Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Politika mentes beszélgetések a mindennapokról
Avatar
bertone
Főnök!
Hozzászólások: 7032
Csatlakozott: 2015.02.05. 11:42
Mi vagy?: F1 függő - ja, nem.
Tartózkodási hely: Baja

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: bertone » 2022.05.27. 07:24

Visszatérve az üzemanyagra, hogy oldják meg a full-önkiszolgáló kutaknál, ahol nincs személyzet?
Az apa férfi, a rezsi nő!

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2022.05.27. 08:23

bertone írta:
2022.05.27. 07:24
Visszatérve az üzemanyagra, hogy oldják meg a full-önkiszolgáló kutaknál, ahol nincs személyzet?
A mostani rendeletre is lesz magyarosch megoldás. :)
Pl magyar rendszámú autókkal megy majd kolibri módjára a kútrajárás, minden töltés után leszívják a benzint majd eladják. (:u

Tuti lesz valami, ide a rozsdás bökőt.

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2022.05.27. 10:00

bertone írta:
2022.05.27. 07:24
Visszatérve az üzemanyagra, hogy oldják meg a full-önkiszolgáló kutaknál, ahol nincs személyzet?
Magyarországon kb. 2000 benzinkút van, legalábbis 2010-es adatot találtam, nayg eltérés nem lehet.

A MOL kutakon 14, Envi kutakon 21 helyen lehet az országban automata rendszerben tankolni, mást én nem ismerek, ettől még lehet. Tehát a 2%-ot sem éri el ezen kutak száma, ebből Győr, Szombathely és Nyíregyháza ami esetleg a benzinturizmus szempontjából érintett lehet. A normál külföldi átutazó ezeken nem is tudja, meg ha megkeresi akkor sincs semmi olyan kevés ez. A MOL kutakon egyelőre ezt kiiktatnám, az ENVI kúttal semmit nem lehet kezdeni, de mindig csak a lehető legjobbra lehet törekedni, tökéletes semmi nem lesz.
Már régen be kellett volna ezt vezetni, rögtön az elején.

Avatar
bertone
Főnök!
Hozzászólások: 7032
Csatlakozott: 2015.02.05. 11:42
Mi vagy?: F1 függő - ja, nem.
Tartózkodási hely: Baja

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: bertone » 2022.05.27. 10:27

Bandee írta:
2022.05.27. 10:00
bertone írta:
2022.05.27. 07:24
Visszatérve az üzemanyagra, hogy oldják meg a full-önkiszolgáló kutaknál, ahol nincs személyzet?
Magyarországon kb. 2000 benzinkút van, legalábbis 2010-es adatot találtam, nayg eltérés nem lehet.

A MOL kutakon 14, Envi kutakon 21 helyen lehet az országban automata rendszerben tankolni, mást én nem ismerek, ettől még lehet. Tehát a 2%-ot sem éri el ezen kutak száma, ebből Győr, Szombathely és Nyíregyháza ami esetleg a benzinturizmus szempontjából érintett lehet. A normál külföldi átutazó ezeken nem is tudja, meg ha megkeresi akkor sincs semmi olyan kevés ez. A MOL kutakon egyelőre ezt kiiktatnám, az ENVI kúttal semmit nem lehet kezdeni, de mindig csak a lehető legjobbra lehet törekedni, tökéletes semmi nem lesz.
Már régen be kellett volna ezt vezetni, rögtön az elején.
Az összes Aldi és Auchan automata. (az auchannál van személyzete is)
Én pont ezért járok az Aldi hoz. OMV kút elvileg és nem találkozol kezelővel.
Az apa férfi, a rezsi nő!

Avatar
Alghar
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3739
Csatlakozott: 2013.12.27. 17:36
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Alghar » 2022.05.27. 10:34

Bandee írta:
2022.05.27. 10:00
bertone írta:
2022.05.27. 07:24
Visszatérve az üzemanyagra, hogy oldják meg a full-önkiszolgáló kutaknál, ahol nincs személyzet?
Magyarországon kb. 2000 benzinkút van, legalábbis 2010-es adatot találtam, nayg eltérés nem lehet.

A MOL kutakon 14, Envi kutakon 21 helyen lehet az országban automata rendszerben tankolni, mást én nem ismerek, ettől még lehet. Tehát a 2%-ot sem éri el ezen kutak száma, ebből Győr, Szombathely és Nyíregyháza ami esetleg a benzinturizmus szempontjából érintett lehet. A normál külföldi átutazó ezeken nem is tudja, meg ha megkeresi akkor sincs semmi olyan kevés ez. A MOL kutakon egyelőre ezt kiiktatnám, az ENVI kúttal semmit nem lehet kezdeni, de mindig csak a lehető legjobbra lehet törekedni, tökéletes semmi nem lesz.
Már régen be kellett volna ezt vezetni, rögtön az elején.
Én eddig az Orange-nál tankoltam...ma már le van zárva, most voltam ott. Nagyszerű intézkedés...ugyanakkora faszság, mint a többi ad hoc hasraütésszerűen hozott, végig nem gondolt "rendeletük". A benzinkutak egy része ezt képtelen lesz kivitelezni, szívassuk meg őket még jobban.
Kérdés: nem lett volna egyszerűbb mindenhol a PIACI árat kérni, aztán amikor fizetsz és bemutatod a forgalmit, akkor egyetlen gombnyomással "KEDVEZMÉNY" címszó alatt 480/literre átszámolja a kassza a számlát? Milliónyi kedvezmény van beprogramozva a kasszákba, szimpla szoftveres megoldás lett volna (bár az automata kutak így is szívtak volna).

Avatar
High-End
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2432
Csatlakozott: 2014.01.02. 09:19

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: High-End » 2022.05.27. 12:26

És ő egy értelmes ember... :szom01
Nagy Márton szerint a bankszektor és az energiaszektor szereplői nem örültek az extraprofit bevezetésének, de tudomásul vették, hogy ebben a helyzetben most áldozatokat kell hozni. Ezek a szektorok is tudják, hogy ez olyan profit, amiért nem is dolgoztak meg.

Nagy Márton szerint nem fogják a cégek áthárítani a fogyasztókra a különadókat.

