Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Politika mentes beszélgetések a mindennapokról
Avatar
Jadrina
WSR pilóta
Hozzászólások: 1623
Csatlakozott: 2014.01.02. 12:36

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Jadrina » 2022.07.06. 11:17

zola írta:
2022.07.06. 10:52
Jadrina írta:
2022.07.06. 10:28
Dani, majd egyszer téged is pofán fog csapni a magyar valóság! (:v
Egyre több fideszes ismerősöm jár így. Megmosolyogtató mikor szembesülnek vele.
Nem a magyar valóság csapja őket pofán, hanem a valóság. A valóság az, hogy vagy szükségtelen munkát végez, vagy alulképzett, vagy rossz "alkusz", vagy kényelmesen elvan a langyos vízben, és nem akar belőle kimászni.
Az eü és a tanári szektorra ez nem igaz, amit nem értek a kormány részéről.
Anyám bölcsödei gondozónőként most ment el nyugdíjba, még fizetést kap. Nettó 315 rugót középfokú végzettséggel. De mondta, hogy ők fizetésben nagyon messze megelőzik az ápolónőket és a tanárokat. Ha bölcsödei gondozónőnek lehet napi 7 óráért ennyit fizetni, akkor nővérnek tanárnak mért nem?
Nem csak a fizetésekre gondolok. Az élet több területétre!

Egészségügy. Ülünk a váróban majdnem 15-en az egyetlen orvost elhívják a műtőbe...
Nénike felháborodottan: Hogy lehet ilyet megtenni mikor ennyien várnak, hol vannak az orvosok!!!
- Külföldön

Rezsicsökkentés hatásait naponta érezzük:
Az alacsonyan tartott árak miatt karbantartásra, fejlesztésre nem marad pénz. A szemetet nem viszik el, (hivatalon indok nincs ember, illetve nincs pénz javítani az autókat.
A csatorna szivattyúja elromlott 2 nap mire kiértek megnézni. Nincs ember, nincs pénz!
Több városban vízhiány, karbantartások fejlesztések elmaradása miatt! stb napi sztorik, amiket felháborodva vesznek tudomásul az emberek és már egyre nehezebb brüsszelre és a háborúra fogni.
Kereskedelembe dolgozom disztribútor cégnél. Év eleje óta 4-szer volt áremelés, az ecetnek 2 hónap alatt 60%-al ment fel az ára!!
Most épp a neta változás miatt emeltünk.
A boltban nincs cukor, olaj! Benzinkúton korlátozás.
Nagyon sz@r világban élünk! Nagy a gáz, egyre többeket érint! Háború? Eu? Na, persze!

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.07.06. 11:20

rdaneelolivaw írta:
2022.07.06. 11:15
zola írta:
2022.07.06. 10:52
Nem a magyar valóság csapja őket pofán, hanem a valóság. A valóság az, hogy vagy szükségtelen munkát végez, vagy alulképzett, vagy rossz "alkusz", vagy kényelmesen elvan a langyos vízben, és nem akar belőle kimászni.
Az eü és a tanári szektorra ez nem igaz, amit nem értek a kormány részéről.
Amikor van sok munka akkor mindenki elkényelmesedik és relatíve magasabb igény jelentkezik bérekben a munkáltató felé.
Amikor kevesebb vagy nincs munka akkor elkezdődik a verseny a munkaerőpiacon, és sajnos ekkor a jobbak, képzettebbek, szorgalmasabbak lesznek megtartva a cégek által.

Elhiszem, hogy van akinek ez nem tetszik, sajnos a nagy átlag se nem szorgalmas, se nem képzett.
De fasza nyugdíj meg a versenyképes fizetés az kell. Az jár...

(vegyük ki a körből a tanárokat, ápolókat, tűzoltókat,rendőröket stb... nyilván lehetne hosszan folytatni, ebben az államnak van sara főleg)

(btw... magamat inkább szorgalmasnak tartom, nem vagyok képzett, sőt...)
Én meg inkább egy kukinak tartalak (:v

(nem vagy az a sértődős fajta, értsd jól)
TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.07.06. 11:27

Jadrina írta:
2022.07.06. 11:17
Nem csak a fizetésekre gondolok. Az élet több területétre!

Egészségügy. Ülünk a váróban majdnem 15-en az egyetlen orvost elhívják a műtőbe...
Nénike felháborodottan: Hogy lehet ilyet megtenni mikor ennyien várnak, hol vannak az orvosok!!!
- Külföldön


Rezsicsökkentés hatásait naponta érezzük:
Az alacsonyan tartott árak miatt karbantartásra, fejlesztésre nem marad pénz. A szemetet nem viszik el, (hivatalon indok nincs ember, illetve nincs pénz javítani az autókat.
A csatorna szivattyúja elromlott 2 nap mire kiértek megnézni. Nincs ember, nincs pénz!
Több városban vízhiány, karbantartások fejlesztések elmaradása miatt! stb napi sztorik, amiket felháborodva vesznek tudomásul az emberek és már egyre nehezebb brüsszelre és a háborúra fogni.
Kereskedelembe dolgozom disztribútor cégnél. Év eleje óta 4-szer volt áremelés, az ecetnek 2 hónap alatt 60%-al ment fel az ára!!
Most épp a neta változás miatt emeltünk.
A boltban nincs cukor, olaj! Benzinkúton korlátozás.
Nagyon sz@r világban élünk! Nagy a gáz, egyre többeket érint! Háború? Eu? Na, persze!
És erre az szokott lenni a szokványos fideszes válasz, hogy micsoda dolog, hogy kitanítják itthon, és aztán elmegy. De mindenkinek csak egy élete van.

