Nico Rosberg

Versenyzők és csapatok
Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2016.12.17. 00:16

carlos78 írta:
mivel topabb, mint Sainz?

(a rálátást meg hagyjuk, volt egy kedvenced, akit szimpátia alapján választottál magadnak, most meg egy másik, akit hami ellen. nagyfokú rálátásról tanúskodik :D )
Pl., hogy VB, Sainz meg nem.

Neked amúgy attól van jó rálátásod, hogy kiválasztod az aktuális "geciládát" és ezzel kijelented a legjobbnak? Vagy Te mégis mi szerint választasz kedvencet magadnak? Hátha tanulunk valamit:)

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2016.12.17. 01:18

Rocco írta:
carlos78 írta:


oké meggyőztél, már csak egy kérdésem van: ha nem a leggyorsabb és nem is izgalmas a versenyzése, akkor mégis mitől top pilóta? :D
mivel topabb, mint Sainz?

(a rálátást meg hagyjuk, volt egy kedvenced, akit szimpátia alapján választottál magadnak, most meg egy másik, akit hami ellen. nagyfokú rálátásról tanúskodik :D )
A te ralatasod a forma 1-re nagyjabol annyi, mint anyamnak, aki nem is nezi. Bizonyitottad ezt mar sok hulye valasszal, es kerdessel. Mint amilyen a fenti is. Persze ettol meg kozel sem vagy hulye, vagy ilyesmi, nem ezt mondom. Sot.

Azt meg hogy Rosbergnek miota szurkolok, sokan tudjak, azon meg nem lepodom meg, hogy te neked ez sincs meg. Es nem is mondom el, mert ugysem jegyezned meg most sem, mert le is szarod. :D
Megint elbeszeltek egymás mellett...

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2016.12.17. 13:54

Bandee írta: Pl., hogy VB, Sainz meg nem.
Bandeekám, a vb az nem tulajdonság :) (ezzel a mercivel Sainz is vb lett volna pl.)

kérdeztem egy egyszerűt, mitől top pilóta Rosberg, ha nem gyorsabb mint a csapattársa és nem is izgalmas.
válasz még nem jött senkitől. :)
nyilván egy kitartó gyerek, mert addig próbálkozott amíg nem sikerült, ez nagyon jó dolog. gyanítom van még 15 pilóta a mezőnyben, aki kitartó, szóval ez nem top pilóta tulajdonság.
szóval, mi van benne ami a mezőny 90-ában nincs meg?
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2016.12.17. 13:58

Bandee írta: Neked amúgy attól van jó rálátásod, hogy kiválasztod az aktuális "geciládát" és ezzel kijelented a legjobbnak? Vagy Te mégis mi szerint választasz kedvencet magadnak? Hátha tanulunk valamit:)
nem én mondtam, hogy van rálátásom, hanem Rocco mondta hogy nincs :)
kérdezd őt.

versenysportra van rálátásom, egy 22 év. ez alapján választom a kedvenceimet. (egyébként igen, a geciládaság valahol egy nagyon jó tulajdonság, azt mutatja, hogy valaki jobban akar valamit, mint amennyire mások véleménye érdekli. én közvetetten ezt szoktam látni ebben a tuljdonságban.)
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Avatar
Rocco
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3488
Csatlakozott: 2014.02.14. 00:52

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Rocco » 2016.12.17. 14:04

carlos78 írta:
Bandee írta: Pl., hogy VB, Sainz meg nem.
Bandeekám, a vb az nem tulajdonság :) (ezzel a mercivel Sainz is vb lett volna pl.)

kérdeztem egy egyszerűt, mitől top pilóta Rosberg, ha nem gyorsabb mint a csapattársa és nem is izgalmas.
válasz még nem jött senkitől. :)
nyilván egy kitartó gyerek, mert addig próbálkozott amíg nem sikerült, ez nagyon jó dolog. gyanítom van még 15 pilóta a mezőnyben, aki kitartó, szóval ez nem top pilóta tulajdonság.
szóval, mi van benne ami a mezőny 90-ában nincs meg?
Azert nem, mert midnenkinek vilagos, hogy ertetlen vagy. Azt mondtam, hogy lehet kerdeses es szubjektiv, hogy neked vagy akarkinek izgalmas-e a versenyzese, avagy nem. Nem igy fogalmaztam, ilyen szajbaragosan, mert mindig ugy gondolom, felnott emberekkel beszelgetek. Az viszont nem kerdes, illetve nem kellene, hogy az legyen, hogy top pilota. Miert? Mert valoszinuleg benne van a 3 leggyorsabb pilota kozott. Vagy szerinted 1 top pilota van? Mert akkor Alonsod sem volt a budos eletben sem top pilota.
Ertheto?