NEM (:u

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.05.27. 13:42

A múltkori témára, hogy én is azt tapasztalom, hogy egyre agresszívabbak az emberek:

TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.05.27. 13:44

High-End írta:
2022.05.27. 12:26
És ő egy értelmes ember... :szom01
Nagy Márton szerint a bankszektor és az energiaszektor szereplői nem örültek az extraprofit bevezetésének, de tudomásul vették, hogy ebben a helyzetben most áldozatokat kell hozni. Ezek a szektorok is tudják, hogy ez olyan profit, amiért nem is dolgoztak meg.

Nagy Márton szerint nem fogják a cégek áthárítani a fogyasztókra a különadókat.

NEM (:u
Nem, hát egy cégnek teljesen természetes elkönyvelni az ilyen váratlan veszteséget, attól megy nekik jól (:u

Már csak a reggel emlegetett katás büntetőadó kapcsán is tapasztalatból tudom, hogy minden ilyet úgy oldanak meg, hogy vagy drágítanak a szolgáltatások árán, vagy nem fizetnek vállalkozókat, hanem ráterhelik a melót a már meglévő alkalmazottakra (fizetésemelés nélkül), és ott hozzák össze a befizetendő összegeket.
TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2022.05.27. 13:47

bertone írta:
2022.05.27. 10:27
Bandee írta:
2022.05.27. 10:00


Magyarországon kb. 2000 benzinkút van, legalábbis 2010-es adatot találtam, nayg eltérés nem lehet.

A MOL kutakon 14, Envi kutakon 21 helyen lehet az országban automata rendszerben tankolni, mást én nem ismerek, ettől még lehet. Tehát a 2%-ot sem éri el ezen kutak száma, ebből Győr, Szombathely és Nyíregyháza ami esetleg a benzinturizmus szempontjából érintett lehet. A normál külföldi átutazó ezeken nem is tudja, meg ha megkeresi akkor sincs semmi olyan kevés ez. A MOL kutakon egyelőre ezt kiiktatnám, az ENVI kúttal semmit nem lehet kezdeni, de mindig csak a lehető legjobbra lehet törekedni, tökéletes semmi nem lesz.
Már régen be kellett volna ezt vezetni, rögtön az elején.
Az összes Aldi és Auchan automata. (az auchannál van személyzete is)
Én pont ezért járok az Aldi hoz. OMV kút elvileg és nem találkozol kezelővel.
Az Auchanban kifele fizetsz tehat ott nem lehet ezt megcsinalni, legalabbis en meg nem lattam. Illetve ha online van is, szemelyzet van es az online konnyeden kiiktathato. Aldinal meg nem lattam ilyet, nem tudtam, hogy van. Omv-n szinten kikapcsolhato bar en meg ott sem talalkoztam ezzel

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2022.05.27. 13:48

Alghar írta:
2022.05.27. 10:34
Bandee írta:
2022.05.27. 10:00


Magyarországon kb. 2000 benzinkút van, legalábbis 2010-es adatot találtam, nayg eltérés nem lehet.

A MOL kutakon 14, Envi kutakon 21 helyen lehet az országban automata rendszerben tankolni, mást én nem ismerek, ettől még lehet. Tehát a 2%-ot sem éri el ezen kutak száma, ebből Győr, Szombathely és Nyíregyháza ami esetleg a benzinturizmus szempontjából érintett lehet. A normál külföldi átutazó ezeken nem is tudja, meg ha megkeresi akkor sincs semmi olyan kevés ez. A MOL kutakon egyelőre ezt kiiktatnám, az ENVI kúttal semmit nem lehet kezdeni, de mindig csak a lehető legjobbra lehet törekedni, tökéletes semmi nem lesz.
Már régen be kellett volna ezt vezetni, rögtön az elején.
Én eddig az Orange-nál tankoltam...ma már le van zárva, most voltam ott. Nagyszerű intézkedés...ugyanakkora faszság, mint a többi ad hoc hasraütésszerűen hozott, végig nem gondolt "rendeletük". A benzinkutak egy része ezt képtelen lesz kivitelezni, szívassuk meg őket még jobban.
Kérdés: nem lett volna egyszerűbb mindenhol a PIACI árat kérni, aztán amikor fizetsz és bemutatod a forgalmit, akkor egyetlen gombnyomással "KEDVEZMÉNY" címszó alatt 480/literre átszámolja a kassza a számlát? Milliónyi kedvezmény van beprogramozva a kasszákba, szimpla szoftveres megoldás lett volna (bár az automata kutak így is szívtak volna).
Sosem hallottam meg errol a kutrol

Lehetett volna ugy is. Szerintem nem faszsag ez egy jo intezkedes. Megoldani nehez

Avatar
keF1r
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3295
Csatlakozott: 2014.01.01. 11:43
Mi vagy?: GYÚÚÚÚÚCSÁÁÁÁNY

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: keF1r » 2022.05.27. 13:49

High-End írta:
2022.05.27. 12:26
És ő egy értelmes ember... :szom01
Nagy Márton szerint a bankszektor és az energiaszektor szereplői nem örültek az extraprofit bevezetésének, de tudomásul vették, hogy ebben a helyzetben most áldozatokat kell hozni. Ezek a szektorok is tudják, hogy ez olyan profit, amiért nem is dolgoztak meg.

Nagy Márton szerint nem fogják a cégek áthárítani a fogyasztókra a különadókat.

NEM (:u
Nem vele van baj.
Ő azt hazudja amit kiadtak neki...a felmérések alapján a magyar lakosság jelentős része... a fidesz szavazók pedig az összes elhiszi amit mondanak...agy és gondolkodás nélkül nagy könnyebbség élni...
Egyiptomban macskához imádkoztak, Indiában a tehén szent, a fideszesnél meg egy dagadt tolvaj.
NÉHA FÉLREÉRTHETŐEN FOGALMAZOK...
viewtopic.php?f=12&t=89&p=139321&hilit= ... en#p139321

Avatar
High-End
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2432
Csatlakozott: 2014.01.02. 09:19

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: High-End » 2022.05.27. 14:07

keF1r írta:
2022.05.27. 13:49

Nem vele van baj.
Ő azt hazudja amit kiadtak neki...a felmérések alapján a magyar lakosság jelentős része... a fidesz szavazók pedig az összes elhiszi amit mondanak...agy és gondolkodás nélkül nagy könnyebbség élni...
Ő szerintem egy szakamilag hiú ember (és lehet is rá oka, ha tényleg az) . Mint volt MNB alelnök, értéktőzsde elnők a helyébe azt mondtam volna, hogy srácok, ezt a baromságot mondja be az Alexandra. :mosoly:

Avatar
bertone
Főnök!
Hozzászólások: 7032
Csatlakozott: 2015.02.05. 11:42
Mi vagy?: F1 függő - ja, nem.
Tartózkodási hely: Baja

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: bertone » 2022.05.27. 14:35

Bandee írta:
2022.05.27. 13:47
bertone írta:
2022.05.27. 10:27

Az összes Aldi és Auchan automata. (az auchannál van személyzete is)
Én pont ezért járok az Aldi hoz. OMV kút elvileg és nem találkozol kezelővel.
Az Auchanban kifele fizetsz tehat ott nem lehet ezt megcsinalni, legalabbis en meg nem lattam. Illetve ha online van is, szemelyzet van es az online konnyeden kiiktathato. Aldinal meg nem lattam ilyet, nem tudtam, hogy van. Omv-n szinten kikapcsolhato bar en meg ott sem talalkoztam ezzel
Az Aldi árul OMV benzint, a nyugtán is az OMV szerepel eladóként. Félreérthetően fogalmaztam. Van egy terminál, ott megadod, mennyiért akarsz tankolni. Kártyát leolvassa és tankolhatsz.
Az Auchannál van az, amit írtál, de az egyik szélső sornál ugyanaz van, mint amit az Aldinál írtam. Este 8 vagy 9 után már csak itt lehet tankolni, mert a fizetős fülke bezár.
Kp-val is lehet fizetni mindkét helyen.
Baján van még egy kút, ahol szintén csak így lehet tankolni.
Az apa férfi, a rezsi nő!

Avatar
High-End
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2432
Csatlakozott: 2014.01.02. 09:19

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: High-End » 2022.05.27. 16:20

A Mol arra kéri a vásárlókat, a benzinkutaknál a fizetéskor minden esetben mutassák be a forgalmi engedélyüket, hogy a pénztárnál a hatósági árra tudják módosítani a vásárlás összegét – hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a társaság.
A vállalat tájékoztatása szerint a kútoszlopokon a számlálók minden tankolás esetén a piaci árat tüntetik fel, de a pénztárnál a forgalmi engedély felmutatása után alacsonyabb összeget kell fizetnie a magyar vásárlóknak. „A magyar kormány bejelentése alapján csütörtök éjféltől csak magyar rendszámú és forgalmi engedélyű autók vásárolhatnak hatósági áron EVO 95 benzin és diesel üzemanyagokat a Mol-nál” – írták.

Jelezték azt is: a fogyasztók a forgalmi engedély bemutatásával tudják igazolni, hogy jogosultak a hatósági áras üzemanyag megvásárlására, de a vállalat a következő napokban az intézkedés zökkenőmentes bevezetése érdekében magyar rendszám alapján is jóváhagyja a vásárlásokat.

Az üzemanyagvásárlás felső mennyiségi korlátaiban nem történik változás, ez gépjárművenként továbbra is naponta legfeljebb 100 liter, amiből maximálisan 20 liter tankolható szabványos kannába. A jogszabály meghatározza a jogosultak pontos körét is: hatósági áron a magyar rendszámmal rendelkező, 7,5 tonna össztömeg alatti gépjárművekkel vagy mezőgazdasági erőgépekkel lehet tankolni.
https://index.hu/gazdasag/2022/05/27/mo ... zovetsege/

Krisztián
WSR pilóta
Hozzászólások: 2198
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:47

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2022.05.27. 20:22

vollebak írta:
2022.05.27. 06:42
Ezek tipikusan olyan vélemények, amiket azok hangoztatnak, akik nem ismerik tapasztalat alapján, és csak annyit látnak, hogy kereshetsz havi egymilliót, és csak ötvenet kell fizetni, micsoda jó világ ez. Tomi, hogy Lölőt idézzem, a katások fele szerinted rejtett munkavállaló: ezt miből számoltad ki? Én még egy katással nem találkoztam életemben, aki sumákolásra használja. Biztos van, de hogy a fele? Lol.

Krisztián, nem igaz, hogy nem szigorítottak rajta. Csak nem tudjátok, mert megint csak, nem vagytok benne. Tavaly bevezették a már nevében is gusztustalan büntetőadót. Ennek az a lényege, hogy egy megrendelőtől az évi hárommillió forint feletti összegre 40% az adókulcs, amit belföldi megrendelő esetén a megrendelő fizet, külföldi esetén a vállalkozó.

Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy egy megrendelő felé havi átlagban legfeljebb 250 000 forintnyi munka lehet. Már ebből önmagában nem csak az ötvenezernyi járulék jön le, hanem esetemben tébé, iparűzési adó, könyvelő, székhelyszolgáltatási díj is. Ez így együtt olyan 100 000 forint, és részemről kizárólag külföldi megrendelőim vannak, vagyis rém egyszerű a matek: ha egy megrendelőtől egy év alatt több megrendelést kapok, mint havi átlagban nettó 150 000 forint, arra 40%-ot fizetek. Ez így már önmagában magasabb adókulcs, mint amennyit alkalmazottként kaphatnék, miközben a járulékokat ezen felül, továbbra is magam után fizetem, szemben egy alkalmazottal.

Papíron az intézkedés arra is buzdított (volna), hogy ne csak egy-két nagy megbízónak dolgozzon egy fordító, de néhány dolog miatt ez nem életszerű:
1) nehéz ennyi megbízóval megállapodni folyamatos, de kis összértékű megbízásokról, mert a megbízónak sem az a könnyebb, ha ötven alvállalkozó között osztja szét a munkát, egy tíz-tizenöt alvállalkozóból álló portfóliót sokkal könnyebb menedzselnie;
2) sok olyan részpiac van, ahol a megrendelők száma kizárja a vállalkozók számára, hogy a megrendelési állományt minden megrendelő esetében éves hárommillió forint alatt tartsák (profil, feltételek stb. miatt);
3) szellemi szabadfoglalkozásúként életszerűen kiszolgálni öt-hat állandó megrendelőnél többet, mert az idő és a kapacitás véges, a jó szolgáltatáshoz jó összehangoltság kell, tíz, tizenöt, húsz megbízóval ez lényegében lehetetlen, és aki mást mond, hazudik;
4) maguk a projektek is nagyok, nem lehet hetente máshová dolgozni. Például ha szinkrondramaturgként egy egész sorozat több epizódját, műfordítóként egy egész könyvet, vagy szakfordítóként egy cégnek több dokumentumból álló szakszövegeket fordít valaki, akkor gyakran több hónapig egy helyre kötelezi el magát, miközben a megrendelők is elvárják a nagyfokú rendelkezésre állást és a kapacitások egészére igényt tartanak, így a bevétel is csak onnan fog származni;
5) önmagában indokolatlan, hogy amíg a belföldi megrendelők esetében a megrendelőket büntetik az extra adóval, addig a külföldi megrendelők esetében a vállalkozónak kell megfizetnie az összeget. Független attól, hogy ezt a különadót a megrendelő vagy a vállalkozó köteles befizetni, annak terheit a vállalkozókra terheli a megrendelő mindig = drasztikusan romlik a vállalkozás jövedelemtermelő képessége.