Évi nagymamájának mindkét lábában kábé 70%-os érszűkület van. Állami kórházban nem szórakoznának vele. 86 éves, minek komplikálni a dolgot, le kell vágni mindkettőt, aztán kész, majd ellesz az öreglány arra a pár évre, ami még van neki. Magánkórházban fogják megműteni egy héten belül, 6-700k forint lesz. Kifizetjük a családdal, természetesen. És közben igyekszem nem gondolni arra, hányan lehetnek, akik ezt nem tehetik meg, és az „egyszerűség kedvéért” levagdossák a végtagjaikat.

Szerintem aki még teheti, az minél gyorsabban költözzön másik országba, mert minden, amit írtál, csak rosszabb lesz, mielőtt bármilyen javulás megindulna.
TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2022.07.06. 11:28

Az elengedhetetlen, hogy itthon érvényesülj! :D

trutya
Főnök!
Hozzászólások: 4494
Csatlakozott: 2013.12.22. 12:38
Mi vagy?: lófaszjóska

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: trutya » 2022.07.06. 11:31

rdaneelolivaw írta:
2022.07.06. 11:28
Az elengedhetetlen, hogy itthon érvényesülj! :D
ez egy fasz hozzáállás, Dani.
(nyilván nem a munkakerülőkre gondolok, de főnök sem lehet mindenki!)
Kép

Avatar
rdaneelolivaw
Főnök!
Hozzászólások: 13013
Csatlakozott: 2013.12.20. 23:22
Mi vagy?: Level Completed
Tartózkodási hely: XI

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: rdaneelolivaw » 2022.07.06. 11:33

trutya írta:
2022.07.06. 11:31

ez egy fasz hozzáállás, Dani.
(nyilván nem a munkakerülőkre gondolok, de főnök sem lehet mindenki!)
Hany szmajlit irjak, hogy viccnek vedd?

Avatar
Phoebe
Főnök!
Hozzászólások: 5520
Csatlakozott: 2013.12.27. 20:16
Mi vagy?: Balszerencse hozója
Tartózkodási hely: BP

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Phoebe » 2022.07.06. 11:38

400 felett az USDHUF

12:50 Közben már 404
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Phoebe 2022.07.06. 12:50-kor.

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2022.07.06. 11:54

Jadrina írta:
2022.07.06. 11:17
zola írta:
2022.07.06. 10:52


Nem a magyar valóság csapja őket pofán, hanem a valóság. A valóság az, hogy vagy szükségtelen munkát végez, vagy alulképzett, vagy rossz "alkusz", vagy kényelmesen elvan a langyos vízben, és nem akar belőle kimászni.
Az eü és a tanári szektorra ez nem igaz, amit nem értek a kormány részéről.
Anyám bölcsödei gondozónőként most ment el nyugdíjba, még fizetést kap. Nettó 315 rugót középfokú végzettséggel. De mondta, hogy ők fizetésben nagyon messze megelőzik az ápolónőket és a tanárokat. Ha bölcsödei gondozónőnek lehet napi 7 óráért ennyit fizetni, akkor nővérnek tanárnak mért nem?
Nem csak a fizetésekre gondolok. Az élet több területétre!

Egészségügy. Ülünk a váróban majdnem 15-en az egyetlen orvost elhívják a műtőbe...
Nénike felháborodottan: Hogy lehet ilyet megtenni mikor ennyien várnak, hol vannak az orvosok!!!
- Külföldön

Rezsicsökkentés hatásait naponta érezzük:
Az alacsonyan tartott árak miatt karbantartásra, fejlesztésre nem marad pénz. A szemetet nem viszik el, (hivatalon indok nincs ember, illetve nincs pénz javítani az autókat.
A csatorna szivattyúja elromlott 2 nap mire kiértek megnézni. Nincs ember, nincs pénz!
Több városban vízhiány, karbantartások fejlesztések elmaradása miatt! stb napi sztorik, amiket felháborodva vesznek tudomásul az emberek és már egyre nehezebb brüsszelre és a háborúra fogni.
Kereskedelembe dolgozom disztribútor cégnél. Év eleje óta 4-szer volt áremelés, az ecetnek 2 hónap alatt 60%-al ment fel az ára!!
Most épp a neta változás miatt emeltünk.
A boltban nincs cukor, olaj! Benzinkúton korlátozás.
Nagyon sz@r világban élünk! Nagy a gáz, egyre többeket érint! Háború? Eu? Na, persze!
Szerintem ezek a dolgok mindenkit erintenek partpreferenciatol fuggetlenul.

A vizhiany, csatorna problema az agglomeracio tulfejlodese miatt van, nem kovette az infrastruktura le a letszam novekedest. Ez kb. 20 ev ota igy van es a rezsicsokkentes csak egy oka a sok kozul. Mindig is szartak ra, akkor is amikor kulfoldi kezben volt

A munkaero elvandorlas logikus lepes es ez volt az EU alap gondolata csak nem lett atgondolva mi lesz a vege. Ha megnezed a francia EU elnokseg programpontjait akkor az egyik eppen ennek megallitasa volt. Az elvandorlas nem csak innen jellemzo, Franciorszagbol is mennek Nemetorszagba, Nemetorszagbol is Svajcba stb stb. Azt csak itt gondoljak sokan, hogy ez egy magyar jelenseg

Orvoskent szerintem mar nem feltetlenul mennek el

Szerintem itt alapvetoen mas a problema most, de nem az elvandorlas mert az mar nem jellemzo sot sokan hazatertek.