Probalkozik? Mindig hulyere verte a csapattarsait, aztan kifogta az evtized valoszinuleg legjobbjat csapattarsnak. Elso evben pariban volt, kicsivel jobb is, kovetkezo kettoben kikapott, most meg nyert egy cimet ellene. Mi a faszt akarsz meg? Tenyleg fingod nincs az egeszrol, de le is szarod, csak mondod a szokasos sablonjaidat vigyorral megtuzdelve, azt mikor mar senkinek nincs ezekre kedve valaszolni, akkor jon az, hogy mindenki hulye korulotted, te meg mar megitn mekkora okossagot mondtal, mert valasz sem jon ra. Pedig nem egeszen igy van.

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2016.12.17. 14:13

Rocco írta:
Azert nem, mert midnenkinek vilagos, hogy ertetlen vagy. Azt mondtam, hogy lehet kerdeses es szubjektiv, hogy neked vagy akarkinek izgalmas-e a versenyzese, avagy nem. Nem igy fogalmaztam, ilyen szajbaragosan, mert mindig ugy gondolom, felnott emberekkel beszelgetek. Az viszont nem kerdes, illetve nem kellene, hogy az legyen, hogy top pilota. Miert? Mert valoszinuleg benne van a 3 leggyorsabb pilota kozott. Vagy szerinted 1 top pilota van? Mert akkor Alonsod sem volt a budos eletben sem top pilota.
Ertheto?

Probalkozik? Mindig hulyere verte a csapattarsait, aztan kifogta az evtized valoszinuleg legjobbjat csapattarsnak. Elso evben pariban volt, kicsivel jobb is, kovetkezo kettoben kikapott, most meg nyert egy cimet ellene. Mi a faszt akarsz meg? Tenyleg fingod nincs az egeszrol, de le is szarod, csak mondod a szokasos sablonjaidat vigyorral megtuzdelve, azt mikor mar senkinek nincs ezekre kedve valaszolni, akkor jon az, hogy mindenki hulye korulotted, te meg mar megitn mekkora okossagot mondtal, mert valasz sem jon ra. Pedig nem egeszen igy van.

kérdeztem egy egyszerűt, hogy mitől top pilóta rosberg, erre hszeken keresztül besértődtél. mondtál valamit, de kiderült hogy máshogy értetted.
tényleg értetlen vagyok :D

a témára visszatérve, szerintem nincs benne a 3 leggyorsabb pilótában, sodródik az eseményekkel és nem irányítja azokat, nem kiemelkedő esőben és nem kiemelkedő forgalomban. én nem látom a top pilótát.
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Avatar
Rocco
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3488
Csatlakozott: 2014.02.14. 00:52

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Rocco » 2016.12.17. 14:20

carlos78 írta:
Rocco írta:
Azert nem, mert midnenkinek vilagos, hogy ertetlen vagy. Azt mondtam, hogy lehet kerdeses es szubjektiv, hogy neked vagy akarkinek izgalmas-e a versenyzese, avagy nem. Nem igy fogalmaztam, ilyen szajbaragosan, mert mindig ugy gondolom, felnott emberekkel beszelgetek. Az viszont nem kerdes, illetve nem kellene, hogy az legyen, hogy top pilota. Miert? Mert valoszinuleg benne van a 3 leggyorsabb pilota kozott. Vagy szerinted 1 top pilota van? Mert akkor Alonsod sem volt a budos eletben sem top pilota.
Ertheto?