Abban, amit én csinálok, pedig nagyon nem kunszt egy megrendelőnél, de akár kettőnél is összehozni az évi hárommilliós megrendelést, mivel projektalapú munkáim vannak. Van, hogy felém sem néz egy iroda hónapokig, aztán kapok egy megrendelést egy nagy összegért, ami egy hónapra lefoglal legalább.

Ha könyvfordításokat csinálsz, akkor egy-egy fordításért meg pláne sokkal több a fizetség. Ha egy kiadó rátalál egy megbízható fordítóra, akivel jó dolgozni, akkor ahhoz nyilván ragaszkodni fog. Sok könyvfordító dolgozok olyan könyvkiadónak, akik évente négy-öt könyvet rájuk bíznak.
Volt, hogy valaki kizárólag egy könyvkiadónak fordított az adott időszakban, ha sok külföldi könyvet jelentet meg az adott kiadó. Ilyenkor bőven hárommillió felett számláz ki a fordító nekik, miközben egyáltalán nem volt szó rejtett munkaviszonyról, amire állítólag ezt az egészet kitalálták.

A fordításokra egyébként sem szoktak alkalmazottként szerződtetni, amit érthető is, mert mi van azokkal a hónapokkal, amikor pont nincs annyi (vagy egyáltalán semmilyen) feladat, hogy alkalmazni és fizetni kéne érte, járulékokkal, adóval, síppal, dobbal, nádi hegedűvel?
Az még nem bújtatott munkaviszony attól még, hogy hárommillió felett számlázik valaki, mert nem használom a megrendelő eszközeit, telephelyét, magamnak fizetem a járulékokat és a tébét, nem a megrendelő osztja be az időmet, és csak akkor kapok pénzt, amikor munkát is adnak.

Ez a faszság itthon két dolgot eredményezett, esettől és szakmától függően:

1) megint elindult a jó öreg borítékozás a havi átlag 250 000 feletti összegre, vagy pedig
2) nyilván nem az alkalmazottak száma nőtt, hanem a munkanélküliség, mert sok cégnek az volt a megoldás, hogy beszüntették a katás vállalkozókkal az együttműködést, és még több feladatot raktak inkább a már meglévő alkalmazottak nyakába

Nekem, mivel külföldi megrendelőim vannak kizárólag, maradt a harmadik eset: az egy megrendelőtől átlagban a zsebemben maradó kábé 150 000 forint feletti összegre fizetem a 40%-ot.

Mostanában főleg feliratfordításokat csinálok. Gondolom, sejtitek, hogy egy teljes sorozat feliratozása nem egynapos dolog, és ha kész van, akkor nem jön rögtön a következő évad belőle. Ezért (meg egy sor egyéb okból) a feliratozás sehol a világon nem olyan, hogy munkaviszonyban foglalkoztatnak érte. Ha akarnám, sem lehetnék rejtett munkavállaló.

Ha a cél valóban a bújtatott foglalkoztatás kiszűrése lett volna, akkor vizsgálat indult volna a valóban gyanús cégek ellen, vagy lehetett volna nyilatkozni, ahogy egymillió forint felett korábban is, hogy az adott munka hagyományosan megbízói rendszerben készült, és készül azután is, nem létezik rá foglalkoztatási alternatíva (a magyar piacon jelenleg különben is minden cég projektalapon, legfeljebb megbízási szerződéssel foglalkoztatja a fordítókat jelenleg is, és fordítóként nincs lehetőség még az EKHO-ra sem). De egységesen, “fűnyíróelv” alapján megadóztatták az egész fordítói szakmát is, ezzel versenyhátrányba került minden katás fordító, és most további faszkodás jön várhatóan. Mert jönni fog, ez már eldöntött dolog – legutóbb, 2019-ben is úgy lengette meg ugyanígy Parragh, hogy ó, ez a negyvenszázalékos különadó eseti lesz, meg különben is még csak tervezet... Ismerjük ezt már.

2021 előtt valóban túl sok volt a visszaélés, és nagyon, talán már túl kedvező is volt a kata. De már rég nincs így, és most még inkább baszakodni akarnak.

Hosszú komment lett, de azért írtam le, mert kurvára zavaró, hogy mindig mindenki azzal jön, a katás ne sírjon, keres egymilliót, és fizet belőle ötvenet, épp ideje szigorítani rajta. Az átlagember nem is tudja pontosan, hogy megy, nincs is benne, csak félinformációkból véleményt alkot, de azt nagyon. Csak az nem világos nekem, hogy ha tényleg a kata minden földi lét csimborasszója, miért nem mindenki azt csinálja, hanem elméletben csak szopatja magát alkalmazottként, a „keresel egymilliót, fizetsz ötvenet” látszólagos kánaán helyett.
1. Könyvelőként dolgozom, hidd el, VAN rálátásom a dologra. És valóban én sem értek egyet a 40% különadó elvével, de szerintem azok vannak kevesebben, akiket ez érint. Nyilván egy játékfejlesztőnek, aki 90%-ban a Valve felé számláz, ez eszméletlen szopás teljesen feleslegesen.

2. TB-t, iparűzési adót, könyvelőt és székhelyszolgáltatót akkor is fizetnél, ha nem lennél Katás. A könyvelőnek valszeg jóval többet, mint most (ez amúgy a könyvelők részéről egy elbaszott árazási módszer eredménye, de ez egy másik téma), és lehet, hogy az iparűzési adód is magasabb lenne, de ezt innen nem fogom tudni megmondani. Azt meg nem teljesen értem, hogy TB-t miért fizetsz magad után még külön is, elvileg a Kata azt is kiváltja.