De persze sok a problema

Avatar
Phoebe
Főnök!
Hozzászólások: 5520
Csatlakozott: 2013.12.27. 20:16
Mi vagy?: Balszerencse hozója
Tartózkodási hely: BP

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Phoebe » 2022.07.06. 12:07

Nem tudom helyes-e a számításom, illetve lehet-e ezt egyáltalán így számolni. Mindenesetre játszottam kicsit a KSH 2022 első negyedéves adataival, teljes munkaidőben alkalmazásban állók adataival kalkuláltam.

Bruttó átlag kereset:
Országos: 492 493 Ft
Budapest: 639 979 Ft

Bruttó medián kereset:
Országos: 368 457 Ft
Budapest: ezt keressük

Országos adat esetében a bruttó medián kb. 75%-a a bruttó átlagnak.
Az országos bruttó átlag és a budapesti bruttó átlag között pedig 30% eltérés van Budapest javára.

Ha elfogadjuk ezt a két értéket irányadónak, akkor a budapesti bruttó medián érték kb. 479 000 Ft. Ennek a nettója, gyerekek, kedvezmények nélkül 318 000 Ft körül van.

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.07.06. 12:08

Bandee írta:
2022.07.06. 11:54
Jadrina írta:
2022.07.06. 11:17


Nem csak a fizetésekre gondolok. Az élet több területétre!

Egészségügy. Ülünk a váróban majdnem 15-en az egyetlen orvost elhívják a műtőbe...
Nénike felháborodottan: Hogy lehet ilyet megtenni mikor ennyien várnak, hol vannak az orvosok!!!
- Külföldön

Rezsicsökkentés hatásait naponta érezzük:
Az alacsonyan tartott árak miatt karbantartásra, fejlesztésre nem marad pénz. A szemetet nem viszik el, (hivatalon indok nincs ember, illetve nincs pénz javítani az autókat.
A csatorna szivattyúja elromlott 2 nap mire kiértek megnézni. Nincs ember, nincs pénz!
Több városban vízhiány, karbantartások fejlesztések elmaradása miatt! stb napi sztorik, amiket felháborodva vesznek tudomásul az emberek és már egyre nehezebb brüsszelre és a háborúra fogni.
Kereskedelembe dolgozom disztribútor cégnél. Év eleje óta 4-szer volt áremelés, az ecetnek 2 hónap alatt 60%-al ment fel az ára!!
Most épp a neta változás miatt emeltünk.
A boltban nincs cukor, olaj! Benzinkúton korlátozás.
Nagyon sz@r világban élünk! Nagy a gáz, egyre többeket érint! Háború? Eu? Na, persze!
Szerintem ezek a dolgok mindenkit erintenek partpreferenciatol fuggetlenul.

A vizhiany, csatorna problema az agglomeracio tulfejlodese miatt van, nem kovette az infrastruktura le a letszam novekedest. Ez kb. 20 ev ota igy van es a rezsicsokkentes csak egy oka a sok kozul. Mindig is szartak ra, akkor is amikor kulfoldi kezben volt

A munkaero elvandorlas logikus lepes es ez volt az EU alap gondolata csak nem lett atgondolva mi lesz a vege. Ha megnezed a francia EU elnokseg programpontjait akkor az egyik eppen ennek megallitasa volt. Az elvandorlas nem csak innen jellemzo, Franciorszagbol is mennek Nemetorszagba, Nemetorszagbol is Svajcba stb stb. Azt csak itt gondoljak sokan, hogy ez egy magyar jelenseg

Orvoskent szerintem mar nem feltetlenul mennek el

Szerintem itt alapvetoen mas a problema most, de nem az elvandorlas mert az mar nem jellemzo sot sokan hazatertek.

De persze sok a problema
Nem ez a gond. Az esetleges jobb lehetőség miatt mindig is volt mozgás, mindig is lesz. De az arányokat kell nézni, hogy száz németből vagy franciából hány gondolja úgy, hogy máshol neki jobb lenne, és mekkora az arány száz magyar esetében.

Van Magyarországon 4,7 millió aktív korú. Külföldön óvatos becslések szerint is élhet úgy hatszázezer magyar. Ebből megint csak nagyon óvatos becsléssel legalább félmillió az aktív munkavállaló. Vagyis az aktív korú magyarok jó 10%-a nem itthon él. Nagy-Britanniában 33 millió, Németországban 45 millió, Franciaországban 30 millió aktív korú van. Az éves fizetésembe le merem fogadni, hogy nincs 3,3 millió brit, 4,5 millió német és 3 millió francia, aki nem otthon próbál boldogulni.
TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Avatar
zola
WSR pilóta
Hozzászólások: 1869
Csatlakozott: 2013.12.31. 19:58
Mi vagy?: törvénytelen

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: zola » 2022.07.06. 12:09

Jadrina írta:
2022.07.06. 11:17


Nem csak a fizetésekre gondolok. Az élet több területétre!

Egészségügy. Ülünk a váróban majdnem 15-en az egyetlen orvost elhívják a műtőbe...
Nénike felháborodottan: Hogy lehet ilyet megtenni mikor ennyien várnak, hol vannak az orvosok!!!
- Külföldön