Probalkozik? Mindig hulyere verte a csapattarsait, aztan kifogta az evtized valoszinuleg legjobbjat csapattarsnak. Elso evben pariban volt, kicsivel jobb is, kovetkezo kettoben kikapott, most meg nyert egy cimet ellene. Mi a faszt akarsz meg? Tenyleg fingod nincs az egeszrol, de le is szarod, csak mondod a szokasos sablonjaidat vigyorral megtuzdelve, azt mikor mar senkinek nincs ezekre kedve valaszolni, akkor jon az, hogy mindenki hulye korulotted, te meg mar megitn mekkora okossagot mondtal, mert valasz sem jon ra. Pedig nem egeszen igy van.

kérdeztem egy egyszerűt, hogy mitől top pilóta rosberg, erre hszeken keresztül besértődtél. mondtál valamit, de kiderült hogy máshogy értetted.
tényleg értetlen vagyok :D

a témára visszatérve, szerintem nincs benne a 3 leggyorsabb pilótában, sodródik az eseményekkel és nem irányítja azokat, nem kiemelkedő esőben és nem kiemelkedő forgalomban. Villeneuve kb.
Jo oke, persze, igy votl, hogyne. Nem fogok ebbe belemenni megint.


Szerintem meg benne van, meg majdnem mindenki szerint is. Versenytempoban es kvalitempoban Hamilton szint. Forgalomban is nagyon sokat javult, iden kifejezetten harapos volt. Esoben is jol ment mindig is, iden viszont elismerem hogy valoban gyengebb volt esoben, nagyon is. De emlekszem hogy voltak komoly kis esos futamai. Mindig elverte a scapattarsait hamiltont leszamitva, de ellene is volt 2 ev, amikor kb ugyanazt hoztak(13 es 16). Es iden az iranyitast is atvette. Iden egeszen mas oldalait is megmutatta, mitn eddig. Harapott, gyonyoru elozesei voltak, kemeny volt, olykor mar pofatlan hamiltonnal, rajtjai rendre masszivabbak voltak. Szoval az idei ev alapjan szamomra nem kerdes, hogy top. En igy latom, te meg ugy. De lagalabb mar elhangzottak konkretumok.

Avatar
Rocco
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3488
Csatlakozott: 2014.02.14. 00:52

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Rocco » 2016.12.17. 14:27

Villnov szitn meg azert nem lehet, mert azt leszamitva, hogy 1-1 cimuk van, Rosberg 10 eve stabilan gyors es jo format mutat. Gynegebb autokkal is kiemelkedo szezonokat hozott folyamatosan. Mindig eros volt, csak mire top auto lett alatta, megkapta a mezony talan legjobbjat is. De nem vallott szegyent, es 4 evunk van osszehasonlitani oket. Es azert valljuk be, Hamiltonnak kenyelmesebb helyzete is volt midnig a mercinel. Igy azert nehez. Mondjuk benne pont ugyanaz zavar, ami Kimiben zavart mindig, Hogy kicsit hagyja magat olykor elnyomni. Na de iden potn ezen valtoztatott. Kirakta a fekat a faszomba, ha ekezdett bunkozni, ahogy szokott. Ezt vartatok. Iden hoozta a balhet, a tokot, a tempot. Malajziaban ugy jott fel a mezony
vegerol, ahogy a legjobbak tudnak csak. Kb minden korben elozott, ahol eppen erte oket.

Villnov meg az elso 2 evet leszamitva csak egy "volt, nincs".

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2016.12.17. 14:53

csináltam egy szavazást a 2016-os szezon Topicban, érdekel mindenki véleménye.
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Avatar
Rocco
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3488
Csatlakozott: 2014.02.14. 00:52

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Rocco » 2016.12.17. 14:54

carlos78 írta:csináltam egy szavazást a 2016-os szezon Topicban, érdekel mindenki véleménye.
Lattam, es mar szavaztam is. :D

De nem arulom el, mit. (:u

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2016.12.17. 14:59

haha, sejtelmem sincs :D
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Avatar
9_46_20
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2964
Csatlakozott: 2013.12.30. 11:44
Mi vagy?: KR7 & KR69 supporter

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: 9_46_20 » 2016.12.17. 17:54

carlos78 írta:
Bandee írta: Neked amúgy attól van jó rálátásod, hogy kiválasztod az aktuális "geciládát" és ezzel kijelented a legjobbnak? Vagy Te mégis mi szerint választasz kedvencet magadnak? Hátha tanulunk valamit:)
nem én mondtam, hogy van rálátásom, hanem Rocco mondta hogy nincs :)
kérdezd őt.

versenysportra van rálátásom, egy 22 év. ez alapján választom a kedvenceimet. (egyébként igen, a geciládaság valahol egy nagyon jó tulajdonság, azt mutatja, hogy valaki jobban akar valamit, mint amennyire mások véleménye érdekli. én közvetetten ezt szoktam látni ebben a tuljdonságban.)
A geciladasag nem az hogy valamit jobban akar mint a tobbi csak sajnos a masiknak jobban osszeall ezert aljas dolgokhoz kell folyamodni...?