3. A fő mondanivalóm az volt, hogy 2013-ban az 50k Katát 6 milliós kerettel, bruttó 98 ezres minimálbér mellett találták ki. Azóta a minimálbér 200 ezer (kb. duplája), a keret 12 millió (telibe duplája), az 50k viszont még mindig 50k. Ha 2013-ban ez így jó volt, akkor most miért NE legyen a Kata 100k havonta?

4. Azt elfelejtetted (vagy legalábbis ködösítve írtad le), hogy a 40% csak a bruttó 250k FELETTI részre van, tehát havi mondjuk 400k mellett ez még mindig 27,5% effektív adókulcs, ami akárhogy is számolom, kevesebb, mint az egyébként fizetendő 15%+18,5%+13%. A munkabér effektív adókulcsa jelenleg 41,5% (ez az összes adó / munkáltató összköltsége), szóval a Kata a 40%-os különadóval ezt soha nem fogja elérni.

Annyival pontosítanám az előző kommentemet, hogy a Kata általános szigorításának lenne itt az ideje, de büntetőadó NÉLKÜL. Utóbbi valóban teljesen felesleges húzás volt, a Kata tv. tökéletes alapot adna ilyesélfe ellenőrzések végrehajtására, de ez valahogy se előtte, se azóta nem történt meg. Ellenben a havi adó összegét eddig is kellett volna emelni, most meg már végképp itt az ideje.

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2022.05.27. 22:08

rdaneelolivaw írta:
2022.05.27. 08:23
bertone írta:
2022.05.27. 07:24
Visszatérve az üzemanyagra, hogy oldják meg a full-önkiszolgáló kutaknál, ahol nincs személyzet?
A mostani rendeletre is lesz magyarosch megoldás. :)
Pl magyar rendszámú autókkal megy majd kolibri módjára a kútrajárás, minden töltés után leszívják a benzint majd eladják. (:u

Tuti lesz valami, ide a rozsdás bökőt.

Amennyiben valamilyen oknál fogva nem tudják bemutatni a forgalmi engedélyt, az értékesítés nem hatósági áron, hanem a szerződésben rögzített áron történik. Ebben az esetben utólagos reklamációt nem áll módunkban elfogadni.



A külföldi rendszámú gépjárművek számára súlytól függetlenül megszűnik a hatósági áron történő üzemanyagértékesítés, így amennyiben Önök rendelkeznek külföldi rendszámmal közlekedő gépjárművel, az abba történő tankolás során a szerződésben rögzített áron történik az üzemanyag értékesítés.



Felhívjuk a figyelmüket, hogy a kútoszlopainknál tankoláskor a piaci ár látható. A kedvezményes hatósági ár fizetéskor, a forgalmi engedély bemutatását követően kerül érvényesítésre.
ez így egyértelműen működhet, mint egy üzemanyag kupon. ha beolvassák kapsz kedvezményt. minden forgalmi engedélyen van vonalkód.

Krisztián
WSR pilóta
Hozzászólások: 2198
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:47

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2022.05.27. 22:10

Mi van akkor, ha kannába töltöm a benzint, nem a kocsiba?

4D4M
AutoGP vezető
Hozzászólások: 1587
Csatlakozott: 2014.02.01. 23:43

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: 4D4M » 2022.05.27. 22:22

Szerintem a KATA azért volt nagyon veszélyes kísérlet, mert az emberek ízelítőt kaptak abból, hogy milyen is lehetne a valódi söralátét méretű adóbevallás és adminisztrációs teher. Így aztán valójában nem a katával van a baj, hanem az összes többi vállalkozási és foglalkoztatási formával. Az adóterhet nyilván jó lenne szinkronba hozni, de ezt is sokkal értelmesebb lenne a többi módosításával megközelíteni, nem ezt szétkúrni.

A kata az egyike volt azon kevéske dolognak, ami jobbá tette az életünket, úgy lesznek önazonosak, ha mielőbb megszüntetik.

Krisztián
WSR pilóta
Hozzászólások: 2198
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:47

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2022.05.27. 22:51

4D4M írta:
2022.05.27. 22:22
Szerintem a KATA azért volt nagyon veszélyes kísérlet, mert az emberek ízelítőt kaptak abból, hogy milyen is lehetne a valódi söralátét méretű adóbevallás és adminisztrációs teher. Így aztán valójában nem a katával van a baj, hanem az összes többi vállalkozási és foglalkoztatási formával. Az adóterhet nyilván jó lenne szinkronba hozni, de ezt is sokkal értelmesebb lenne a többi módosításával megközelíteni, nem ezt szétkúrni.

A kata az egyike volt azon kevéske dolognak, ami jobbá tette az életünket, úgy lesznek önazonosak, ha mielőbb megszüntetik.
Ezzel is csak egyetérteni tudok. Mi a mocsári hereráknak egy nyamvadt SZJA bevalláshoz annyi fül? De még ha lenne valami olyan nevük, hogy azonnal látom, vonatkozik-e rám vagy sem, de nem, A01-01, nesze paraszt, döntsd el.
Pedig nem kéne ez ennyire bonyolult legyen. Főleg a magánszemélyek SZJA-jának nem, amit szerintem szét is lehetne választani a vállalkozói SZJA-tól, mert teljesen értelmetlen, hogy egységsugarú állampolgárként, akinek van 1db munkaviszonya és semmi más, elémtesznek egy 20 oldalast vackot, amiből 18 vállalkozókra vonatkozik.

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2022.05.27. 23:30

Krisztián írta:
2022.05.27. 22:10
Mi van akkor, ha kannába töltöm a benzint, nem a kocsiba?
Nem lehet abba tankolni, csak a drágát. EZ eddig is így volt, haverom elment a robogójába a kutas sikítófrászt kapott, hogy 95-öst tankolt.

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2022.05.27. 23:31

bertone írta:
2022.05.27. 14:35
Bandee írta:
2022.05.27. 13:47

Az Auchanban kifele fizetsz tehat ott nem lehet ezt megcsinalni, legalabbis en meg nem lattam. Illetve ha online van is, szemelyzet van es az online konnyeden kiiktathato. Aldinal meg nem lattam ilyet, nem tudtam, hogy van. Omv-n szinten kikapcsolhato bar en meg ott sem talalkoztam ezzel
Az Aldi árul OMV benzint, a nyugtán is az OMV szerepel eladóként. Félreérthetően fogalmaztam. Van egy terminál, ott megadod, mennyiért akarsz tankolni. Kártyát leolvassa és tankolhatsz.
Az Auchannál van az, amit írtál, de az egyik szélső sornál ugyanaz van, mint amit az Aldinál írtam. Este 8 vagy 9 után már csak itt lehet tankolni, mert a fizetős fülke bezár.
Kp-val is lehet fizetni mindkét helyen.
Baján van még egy kút, ahol szintén csak így lehet tankolni.
Köszi, nem tudtam..