Rezsicsökkentés hatásait naponta érezzük:
Az alacsonyan tartott árak miatt karbantartásra, fejlesztésre nem marad pénz. A szemetet nem viszik el, (hivatalon indok nincs ember, illetve nincs pénz javítani az autókat.
A csatorna szivattyúja elromlott 2 nap mire kiértek megnézni. Nincs ember, nincs pénz!
Több városban vízhiány, karbantartások fejlesztések elmaradása miatt! stb napi sztorik, amiket felháborodva vesznek tudomásul az emberek és már egyre nehezebb brüsszelre és a háborúra fogni.
Kereskedelembe dolgozom disztribútor cégnél. Év eleje óta 4-szer volt áremelés, az ecetnek 2 hónap alatt 60%-al ment fel az ára!!
Most épp a neta változás miatt emeltünk.
A boltban nincs cukor, olaj! Benzinkúton korlátozás.
Nagyon sz@r világban élünk! Nagy a gáz, egyre többeket érint! Háború? Eu? Na, persze!
Legnagyobb napraforgó termelő Európában Ukrajna. Cukor... cukorgyárainkat ki miatt is kellett lehúzni a rötyin? Amúgy ezeket a hiányokat nem értem, mert e két termékek nemzetközi kapcsolatok nélkül is előállítható lenne itthon szarásig.
Ha a kormány nagy bátran neki mert menni a migráns kvótának, akkor talán előbb a termelhető cukor mennyiség kvótájának is nekimehetett volna.
Az étolaj hiányt nem tartom bajnak, de csak mert szvsz a zsír sokkal egészségesebb.
Ami most van az közös produkció, vastagon benne van az EU és a kormány is... És az EU-nak nagyobb a felelősége ebben, mert a balfaszkodással még utat is törnek olyan kormányok kialakulásához, mint amilyen van nálunk is. Hogy hosszú távon melyik a jobb... vagyis inkább melyik a rosszabb, azt nem tudom, de rövid távon a fidesz fog tudni "valamit" felmutatni, amivel elkápráztatható a paraszt. Ha az EU-ban lesz energiaválság és nálunk úgy ahogy nem, akkor itt 40 évnyi fidesz hatalomgyakorlás erősen valószínűsíthető.

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.07.06. 12:09

Phoebe írta:
2022.07.06. 12:07
Nem tudom helyes-e a számításom, illetve lehet-e ezt egyáltalán így számolni. Mindenesetre játszottam kicsit a KSH 2022 első negyedéves adataival, teljes munkaidőben alkalmazásban állók adataival kalkuláltam.

Bruttó átlag kereset:
Országos: 492 493 Ft
Budapest: 639 979 Ft

Bruttó medián kereset:
Országos: 368 457 Ft
Budapest: ezt keressük

Országos adat esetében a bruttó medián kb. 75%-a a bruttó átlagnak.
Az országos bruttó átlag és a budapesti bruttó átlag között pedig 30% eltérés van Budapest javára.

Ha elfogadjuk ezt a két értéket irányadónak, akkor a budapesti bruttó medián érték kb. 479 000 Ft. Ennek a nettója, gyerekek, kedvezmények nélkül 318 000 Ft körül van.
Ami kereken 800 euró.

Ahogy a régi viccben van, akkor én már csak egy kávét kérek :mosoly:
TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Avatar
Phoebe
Főnök!
Hozzászólások: 5520
Csatlakozott: 2013.12.27. 20:16
Mi vagy?: Balszerencse hozója
Tartózkodási hely: BP

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Phoebe » 2022.07.06. 12:15

vollebak írta:
2022.07.06. 12:09

Ami kereken 800 euró.

Ahogy a régi viccben van, akkor én már csak egy kávét kérek :mosoly:
Valószínű, hogy nem pontos a számításom, csak kivetítettem az arányokat. Egyszerűbb lenne az élet, ha a KSH oldalán elérhető lenne a bruttó medián is területi bontásban. Akármennyire is bújtam a statisztikákat, nem találtam ilyet.

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2022.07.06. 12:16

Phoebe írta:
2022.07.06. 12:07
Nem tudom helyes-e a számításom, illetve lehet-e ezt egyáltalán így számolni. Mindenesetre játszottam kicsit a KSH 2022 első negyedéves adataival, teljes munkaidőben alkalmazásban állók adataival kalkuláltam.

Bruttó átlag kereset:
Országos: 492 493 Ft
Budapest: 639 979 Ft

Bruttó medián kereset:
Országos: 368 457 Ft
Budapest: ezt keressük

Országos adat esetében a bruttó medián kb. 75%-a a bruttó átlagnak.
Az országos bruttó átlag és a budapesti bruttó átlag között pedig 30% eltérés van Budapest javára.

Ha elfogadjuk ezt a két értéket irányadónak, akkor a budapesti bruttó medián érték kb. 479 000 Ft. Ennek a nettója, gyerekek, kedvezmények nélkül 318 000 Ft körül van.
Lehetséges, de százezrek kapják a fizetést zsebbe, vagy részben zsebbe. Szerintem ezt nyugodtan felszorozhatod 20-30%-al. A magánszféra 90%-ban íyg fizetnek. Nem tudom mik az arányok a kisvállalkozások/multi/állami között. Az elsőt nyugodtan veheted, hogy több mint a fele zsebes

Avatar
zola
WSR pilóta
Hozzászólások: 1869
Csatlakozott: 2013.12.31. 19:58
Mi vagy?: törvénytelen

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: zola » 2022.07.06. 12:22

vollebak írta:
2022.07.06. 12:08


Nem ez a gond. Az esetleges jobb lehetőség miatt mindig is volt mozgás, mindig is lesz. De az arányokat kell nézni, hogy száz németből vagy franciából hány gondolja úgy, hogy máshol neki jobb lenne, és mekkora az arány száz magyar esetében.