Masok velemenye ezeket az ego kivagyoken sportolokat sohasem erdekelte... pont torkonszarjak az egesz vilagot...

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2016.12.18. 10:54

9_46_20 írta: A geciladasag nem az hogy valamit jobban akar mint a tobbi csak sajnos a masiknak jobban osszeall ezert aljas dolgokhoz kell folyamodni...?.
nem tudom, Bandeet kérdezd, 10 éve nem volt Alonsonak geci huzása, de még mindig geciláda
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Avatar
Rocco
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3488
Csatlakozott: 2014.02.14. 00:52

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Rocco » 2016.12.18. 13:11

carlos78 írta:
9_46_20 írta: A geciladasag nem az hogy valamit jobban akar mint a tobbi csak sajnos a masiknak jobban osszeall ezert aljas dolgokhoz kell folyamodni...?.
nem tudom, Bandeet kérdezd, 10 éve nem volt Alonsonak geci huzása, de még mindig geciláda

Es most erre alljam meg, hogy ne valaszoljak, es mondjuk ne kezdjem el sorolni. (:u

Marpedig azert sem fogom. (:v


10 eve. (:u

t-oom
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3836
Csatlakozott: 2013.12.31. 16:34
Mi vagy?: Hülye Sötét Paraszt
Tartózkodási hely: Fadd
Kapcsolat:

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: t-oom » 2016.12.18. 20:17

Sorold fel batran, legalabb mindenki tanulhat belole.

mudd
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3295
Csatlakozott: 2014.01.02. 16:37

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: mudd » 2016.12.18. 20:23

carlos78 írta:
9_46_20 írta: A geciladasag nem az hogy valamit jobban akar mint a tobbi csak sajnos a masiknak jobban osszeall ezert aljas dolgokhoz kell folyamodni...?.
nem tudom, Bandeet kérdezd, 10 éve nem volt Alonsonak geci huzása, de még mindig geciláda
aki geci, az is marad (republic)

Bandee
Főnök!
Hozzászólások: 13167
Csatlakozott: 2014.01.01. 18:31

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Bandee » 2016.12.18. 23:21

carlos78 írta:
9_46_20 írta: A geciladasag nem az hogy valamit jobban akar mint a tobbi csak sajnos a masiknak jobban osszeall ezert aljas dolgokhoz kell folyamodni...?.
nem tudom, Bandeet kérdezd, 10 éve nem volt Alonsonak geci huzása, de még mindig geciláda
Nem ora gondoltam. De nem is most kezdtel el neki szurkolni egyebkent. ...

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2016.12.19. 20:04

Bandee írta:
Nem ora gondoltam. De nem is most kezdtel el neki szurkolni egyebkent. ...
ez igaz :)

valóban csípem azokat, akik lesz*rják, mit gondolnak róluk mások :D
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Avatar
bertone
Főnök!
Hozzászólások: 7032
Csatlakozott: 2015.02.05. 11:42
Mi vagy?: F1 függő - ja, nem.
Tartózkodási hely: Baja

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: bertone » 2016.12.19. 20:16

carlos78 írta:
Bandee írta:
Nem ora gondoltam. De nem is most kezdtel el neki szurkolni egyebkent. ...
ez igaz :)

valóban csípem azokat, akik lesz*rják, mit gondolnak róluk mások :D
Nem értem, akkor miért nem Kiminek szurkolsz. Nála jobban senki nem szarja le.
Az apa férfi, a rezsi nő!