Avatar
Alghar
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3739
Csatlakozott: 2013.12.27. 17:36
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Alghar » 2022.05.28. 08:41

t-oom írta:
2022.05.27. 22:08
Amennyiben valamilyen oknál fogva nem tudják bemutatni a forgalmi engedélyt, az értékesítés nem hatósági áron, hanem a szerződésben rögzített áron történik. Ebben az esetben utólagos reklamációt nem áll módunkban elfogadni.
A külföldi rendszámú gépjárművek számára súlytól függetlenül megszűnik a hatósági áron történő üzemanyagértékesítés, így amennyiben Önök rendelkeznek külföldi rendszámmal közlekedő gépjárművel, az abba történő tankolás során a szerződésben rögzített áron történik az üzemanyag értékesítés.
Felhívjuk a figyelmüket, hogy a kútoszlopainknál tankoláskor a piaci ár látható. A kedvezményes hatósági ár fizetéskor, a forgalmi engedély bemutatását követően kerül érvényesítésre.
ez így egyértelműen működhet, mint egy üzemanyag kupon. ha beolvassák kapsz kedvezményt. minden forgalmi engedélyen van vonalkód.
Erről beszéltem tegnap, hogy így működhet a dolog - persze az automata kutak ettől még csúnyán megszívták.
Mellesleg tegnap tankoltam OMV kúton. A kútoszlop a kedvezményes árral számolt és amikor a feleségem fizetett, kutya nem kérte a forgalmit. Tehát ők nem tudom, milyen megoldást fognak alkalmazni...

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.05.28. 12:43

Krisztián írta:
2022.05.27. 20:22
1. Könyvelőként dolgozom, hidd el, VAN rálátásom a dologra. És valóban én sem értek egyet a 40% különadó elvével, de szerintem azok vannak kevesebben, akiket ez érint. Nyilván egy játékfejlesztőnek, aki 90%-ban a Valve felé számláz, ez eszméletlen szopás teljesen feleslegesen.

2. TB-t, iparűzési adót, könyvelőt és székhelyszolgáltatót akkor is fizetnél, ha nem lennél Katás. A könyvelőnek valszeg jóval többet, mint most (ez amúgy a könyvelők részéről egy elbaszott árazási módszer eredménye, de ez egy másik téma), és lehet, hogy az iparűzési adód is magasabb lenne, de ezt innen nem fogom tudni megmondani. Azt meg nem teljesen értem, hogy TB-t miért fizetsz magad után még külön is, elvileg a Kata azt is kiváltja.

3. A fő mondanivalóm az volt, hogy 2013-ban az 50k Katát 6 milliós kerettel, bruttó 98 ezres minimálbér mellett találták ki. Azóta a minimálbér 200 ezer (kb. duplája), a keret 12 millió (telibe duplája), az 50k viszont még mindig 50k. Ha 2013-ban ez így jó volt, akkor most miért NE legyen a Kata 100k havonta?

4. Azt elfelejtetted (vagy legalábbis ködösítve írtad le), hogy a 40% csak a bruttó 250k FELETTI részre van, tehát havi mondjuk 400k mellett ez még mindig 27,5% effektív adókulcs, ami akárhogy is számolom, kevesebb, mint az egyébként fizetendő 15%+18,5%+13%. A munkabér effektív adókulcsa jelenleg 41,5% (ez az összes adó / munkáltató összköltsége), szóval a Kata a 40%-os különadóval ezt soha nem fogja elérni.

Annyival pontosítanám az előző kommentemet, hogy a Kata általános szigorításának lenne itt az ideje, de büntetőadó NÉLKÜL. Utóbbi valóban teljesen felesleges húzás volt, a Kata tv. tökéletes alapot adna ilyesélfe ellenőrzések végrehajtására, de ez valahogy se előtte, se azóta nem történt meg. Ellenben a havi adó összegét eddig is kellett volna emelni, most meg már végképp itt az ideje.
Nem is tudtam, hogy könyvelő vagy, fasza :) Én épp elégedetlen vagyok az enyémmel, lehet, hogy beszélnünk kéne (tényleg, nem vicc).

Engem is érint, sajnos. Fordítóként életszerűtlen, hogy mindig kis munkáim legyenek, mindig más megrendelőktől, figyelve, nehogy elérjem a hárommilliót. Nem lehet ezt így, életszerűtlen. A munkáim nagyja egy nagy cégtől jön - hol több, hol kevesebb. Náluk most értem el a hárommilliót, innentől fizetgetem szépen év végéig a büntetőadót. Úgyis kevés a stadion még (ez már nagyon más téma, de kurva jó lenne, ha én dönthetném el, mire mehet az adóm, és mire nem - nem esküszöm meg rá, de talán Új-Zélandon van ilyen rendszer, hogy bejelölgetheted a bevalláskor, hogy mondjuk oktatásra mehet, szociális programokra mehet, fegyverkezésre nem mehet az adód).

A négyes ponttal annyiban kötekednék, hogy a fizetendő dolgok mellett ott van még az, hogy a nyugdíj se lesz annyi, mint egy alkalmazottnak, és a munkabiztonság sincs meg. Ezek a járulékos dolgok így az effektív adókulcs mellett azt eredményezik, hogy egyáltalán nem egyértelmű, hogy ki és mivel jár jobban - van, aki alkalmazottként, van, aki katásként. Esetfüggő, de a lényeg, hogy amitől a falra tudok mászni, az a #nesírjálhaviegymillióértcserébeötvenetkellcsakfizetned, az nagyon nem fedi a valóságot, a legtöbbek mégis csak eddig jutnak el a dologban (nyilván nem rád gondolok itt).