Van Magyarországon 4,7 millió aktív korú. Külföldön óvatos becslések szerint is élhet úgy hatszázezer magyar. Ebből megint csak nagyon óvatos becsléssel legalább félmillió az aktív munkavállaló. Vagyis az aktív korú magyarok jó 10%-a nem itthon él. Nagy-Britanniában 33 millió, Németországban 45 millió, Franciaországban 30 millió aktív korú van. Az éves fizetésembe le merem fogadni, hogy nincs 3,3 millió brit, 4,5 millió német és 3 millió francia, aki nem otthon próbál boldogulni.
Ha arányokat nézel, akkor a helyes következtetéshez az kellene, hogy az angolnak legyen lehetősége kétszer annyiért elmenni másik országba, mint amit otthon keres. 10-20%-os plusszért nem fognak lépni... 60-100%-ért már lehet.
És ez megnyit egy csomó krédést...
Mért van ekkora eltérés nyugat és közép közt?
Mért nincs egységes adó és TB rendszer?
Mért nincs egységes minimálbér?
Ezek hiánya miatt ez egyáltalán unió, vagy csak egy laza szövetségesi rendszer?

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2022.07.06. 12:28

vollebak írta:
2022.07.06. 12:09
Phoebe írta:
2022.07.06. 12:07
Nem tudom helyes-e a számításom, illetve lehet-e ezt egyáltalán így számolni. Mindenesetre játszottam kicsit a KSH 2022 első negyedéves adataival, teljes munkaidőben alkalmazásban állók adataival kalkuláltam.

Bruttó átlag kereset:
Országos: 492 493 Ft
Budapest: 639 979 Ft

Bruttó medián kereset:
Országos: 368 457 Ft
Budapest: ezt keressük

Országos adat esetében a bruttó medián kb. 75%-a a bruttó átlagnak.
Az országos bruttó átlag és a budapesti bruttó átlag között pedig 30% eltérés van Budapest javára.

Ha elfogadjuk ezt a két értéket irányadónak, akkor a budapesti bruttó medián érték kb. 479 000 Ft. Ennek a nettója, gyerekek, kedvezmények nélkül 318 000 Ft körül van.
Ami kereken 800 euró.

Ahogy a régi viccben van, akkor én már csak egy kávét kérek :mosoly:
De hát ez természetes, hiszen kétsebességes Európa (tervben van, hogy ezt papíron is bevezetik) így mi és a hozzánk hasonló kotvány országokból nagyobb az elvándorlás. De maga az EU lényege már EGK korában is az volt, hogy a munka, tőke, szolgáltatás miegymás szabadon áramolhasson. EZ van. Kelet Európából érzésre innen kisebb az elvándorlás, mint pl. Lengyelországból vgy Romániából, 6 millió román él már Nzigaton pedig Vágó István és Niedermüller szerint ott már csodálatos az élet. Románia 30%-a eltűnt.

Igazából csak arra akartam utalni, hogy kár azt várni, hogy majd éppen innen senki nem megy sehová amikor a német is elmegy. Mi nem érjük utol a Nyugatot soha, ez maga az egész EU lényege is, centrum/periféria elmélet kicsiben.

Azzal nem tudsz mit csinálni, ha a svájci orvos 3-7 millió között kap, itt ilyen nem lesz de más EU országban se sok helyen. Egyébként szerintem éppen az orvosi bérrendezés elég megnyugtatóan megtörtént.

Avatar
zola
WSR pilóta
Hozzászólások: 1869
Csatlakozott: 2013.12.31. 19:58
Mi vagy?: törvénytelen

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: zola » 2022.07.06. 12:31

vollebak írta:
2022.07.06. 12:09
Phoebe írta:
2022.07.06. 12:07
Nem tudom helyes-e a számításom, illetve lehet-e ezt egyáltalán így számolni. Mindenesetre játszottam kicsit a KSH 2022 első negyedéves adataival, teljes munkaidőben alkalmazásban állók adataival kalkuláltam.

Bruttó átlag kereset:
Országos: 492 493 Ft
Budapest: 639 979 Ft

Bruttó medián kereset:
Országos: 368 457 Ft
Budapest: ezt keressük

Országos adat esetében a bruttó medián kb. 75%-a a bruttó átlagnak.
Az országos bruttó átlag és a budapesti bruttó átlag között pedig 30% eltérés van Budapest javára.

Ha elfogadjuk ezt a két értéket irányadónak, akkor a budapesti bruttó medián érték kb. 479 000 Ft. Ennek a nettója, gyerekek, kedvezmények nélkül 318 000 Ft körül van.
Ami kereken 800 euró.

Ahogy a régi viccben van, akkor én már csak egy kávét kérek :mosoly:
Valahonnan rémlik olyan hogy féligazságokon alapuló erősen csűrt és csavart adatok azt tükrözik, amit szeretnének és erre saját vállukat megveregetve megdicsőülnek. Honnan is ismerős... pedig tudom... jah a jelenlegi kormányunk kamunikációjából.

Avatar
Jadrina
WSR pilóta
Hozzászólások: 1623
Csatlakozott: 2014.01.02. 12:36

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Jadrina » 2022.07.06. 12:38

Bandee írta:
2022.07.06. 12:28
vollebak írta:
2022.07.06. 12:09


Ami kereken 800 euró.

Ahogy a régi viccben van, akkor én már csak egy kávét kérek :mosoly:
De hát ez természetes, hiszen kétsebességes Európa (tervben van, hogy ezt papíron is bevezetik) így mi és a hozzánk hasonló kotvány országokból nagyobb az elvándorlás. De maga az EU lényege már EGK korában is az volt, hogy a munka, tőke, szolgáltatás miegymás szabadon áramolhasson. EZ van. Kelet Európából érzésre innen kisebb az elvándorlás, mint pl. Lengyelországból vgy Romániából, 6 millió román él már Nzigaton pedig Vágó István és Niedermüller szerint ott már csodálatos az élet. Románia 30%-a eltűnt.