Avatar
carlos78
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3418
Csatlakozott: 2013.12.28. 08:23
Mi vagy?: winner

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: carlos78 » 2016.12.19. 20:42

nikotin írta:
Nem értem, akkor miért nem Kiminek szurkolsz. Nála jobban senki nem szarja le.
csípem amugy mint embert, sajnos pilótaként az eredményességet is leszarja.
"To really show you're one of the greatest, you have to deliver when you haven't got the best machinery." - Jackie Stewart

Avatar
Alghar
Formula1 pilóta
Hozzászólások: 3739
Csatlakozott: 2013.12.27. 17:36
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Alghar » 2016.12.19. 23:03

carlos78 írta:
nikotin írta:
Nem értem, akkor miért nem Kiminek szurkolsz. Nála jobban senki nem szarja le.
csípem amugy mint embert, sajnos pilótaként az eredményességet is leszarja.
Kb. ugyanúgy van, mint Rosberg: vb-címért jött, az megvan. Csak ő nem vonult vissza. De hogy már nem 100%-on pörög a Lotus óta, az tuti. Mert amit viszont a Lotusszal csinált a visszatérésekor, az nem volt semmi, na. De senki nem lesz fiatalabb. Neki 2005-ben kellett volna címet nyernie, szerintem akkor volt a legjobb...nem 2007-ben.

Avatar
9_46_20
GP2 pilóta
Hozzászólások: 2964
Csatlakozott: 2013.12.30. 11:44
Mi vagy?: KR7 & KR69 supporter

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: 9_46_20 » 2016.12.20. 16:58

Alghar írta:
Kb. ugyanúgy van, mint Rosberg: vb-címért jött, az megvan. Csak ő nem vonult vissza. De hogy már nem 100%-on pörög a Lotus óta, az tuti. Mert amit viszont a Lotusszal csinált a visszatérésekor, az nem volt semmi, na. De senki nem lesz fiatalabb. Neki 2005-ben kellett volna címet nyernie, szerintem akkor volt a legjobb...nem 2007-ben.
dehát jópár éve tudjuk hogy akkor a lotus vb autó volt... muahaha (:u (:u

Avatar
Gyilok
gokartos
Hozzászólások: 748
Csatlakozott: 2014.01.03. 11:32
Mi vagy?: Gitárnyűvész

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Gyilok » 2017.01.08. 23:01

Na ezt olvassátok el pupákok!

Hill: „Van egy pont, melyen túl a több festék már nem segít. Egyfajta örök győzelmet aratott Lewis felett."


Miért vonul vissza egy profi autóversenyző, aki pályafutása csúcsán tart? 1996 világbajnoka, Damon Hill a tavaly búcsúzó Nico Rosberg váratlan döntése kapcsán töprengett el a kérdésen, és írt hosszú elemzést az F1-es versenyzés lélektani hátteréről, a 2016-os bajnok hosszú és kimerítő utazásáról, rivalizálásáról Lewis Hamiltonnal, és arról, miért akasztotta szögre a sisakot. Alább Hill írása olvasható, ami a Drivetribe című internetes oldalon jelent meg.



Egy versenyző több okból is feladhatja pályafutását. A halál, vagy egy súlyosabb sérülés rémképe csak néhány a nyilvánvalók közül. Mégis kifürkészhetetlennek tűnik, miért hagyja abba egy profi, amikor élete csúcspontján, pályafutása zenitjén tart és szerződésben áll az F1 legjobb csapatával. A 2016-os trendeket elnézve kisebb a súlya annak, hogy a Forma–1 világbajnoka öt nappal győzelme után visszavonul, legalábbis a geopolitikai változásokhoz és a hőn szeretett énekesek és előadók halálához képest. Talán számítanunk kellett volna rá? Bárhogy is volt, a téma többekhez hasonlóan engem is arra sarkallt, hogy írjak egy úgynevezett szakértői elemzést.

A pilóták általában azért vonulnak vissza, mert eléggé idiótán mutatnak versenyzői ülés nélkül a sisakjukat szorongatva. Látnod kell a jeleket, amikor már nem kapsz lehetőséget, vagy akkor, amikor nem maradt más, csak az, hogy a mezőny végén szenvedj a teljesen esélytelen tragacsokkal. És ha párszor megízlelted az édes, ragacsos pezsgőt a dobogó tetején, nem számít, mit szolgálnak fel a paddock másik oldalán, az már nem lesz annyira csábító. Tehát szégyenteljesen köszönsz el. Nem. Úgy kellene elmenned, hogy a közönség tapsol, és kicsit éhes maradt. Nagy erő kell ahhoz, hogy félretold a tányért, amikor még maradt rajta néhány ízletes falat. Nem azt kell tudni, mikor laktál jól, hanem azt, mikor jutottál el oda, hogy elég ételed van egy életre.