Amit írtál, az már úgy korrekt, amögé teljesen be tudok állni. Azzal semmi problémám, hogy legyen egy sávos adózás a katásoknak is. Igazából igazságos is lenne, mert az, aki kiszámláz egy havi félmillió forintot, ugyanúgy ötvenezret fizet be, mint az, akinek szar hónapja van, és csak százezret tud kiszámlázni. Vagy legyen mondjuk egy olyan flat tax, hogy a kötelező ötvenezer mellett a mindenkori bevétel 20%-a még befizetendő, és kész. Igaza volt Ádámnak abban, hogy valószínűleg attól ijedt itt meg a sok honatya, hogy a kata, ha jól csinálnák, egy nagyon előremutató, „dekadens nyugati” formula, ami remekül működhetne.

Emlékszem, hogy anno Skóciában az egyik haverom kertészeti vállalkozást indított az egyetem mellett. Vett egy kis furgont, fűnyírót, eszközöket a pizzafutárkodásból összespórolt pénzével, és apró-cseprő melókat vállalt hétvégente. Fűnyírás, kert egyik sarkából másik sarkába kupac föld áttalicskázása, kerítésfestés, ilyesmi. Semmi nagy etwas. A vállalkozását a kormány által külön erre, bolondbiztosan egyszerűre és érthetőre fejlesztett weboldalán jegyezte be, négy perc alatt (lemértük). Utána az adóbevallása digitálisan történt, egyetlen PDF-et és pár kattintást vett igénybe. És mindez 15 éve, egy akkor huszonkevés éves „migráncs” egyetemista által. Ennyit jelent, hogy valahol van hagyománya a vállalkozási kultúrának, és a mindenkori vezetés nem gáncsolja, hanem ösztönzi az ilyesmit. És nem látom be, itthon miért ne lehetne hasonlóan, hatszor kisebb lakosság mellett ugyanígy leegyszerűsíteni.
TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Avatar
Phoebe
Főnök!
Hozzászólások: 5520
Csatlakozott: 2013.12.27. 20:16
Mi vagy?: Balszerencse hozója
Tartózkodási hely: BP

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Phoebe » 2022.05.28. 13:20

vollebak írta:
2022.05.28. 12:43
Igaza volt Ádámnak abban, hogy valószínűleg attól ijedt itt meg a sok honatya, hogy a kata, ha jól csinálnák, egy nagyon előremutató, „dekadens nyugati” formula, ami remekül működhetne.
Szerintem a legnagyobb gondjuk az vele, hogy sokan Katáznak és nem jön be belőle annyi pénz, mint amennyi bejöhetne.

Krisztián
WSR pilóta
Hozzászólások: 2198
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:47

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2022.05.28. 23:46

vollebak írta:
2022.05.28. 12:43
Krisztián írta:
2022.05.27. 20:22
1. Könyvelőként dolgozom, hidd el, VAN rálátásom a dologra. És valóban én sem értek egyet a 40% különadó elvével, de szerintem azok vannak kevesebben, akiket ez érint. Nyilván egy játékfejlesztőnek, aki 90%-ban a Valve felé számláz, ez eszméletlen szopás teljesen feleslegesen.

2. TB-t, iparűzési adót, könyvelőt és székhelyszolgáltatót akkor is fizetnél, ha nem lennél Katás. A könyvelőnek valszeg jóval többet, mint most (ez amúgy a könyvelők részéről egy elbaszott árazási módszer eredménye, de ez egy másik téma), és lehet, hogy az iparűzési adód is magasabb lenne, de ezt innen nem fogom tudni megmondani. Azt meg nem teljesen értem, hogy TB-t miért fizetsz magad után még külön is, elvileg a Kata azt is kiváltja.

3. A fő mondanivalóm az volt, hogy 2013-ban az 50k Katát 6 milliós kerettel, bruttó 98 ezres minimálbér mellett találták ki. Azóta a minimálbér 200 ezer (kb. duplája), a keret 12 millió (telibe duplája), az 50k viszont még mindig 50k. Ha 2013-ban ez így jó volt, akkor most miért NE legyen a Kata 100k havonta?

4. Azt elfelejtetted (vagy legalábbis ködösítve írtad le), hogy a 40% csak a bruttó 250k FELETTI részre van, tehát havi mondjuk 400k mellett ez még mindig 27,5% effektív adókulcs, ami akárhogy is számolom, kevesebb, mint az egyébként fizetendő 15%+18,5%+13%. A munkabér effektív adókulcsa jelenleg 41,5% (ez az összes adó / munkáltató összköltsége), szóval a Kata a 40%-os különadóval ezt soha nem fogja elérni.

Annyival pontosítanám az előző kommentemet, hogy a Kata általános szigorításának lenne itt az ideje, de büntetőadó NÉLKÜL. Utóbbi valóban teljesen felesleges húzás volt, a Kata tv. tökéletes alapot adna ilyesélfe ellenőrzések végrehajtására, de ez valahogy se előtte, se azóta nem történt meg. Ellenben a havi adó összegét eddig is kellett volna emelni, most meg már végképp itt az ideje.
Nem is tudtam, hogy könyvelő vagy, fasza :) Én épp elégedetlen vagyok az enyémmel, lehet, hogy beszélnünk kéne (tényleg, nem vicc).

Engem is érint, sajnos. Fordítóként életszerűtlen, hogy mindig kis munkáim legyenek, mindig más megrendelőktől, figyelve, nehogy elérjem a hárommilliót. Nem lehet ezt így, életszerűtlen. A munkáim nagyja egy nagy cégtől jön - hol több, hol kevesebb. Náluk most értem el a hárommilliót, innentől fizetgetem szépen év végéig a büntetőadót. Úgyis kevés a stadion még (ez már nagyon más téma, de kurva jó lenne, ha én dönthetném el, mire mehet az adóm, és mire nem - nem esküszöm meg rá, de talán Új-Zélandon van ilyen rendszer, hogy bejelölgetheted a bevalláskor, hogy mondjuk oktatásra mehet, szociális programokra mehet, fegyverkezésre nem mehet az adód).

A négyes ponttal annyiban kötekednék, hogy a fizetendő dolgok mellett ott van még az, hogy a nyugdíj se lesz annyi, mint egy alkalmazottnak, és a munkabiztonság sincs meg. Ezek a járulékos dolgok így az effektív adókulcs mellett azt eredményezik, hogy egyáltalán nem egyértelmű, hogy ki és mivel jár jobban - van, aki alkalmazottként, van, aki katásként. Esetfüggő, de a lényeg, hogy amitől a falra tudok mászni, az a #nesírjálhaviegymillióértcserébeötvenetkellcsakfizetned, az nagyon nem fedi a valóságot, a legtöbbek mégis csak eddig jutnak el a dologban (nyilván nem rád gondolok itt).

