, 63 milliárdot meg lenyúlni.
Nálunk meg nincs idén fizetésemelés, mert állami cégeknél "megszorítások" vannak a covid miatt...
"Mindig sírsz, hogy a gyűlölet öl. Közben szétszakadsz a gyűlölettől"

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2021.05.18. 10:39

High-End írta:
2021.05.18. 10:19
70 Mrd vadászkiállításra..ez tényleg kell? :angry01 (:d
Mi 70 mrd? Miről beszélsz?

Avatar
High-End
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2432
Csatlakozott: 2014.01.02. 09:19

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: High-End » 2021.05.18. 11:06

Bandee írta:
2021.05.18. 10:39

Mi 70 mrd? Miről beszélsz?
Nem ott tart?

Avatar
High-End
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2432
Csatlakozott: 2014.01.02. 09:19

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: High-End » 2021.05.18. 14:42

Amilyen háborút elinditott a kormanymedia..

Lezárt