Tudom, egy olyan sráctól, aki 9 évet töltött azzal, hogy felmásszon az F1 létráján, és 32 éves koráig nem kapott komoly lehetőséget, kissé zavaros ezt hallani. De a pályafutásom többnyire zavaros és a megszokottól eltérő volt, szóval nem ez lesz az összehasonlítási alap. Ha megnézzük a nagyságokat, nem szokatlan, hogy valaki a 30-as évei elején hagyja abba. Sir Jackie Stewart 34 éves volt, amikor befejezte, Scheckter, Hunt, Häkkinen, Räikkonen, és Lauda is akkor állt le végleg, vagy egy kis időre, Hawthorn pedig 29 volt a visszavonulásakor – akkor is, ha az ő esetében szó lehetett egészségügyi problémákról is. A profi pályafutásnak ára van. Nemcsak arról a fényűző életről szól, amiről a magazinok írnak nekünk, és nem arról, hogy valaki az autókázás után bemegy a boxba egy délutáni szundira. Ezen a ponton a saját tapasztalataimra fogok hivatkozni.



Tudom, hogy a TV-ből nézve olyan, mintha bárki meg tudná csinálni, de egy F1-es autó vezetéséhez hihetetlen mennyiségű elkötelezettségre, koncentrációra és felkészültségre van szükség. Főleg manapság, amikor az autók olyanok, mint egy elektromos Rubik-kocka. A kormány már nem csak arra van, hogy irányítsák vele az autót. Mondhatni, ezzel vezérled az autó teljesítményét. A srácoknak rengeteg ellenőrzést kell végrehajtaniuk, és olyan dolgokat, amiket a legtöbb ember elképzelni sem akar, ráadásul meg is kell jegyezniük, mit hova állítottak. Elmúltak már azok az idők, hogy beülsz az autóba, bekötöd magad és felidézed melyik csapatnak versenyzel a hétvégén. Elmúltak és soha többé nem jönnek vissza. Mentálisan és fizikailag is komoly munka ez. Rengeteg számítást kell végezned komoly nyomás alatt, miközben kimerülsz és dehidratálódsz. A hétvége egy érzelmi massza, és akkor ott van a jet lag is. Ha ez nem elég, folyamatosan emlékeztetned kell magad, hogy ne hibázz, és ne ütközz mással. Oké, egyben szórakoztató is. De miután több ezer kört teljesítettél valamelyik fájdalmas pályán, már nem lesz annyira szórakoztató – ha hiszed, ha nem.

És akkor ott van a PR-tevékenység is. Hallom, mit mondotok! Nos, valóban nem ez a munka legnehezebb része, de miután tízezredik alkalommal is felteszik ugyanazt a kérdést öt különböző nyelven (Nicónak igen sok anyanyelve van), egy kissé fárasztóvá tud válni. Itt most rengeteg kötelezettségről beszélünk a szezon során, és a szezonon kívül. Nem csoda, hogy Lewis például a szerződésében rögzít egy bizonyos határt. Előnyt szerezhetsz azzal, hogy csökkented kicsit a munkaterhelést. Egy évized után a versenyzők láthatóan elkezdenek hervadozni az interjúk során. Jenson Button majdnem kirohant a paddockból Abu-Dzabiban. És ez a futam előtt történt!

A legracionálisabb oka annak, hogy az ember a csúcson hagyja abba talán az, hogy így ott is marad. Örökre. Ha 1996-ben befejezem, miután megszereztem a bajnoki címet, az enyém lett volna minden idők egyik legjobb győzelmi átlaga: 66 futam, 21 siker. De nem így tettem. Nem fontos. Azt hittem, a megfelelő autóban szerezhetek még egy bajnoki címet. Annyit kellett volna tennem, hogy legyőzöm Mika Häikkinent az ő saját csapatában, a McLarenben. Kételkedtem, és rácsaptam a telefont Ron Dennisre. Hát igen. Ez már történelem. De Nico? Csak annyit kellett volna tennie, hogy újra legyőzi Lewist. És itt az egyik legkomolyabb oka annak, hogy egy versenyző abbahagyja. Kidolgozza a lelkét is, hogy nyerjen, aztán kezdhet az egészet elölről. Emlékeznek Sir Steve Redgrave-re (brit evezős, aki 1984 és 2000 között öt olimpiai aranyat nyert)?