Amit írtál, az már úgy korrekt, amögé teljesen be tudok állni. Azzal semmi problémám, hogy legyen egy sávos adózás a katásoknak is. Igazából igazságos is lenne, mert az, aki kiszámláz egy havi félmillió forintot, ugyanúgy ötvenezret fizet be, mint az, akinek szar hónapja van, és csak százezret tud kiszámlázni. Vagy legyen mondjuk egy olyan flat tax, hogy a kötelező ötvenezer mellett a mindenkori bevétel 20%-a még befizetendő, és kész. Igaza volt Ádámnak abban, hogy valószínűleg attól ijedt itt meg a sok honatya, hogy a kata, ha jól csinálnák, egy nagyon előremutató, „dekadens nyugati” formula, ami remekül működhetne.

Emlékszem, hogy anno Skóciában az egyik haverom kertészeti vállalkozást indított az egyetem mellett. Vett egy kis furgont, fűnyírót, eszközöket a pizzafutárkodásból összespórolt pénzével, és apró-cseprő melókat vállalt hétvégente. Fűnyírás, kert egyik sarkából másik sarkába kupac föld áttalicskázása, kerítésfestés, ilyesmi. Semmi nagy etwas. A vállalkozását a kormány által külön erre, bolondbiztosan egyszerűre és érthetőre fejlesztett weboldalán jegyezte be, négy perc alatt (lemértük). Utána az adóbevallása digitálisan történt, egyetlen PDF-et és pár kattintást vett igénybe. És mindez 15 éve, egy akkor huszonkevés éves „migráncs” egyetemista által. Ennyit jelent, hogy valahol van hagyománya a vállalkozási kultúrának, és a mindenkori vezetés nem gáncsolja, hanem ösztönzi az ilyesmit. És nem látom be, itthon miért ne lehetne hasonlóan, hatszor kisebb lakosság mellett ugyanígy leegyszerűsíteni.
Jelenleg alkamazott vagyok egy irodában Bonyhádon, ha a BP-től uszkve 160km távolság nem okoz gondot, akkor majd valamikor júniusban leülhetünk úgy, hogy a főnök is ott van. Simán mehet online, volt már ilyen beszélgetés egy haverommal, aki mondjuk végül nem minket választott, de az egy nagyon speciális terület volt (webshop), amit mi még sosem csináltunk. Egy kicsit bánom, mert amúgy érdekes kihívás, de az elmúlt hónapokban annyira nem hiányzott +1 cég (ők Kft-t csináltak).
Van amúgy ügyfelünk, aki mondjuk bonyhádi székhelyű, de Hatvanban dolgozik a Boschnak, és a teljes kapcsolattartás online és telefonon megy, mondjuk ő küld postán is számlákat, de amúgy soha nem láttam még őket. Tehát nekünk ez alapvetően nem gond.

Azért ez durva, hogy májusban már elérted a 3 misit, persze elhiszem, hogy ez tipikus. Nálunk ezzel inkább októberben kezdünk foglalkozni.

Amúgy ez általános mentalitás itthon, hogy nem értik az emberek, hogy mennyi költséggel és adóval jár egy vállalkozás fenntartása. Csak azt látják, hogy dől a lé, de a kiadási oldalt nem veszik észre. A nyugdíj mondjuk egyre kevesebb embernek releváns, nekem már sehogy sem lesz, de szerintem neked sem.

Amit a vállalkozásindításról írsz, az azért vicces, mert ugyanez itthon szintén 4 perc, teljesen online. A baj nem ez, a baj az, hogy az embereknek fogalmuk sincs, hogy hol mit kéne jelölniük, de ez kivételesen nem az eljárási rend hibája, hanem ez ilyen. Megkérdezi, hogy akarsz-e alanyi áfa mentes lenni - a többség itt szokott elcsúszni, aki egyedül csinálja. Ezen max. azt lehetne egyszerűsíteni, hogy alapból mentesen indulsz és azt tudod jelölni, ha mégsem akarsz az lenni, az első napodon sem, de ezzel csak megfordítjuk az X-elést, a kérdés amúgy ugyanaz marad és ugyanúgy el lehet cseszni. Szóval ez az a dolog, ami ma Magyarországon túl egyszerű - annyira egyszerű, hogy az emberek nem veszik észre a mögöttes tartalom (adójogszabályok) bonyolultságát.
Mondjuk ez csak egyéni vállalkozóknál van, cég indítása úgy kezdődik, hogy besétálsz az ügyvédhez. Amúgy Katás Bt-knél gyakori, hogy az ügyvéd sincs képben és azt mondja a delikvensnek, hogy "a Kata alanyiságot majd a könyvelő intézi", csak az a baj, hogy ezt neki kéne jelölni a cég indításakor. Fordult elő ilyen eset az elmúlt években.
Tavaly novemberben indított Kft-t az ev-je mellé az egyik ügyfelem, hát jó sok sz*rt be kellett adni és a nagy részét teljesen feleslegesen. Pl. Kamara alá bejelentkezni - bazdmeg, nem tud a cégbíróság szólni a kamarának, hogy hahó itt egy új cég, lécci intézzétek? Mondjuk én arra se jöttem még rá, hogy a kamara amúgy mire jó. Aztán KSH, értem én, hogy fontos nemzetgazdasági mutatókat számolgatnak, de tényleg oda is külön be kell regisztrálni és külön meghatalmazást kell írni a könyvelőnek? (amúgy a KSH jelentések küldözgetése nem a könyvelő dolga lenne, csak mi ilyen jófejek vagyunk és megcsináljuk)
Aztán ott a HIPA, amihez ha jól tudom minden önkorihoz külön meghatalmazás kéne, aztán pislognak, hogy miért kéri el a könyvelő az ügyfél ügyfélkapus jelszavát. De a HIPA bevallás meg a NAV-hoz megy és oda jó a NAV-os is? Akkor az e-önkori portálon miért nem látom az ügyfeleimet?

Lenne itt mit helyretenni, de hát itt még mindig az a felfogás, hogy legyen minden szar aztán büntessük szarrá aki a szarban szarul csinálja a szart, ahelyett, hogy egyszerű lenne az adózás és jobban megérné két kattintással befizetni, mint elsunnyogni.

Lezárt