Igazából csak arra akartam utalni, hogy kár azt várni, hogy majd éppen innen senki nem megy sehová amikor a német is elmegy. Mi nem érjük utol a Nyugatot soha, ez maga az egész EU lényege is, centrum/periféria elmélet kicsiben.

Azzal nem tudsz mit csinálni, ha a svájci orvos 3-7 millió között kap, itt ilyen nem lesz de más EU országban se sok helyen. Egyébként szerintem éppen az orvosi bérrendezés elég megnyugtatóan megtörtént.
Nem csak a bér számít. Kicsit benne kell lenni és rájön az ember, hogy hajszálak tartják össze az egészségügyet.
Mostanában volt benne részem, egy sima vérvételen rendőrségi intézkedés volt. másik orvosnál is ki kellett híni a rendőrséget. Az ápolók egymással kiabáltak, hogy ki maradjon túlórázni
Kevés az orvos a többség, vagy tanulja még, vagy idős. A betegek, az ápolók az orvosok idegesek. A vérvételen a beteg üvöltött, mert nem vették fel a telefont, sokára kapott időpont, rángatta a nővért, ezért hívták a rendőrt. A rendőr elmagyarázta a betegnek, hogy ő is több hónapra kap időpontot és neki is többször kell telefonálnia! Kórházban a beteg üvöltött az orvossal!
Ki viseli ezt el?? mennyi pénz kell, hogy ezt bárki is elviselje??

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.07.06. 12:40

zola írta:
2022.07.06. 12:22
Ha arányokat nézel, akkor a helyes következtetéshez az kellene, hogy az angolnak legyen lehetősége kétszer annyiért elmenni másik országba, mint amit otthon keres. 10-20%-os plusszért nem fognak lépni... 60-100%-ért már lehet.
És ez megnyit egy csomó krédést...
Mért van ekkora eltérés nyugat és közép közt?
Mért nincs egységes adó és TB rendszer?
Mért nincs egységes minimálbér?
Ezek hiánya miatt ez egyáltalán unió, vagy csak egy laza szövetségesi rendszer?
Ennek amúgy nem csak ilyen olvasata van, hogy a (nevezzük most így) szerencsésebb történelmi közelmultú országokba mennek máshonnan. Van, aki a gyarmattartó múltat, van, aki az adott ország nehéziparát, nyersanyagait, van, aki a világháborúkat tartja a legfontosabbnak abban, miért alakultak ki a mostani viszonyok.

De most alapvetően arra gondolok, hogy egy sor olyan országból, ahol olyan a kultúra, egyszerűen nagyon nem akarózik elmenni az embereknek, akkor sem, ha máshol sokkal jobb életük lehetne.

Akik például ilyenek, azok a spanyolok. Persze, vannak fiatal spanyol expatok, meg egyetemisták, de egy majdnem ötvenmilliós országról beszélünk, és szerintem nincs arányaiban feleannyi aktív korú keresőjük országon kívül, mint nekünk. Pedig főleg a délebbi területeken van ott is gond bőven (láttam a saját szememmel). De egyszerűen olyan a neveltetésük, a kultúrájuk, hogy nem akarnak a családtól, barátoktól távol lenni.

Elég, ha megnézed a leghíresebb sportolóikat. Alonsótól, Nadalon, Márquezen át az összes világhírű spanyol focistáig mind otthon, Spanyolországban élnek, annak ellenére, hogy a spanyol adórendszer az egyik legszarabb az ilyen keresetűeknek. Egyszerűen nem jellemző, hogy egy spanyol Monacóban vagy Svájcban éljen, annak ellenére, hogy 47%-os adókulcs van a jövedelmükre. Nadal, aki sosem élt máshol, mint a szülővárosa, azt mondta, hogy máshol több pénze maradna meg, de a családja, barátai meg nem lennének vele, vagyis boldogtalanabban lenne, azon meg nem segít, hogy több marad a zsebében. Ez egy tök általános felfogás, tényleg láttam, hogy ez a gyakorlatban is így működik náluk.

Az olaszok, portugálok szintén ilyenek. Nagyon kevés olasz expat mászkál ahhoz képest, hogy az is egy hatvanmilliós nemzet, nem épp rózsás gazdasági helyzettel, főleg a déli részeken.

Lehet, hogy hülyeség, de én látni vélem a kulturális alapjait annak, hogy ahol erős az az igény, hogy közel éljen valaki az amigókhoz meg a mammához, onnan a többség a jobb élet reményében sem megy el. Ebben van valami szép, kétségtelenül - én személy szerint másképp vagyok összerakva, más volt a családomban a viszonyrendszer, máshogy éltünk. Szóval hogy ez a röghöz kötöttség jó-e vagy sem, egyéni gusztus kérdése, de tény, hogy főleg a déli népeknél ez jellemző vonás.
TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.07.06. 12:40

zola írta:
2022.07.06. 12:31
Valahonnan rémlik olyan hogy féligazságokon alapuló erősen csűrt és csavart adatok azt tükrözik, amit szeretnének és erre saját vállukat megveregetve megdicsőülnek. Honnan is ismerős... pedig tudom... jah a jelenlegi kormányunk kamunikációjából.
Jaj ne, fideszes vagyok :(
TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.07.06. 12:44

Bandee írta:
2022.07.06. 12:28
vollebak írta:
2022.07.06. 12:09


Ami kereken 800 euró.