Emlékszem egy teniszmeccsre. Roger Federer épp ismét bejutott a döntőbe. Ott Andy Murray (most már Sir Andy Murray – gratulálok!) ellen kellett játszania. Miután Roger nyilvánosan kivégezte az ellenfelét az elődöntőben, megkérdezték tőle, hogy érzi magát most, hogy ismét Andy-vel kell összecsapnia. Megértően nyilatkozott, azt mondta, Andy nincs könnyű helyzetben, mert vele kell játszania. Hatalmas taps és nevetés következett. Andy aztán ismét kikapott a döntőben.

Nem egyszerű legyőzni egy olyan srácot, mint Lewis. Egyike a leggyorsabbaknak és ijesztően versenyképes. Tudom, hogy Stevenage-ből származik, de akár egy Sao Pauló-i favelából is jöhetett volna. Ő egy utcai harcos. Minden játéktudását beveti, hogy feljusson a csúcsra. Alapvetően úgy gondolja, ő a legjobb és ezen semmi sem változtat. A Mercedes Nico otthona volt, mielőtt Lewis megérkezett. Kicsit olyan volt ez a páros, mint egy tündérmese. Gokartosként volt egy közös álmuk: világbajnokok akartak lenni! Aranyos. Szép. De már felnőttek. Lewis elérte, hogy a csapat úgy táncoljon, ahogy ő fütyül. Nico udvariasan félreállt, és figyelte, hogyan fogadják el a vezetők a sztár igényeit. Elvégre gyorsabb volt, és már világbajnok. Néha azonban voltak rossz napjai, Nico pedig gondoskodott arról, hogy készen álljon ezekben a pillanatokban. Nagyon keményen dolgozott, és mindent megtett, hogy a betolakodó ne készítse ki teljesen.

A legtöbbször Lewisé volt a szajré, Nico pedig a háttérbe szorult. Lewis furcsa megjegyzései sem könnyítették meg a dolgát, melyek akár rossz fényt is vethettek rá. Nico aligha hibáztatható azért, hogy jómódú családban nőtt fel Monacóban. Lewis mégis bevetette ezeket az apró pszichológiai trükköket. Ilyen volt a sapkadobálós incidens is Austinban, miután Lewis megszerezte a harmadik bajnoki címét, miközben Nico továbbra is nullánál tartott. Sokatmondó, hogy Nico visszadobta a második helyezettnek járó sapkát. Mintha azt mondta volna: nem! Engem nem lehet legyőzni! Valami felhúzta, és valami azt mondta neki, ne adja fel. Még ne.



Ott, abban a pillanatban feladhatta volna. Legyőzöttként távozhatott volna, hogy Ibizán nyalogassa a sebeit a feleségével és a kislányával. De nem tette. Dönthetett volna úgy, hogy jó második számú lesz Lewis mellett. Elvégre ez sem a világ vége. Rengeteg pénzt kereshetett volna, és élheti a maga kényelmes életét. De nem tette. Talán egy kicsit váratlanul, Lewis visszavett miután megszerezte a bajnoki címet még a 2015-ös szezon vége előtt. Ez lehetőséget teremtett Nicónak arra, hogy behúzzon három lenyűgöző győzelmet és hat rajtelsőséget. 2016-ban aztán továbbvitte a lendületet és hétfutamosra nyújtotta a győzelmi sorozatát.

Való igaz, Lewisnak balszerencséje volt a technikával, és ez egyúttal elhozta a Nico-Lewis barátság meséjének a végét is. Lewisban felmerült a kérdés, miért cserélte ki a Mercedes a szerelőket? Miért adták oda az ő hű embereit Nicónak? Mi ez az egész? A gyanakvás magvait elültették és szépen csírázni is kezdtek. Talán egy nap majd megismerjük a teljes történetet, de Nico szépen helyt állt ebben a helyzetben. Az előző szezonban egyébként is inkább őt sújtották a műszaki hibák. Most Lewis köre jött. És ez nem ment olyan könnyen. Ha Nico le akarta győzni Lewist, akkor tűzzel kellett harcolnia a tűz ellen, és ez elég nehéz lehet, ha ösztönösen nem vagy olyan agresszív.