Ahogy a régi viccben van, akkor én már csak egy kávét kérek :mosoly:
De hát ez természetes, hiszen kétsebességes Európa (tervben van, hogy ezt papíron is bevezetik) így mi és a hozzánk hasonló kotvány országokból nagyobb az elvándorlás. De maga az EU lényege már EGK korában is az volt, hogy a munka, tőke, szolgáltatás miegymás szabadon áramolhasson. EZ van. Kelet Európából érzésre innen kisebb az elvándorlás, mint pl. Lengyelországból vgy Romániából, 6 millió román él már Nzigaton pedig Vágó István és Niedermüller szerint ott már csodálatos az élet. Románia 30%-a eltűnt.

Igazából csak arra akartam utalni, hogy kár azt várni, hogy majd éppen innen senki nem megy sehová amikor a német is elmegy. Mi nem érjük utol a Nyugatot soha, ez maga az egész EU lényege is, centrum/periféria elmélet kicsiben.

Azzal nem tudsz mit csinálni, ha a svájci orvos 3-7 millió között kap, itt ilyen nem lesz de más EU országban se sok helyen. Egyébként szerintem éppen az orvosi bérrendezés elég megnyugtatóan megtörtént.
Hogy ebben megint hogy jelenik meg Vágó Pista, azt nem pontosan értem :)

Nem baj az, hogy van népmozgás. A baj az (legalábbis engem az zavar a legjobban), hogy nagyon sokan vannak, akik szerint önzés meg mittudomén, hogy jobb élet reményében odébb mész. Pedig ez szerintem természetes igény, és a máshova költözők herótozása helyett inkább meg kéne teremteni, hogy igazából gusztus kérdése legyen, ki megy és ki marad, mert jelenleg nagyon sokakat csak a kényszer visz ki. A „gyere haza magyar” vezényszavak meg a fészbúkon a „magyarnak lenni igenis jó” filterek szart sem érnek, nem adnak érte kenyeret a boltban.
TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2022.07.06. 13:00

Jadrina írta:
2022.07.06. 12:38
Bandee írta:
2022.07.06. 12:28

De hát ez természetes, hiszen kétsebességes Európa (tervben van, hogy ezt papíron is bevezetik) így mi és a hozzánk hasonló kotvány országokból nagyobb az elvándorlás. De maga az EU lényege már EGK korában is az volt, hogy a munka, tőke, szolgáltatás miegymás szabadon áramolhasson. EZ van. Kelet Európából érzésre innen kisebb az elvándorlás, mint pl. Lengyelországból vgy Romániából, 6 millió román él már Nzigaton pedig Vágó István és Niedermüller szerint ott már csodálatos az élet. Románia 30%-a eltűnt.

Igazából csak arra akartam utalni, hogy kár azt várni, hogy majd éppen innen senki nem megy sehová amikor a német is elmegy. Mi nem érjük utol a Nyugatot soha, ez maga az egész EU lényege is, centrum/periféria elmélet kicsiben.

Azzal nem tudsz mit csinálni, ha a svájci orvos 3-7 millió között kap, itt ilyen nem lesz de más EU országban se sok helyen. Egyébként szerintem éppen az orvosi bérrendezés elég megnyugtatóan megtörtént.
Nem csak a bér számít. Kicsit benne kell lenni és rájön az ember, hogy hajszálak tartják össze az egészségügyet.
Mostanában volt benne részem, egy sima vérvételen rendőrségi intézkedés volt. másik orvosnál is ki kellett híni a rendőrséget. Az ápolók egymással kiabáltak, hogy ki maradjon túlórázni
Kevés az orvos a többség, vagy tanulja még, vagy idős. A betegek, az ápolók az orvosok idegesek. A vérvételen a beteg üvöltött, mert nem vették fel a telefont, sokára kapott időpont, rángatta a nővért, ezért hívták a rendőrt. A rendőr elmagyarázta a betegnek, hogy ő is több hónapra kap időpontot és neki is többször kell telefonálnia! Kórházban a beteg üvöltött az orvossal!
Ki viseli ezt el?? mennyi pénz kell, hogy ezt bárki is elviselje??
Nyilván. Én nem mondom, hogy itt rendben vannak a dolgok, sőt. Az EÜ kifejezetten szar és még sok dolog. Utak.. Tanárok

Igazából most látszik amit régóta mondogatok, hogy értelmes dolog nem történt, az egész ország német összeszerelőüzem, a mezőgazdaság az EU miatt korlátozottan ad lehetőséget. A kvaterner szektor építése pedig már az oktatás kezdetén elhal. Ennek eredménye az amit most látunk, hogy mélyrepülésben a Ft, érzékenyebb minden mint máshol bár én sokakkal ellentétben egyáltalán nem gondolom, hogy Szlovákia vagy Románia jobb helyzetben lenne. Pl. az Euro bevezetésnek is vannak árnyoldalai, nem csak előnye.

Szóval nem fasza a helyzet az biztos, de máshol se fenékig tejfel és a háború mindenkinek betesz.

Avatar
zola
WSR pilóta
Hozzászólások: 1869
Csatlakozott: 2013.12.31. 19:58
Mi vagy?: törvénytelen

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: zola » 2022.07.06. 13:02

vollebak írta:
2022.07.06. 12:40


Ennek amúgy nem csak ilyen olvasata van, hogy a (nevezzük most így) szerencsésebb történelmi közelmultú országokba mennek máshonnan. Van, aki a gyarmattartó múltat, van, aki az adott ország nehéziparát, nyersanyagait, van, aki a világháborúkat tartja a legfontosabbnak abban, miért alakultak ki a mostani viszonyok.

De most alapvetően arra gondolok, hogy egy sor olyan országból, ahol olyan a kultúra, egyszerűen nagyon nem akarózik elmenni az embereknek, akkor sem, ha máshol sokkal jobb életük lehetne.

Akik például ilyenek, azok a spanyolok. Persze, vannak fiatal spanyol expatok, meg egyetemisták, de egy majdnem ötvenmilliós országról beszélünk, és szerintem nincs arányaiban feleannyi aktív korú keresőjük országon kívül, mint nekünk. Pedig főleg a délebbi területeken van ott is gond bőven (láttam a saját szememmel). De egyszerűen olyan a neveltetésük, a kultúrájuk, hogy nem akarnak a családtól, barátoktól távol lenni.

Elég, ha megnézed a leghíresebb sportolóikat. Alonsótól, Nadalon, Márquezen át az összes világhírű spanyol focistáig mind otthon, Spanyolországban élnek, annak ellenére, hogy a spanyol adórendszer az egyik legszarabb az ilyen keresetűeknek. Egyszerűen nem jellemző, hogy egy spanyol Monacóban vagy Svájcban éljen, annak ellenére, hogy 47%-os adókulcs van a jövedelmükre. Nadal, aki sosem élt máshol, mint a szülővárosa, azt mondta, hogy máshol több pénze maradna meg, de a családja, barátai meg nem lennének vele, vagyis boldogtalanabban lenne, azon meg nem segít, hogy több marad a zsebében. Ez egy tök általános felfogás, tényleg láttam, hogy ez a gyakorlatban is így működik náluk.

Az olaszok, portugálok szintén ilyenek. Nagyon kevés olasz expat mászkál ahhoz képest, hogy az is egy hatvanmilliós nemzet, nem épp rózsás gazdasági helyzettel, főleg a déli részeken.

Lehet, hogy hülyeség, de én látni vélem a kulturális alapjait annak, hogy ahol erős az az igény, hogy közel éljen valaki az amigókhoz meg a mammához, onnan a többség a jobb élet reményében sem megy el. Ebben van valami szép, kétségtelenül - én személy szerint másképp vagyok összerakva, más volt a családomban a viszonyrendszer, máshogy éltünk. Szóval hogy ez a röghöz kötöttség jó-e vagy sem, egyéni gusztus kérdése, de tény, hogy főleg a déli népeknél ez jellemző vonás.
Plusszba megfejelném még az éghajlattal. Mediterrán éghajlat még midig az egyik legvonzóbb a többi közül. Klímaváltozás lehet betesz neki.

Avatar
vollebak
Főnök!
Hozzászólások: 6490
Csatlakozott: 2014.01.26. 14:12
Mi vagy?: ringy-rongy

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: vollebak » 2022.07.06. 13:13

zola írta:
2022.07.06. 13:02
Plusszba megfejelném még az éghajlattal. Mediterrán éghajlat még midig az egyik legvonzóbb a többi közül. Klímaváltozás lehet betesz neki.
Az éghajlathoz még mindig ott van Monaco. Nico Rosbergen röhögtem pár éve, aki azt mondta, hogy főleg az éghajlat miatt él Monacóban. Persze, az adómentességnek semmi köze hozzá :D Főleg úgy, hogy Ibizán is nevelkedett, beszél spanyolul és olaszul is - simán élhetne a mediterrán térségben lényegében bárhol, ha akarna, és tényleg a klíma lenne a lényeg.

Ez mondjuk egyénfüggő szerintem, legalábbis ha magamból indulok ki. Sosem szerettem a meleget, nekem a nyár mindig horror. A vízparton aszalódás sem nekem való, azt egy darab moszat is tudja :D

Mindig a hűvösebb időt kedveltem, a vízpart helyett meg az erdős, dimbes-dombos tájakat. Az ablakon kopogó esőnél nincs jobb altató. A legtöbben hülyének néznek, amikor mondom, hogy Skócia éghajlata az ideális, és Spanyolországét nem szerettem, de elismerem, hogy kisebbséget képviselek ezzel a beütésemmel.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára vollebak 2022.07.06. 13:23-kor.
TÖKÉLETES INTÉZKEDÉS. – Dani, 2022. július 11.

Avatar
zola
WSR pilóta
Hozzászólások: 1869
Csatlakozott: 2013.12.31. 19:58
Mi vagy?: törvénytelen

Re: Köz(ös)ügyeink.Társadalomról, gazdaságról politikamentesen!

Hozzászólás Szerző: zola » 2022.07.06. 13:14

Bandee írta:
2022.07.06. 13:00


Nyilván. Én nem mondom, hogy itt rendben vannak a dolgok, sőt. Az EÜ kifejezetten szar és még sok dolog. Utak.. Tanárok

Igazából most látszik amit régóta mondogatok, hogy értelmes dolog nem történt, az egész ország német összeszerelőüzem, a mezőgazdaság az EU miatt korlátozottan ad lehetőséget. A kvaterner szektor építése pedig már az oktatás kezdetén elhal. Ennek eredménye az amit most látunk, hogy mélyrepülésben a Ft, érzékenyebb minden mint máshol bár én sokakkal ellentétben egyáltalán nem gondolom, hogy Szlovákia vagy Románia jobb helyzetben lenne. Pl. az Euro bevezetésnek is vannak árnyoldalai, nem csak előnye.

Szóval nem fasza a helyzet az biztos, de máshol se fenékig tejfel és a háború mindenkinek betesz.
A háborúnak nem kellene betennie.

EU:
Elítéljük az orosz offenzivát, mélyen együtt érzünk veletek, de ugyanúgy vesszük tőlük a nyersanyagot. Tőletek meg az étolajat és a gabonát.

Ehelyett a már amúgy is válság kezdeti időszakban felnyomja a földgáz és a kőolaj árát és még lábon is lövi magát. Csak mert ez a PC elvárás. A háború valós, a gazdasági bajokra szvsz viszont csak ürügy.

Lezárt