A 2016-os Nico szükségszerűen másfajta vadállat volt. Egy sportpszichológust is felbérelt, amit Lewis ismét az ellenfél kritikájaként rótt fel. Melyik magára valamit is adó sportember dolgozik pszichológussal? Nos, Nico, talán. De még tovább megyek. Miközben Lewis a japán futam sajtótájékoztatóján nyúlfüleket rajzolt magának a SnapChattel, Nico azon töprengett, mit tanulhat egy zen mestertől. Később a hétvége során legyőzte Lewist, és elhatározta, ha bajnok lesz, befejezi. Nem mondta el nekünk. Nem mondta el a Mercedesnek. Még az apjának sem mondta el. Igyekezett addig magában tartani, amíg csak tudta.



Abu-Dzabiban a futam alatt végig ott voltam a Mercedes garázsában. Rendkívül feszült volt a hangulat. Egy esetleges ütközés lehetősége ott lógott a levegőben. Körözött a srácok felett, mint egy éhes keselyű. A szerelőkön nem látszott a nyomás. Az egyikük még aludt is. Csak emlékeztetőül, mekkora teher van ezeknek a srácoknak a vállán: egy rossz kerékcsere, és megváltozik az F1 történelme. A garázsban több híresség is feltűnt a verseny alatt. Az egyikük épp Roger Federer volt, aki a bajnoki csatával járó felhajtás és nyüzsgés közepette is higgadt és menő volt. Talán arra gondolt, Nicónak nem lesz könnyű dolga Lewis ellen? Igaza lehetett, mert Lewisnak volt még egy trükk a tarsolyában. Szinte láttuk, ahogy ömlik az izzadság Nico sisakjából, miközben Lewis blokkolja és Sebastian Vettel karmai közé akarja lökni. De kifogyott az időből és az ötletekből. A kisember megnyerte a világbajnokságot!

Ahogy kiszállt az autóból, egy másik ember jelent meg előttünk. Már nem alacsonyan értékelt versenyző volt. Ez a férfi teljesítette élete álmát és világbajnokká vált. És ami neki mindennél fontosabb volt – legalábbis nekem úgy tűnt –, legyőzte Lewist! Szinte minden nyilatkozatában elmondta ezt: mintha egész életünkben együtt, egymás ellen versenyeztünk volna. Úgy magyarázta, mintha Lewis egy betegség lett volna, ami miatt régóta szenved. Emiatt, és a bajnoki cím közelsége miatt a szezon olyan lehetett számára, mint egy hosszú rémálom. Tudta, hogyan győzheti le Lewist, és mindent beleadott, mindent megtett. Igen, ő nyert. De újra meg tudja csinálni? Ne most kérdezzék erről. Persze, hiszen akkor még nem fedte fel az utolsó kártyáját…

Meg tudom érteni, hogy Nico egy kis szünetet akart. De azt hiszem, egyúttal látta az igazságot is. Ő nem Lewis Hamilton. A saját határait kellett feszegetnie ahhoz, hogy legyőzze, és ezalatt az ember megtanulja, hol helyezkedik el a tehetség hierarchiájában. Az információ a tapasztalatokkal együtt jön. Megtalálod azt, amire mindig is szükséged volt, és ezt tudva, mire van még szükséged?




A nagy bajnokokat, minden idők legjobb versenyzőit le lehet győzni. Én is megcsináltam. Jól tudom. De nem lehet újra és újra legyőzni őket. Egyszerűen túl jók. Életem legkeményebb versenyén, 1994-ben Japánban ki kellett lépnem a saját testemből, hogy legyőzzem Michael Schumachert. Emlékszem, mi járt a fejemben: Istenem, levegőt sem kapok! Erre csak néhány alkalommal vagy képes, és egyszer érezed, hogy már nincs is szükséged rá. Tudod mennyire jók, és tudod, mennyire vagy jó te magad. Nem szégyen ezt elfogadni. Legalább elmondhatod, volt, hogy megtaláltad a helyet ott fenn a magasban, ahol az istenek laknak.

Néhány éve váltottam pár szót Franz Klammerrel, a lesiklás istenével. Arról beszéltünk, hogy egy brit síző nyerhet-e valaha világbajnoki címet lesiklásban. Kertelés nélkül kijelentette, hogy ez lehetetlen. Elmondta, hogy túl sok jó síelő van már Ausztriában, ezen a szinten pedig nagyon ritka a levegő. Pontosan tudtam, miről beszél, és ezt is, hogy nem a földrajzi magasságra gondol. A fiziológiai és a pszichológiai magasságokról beszélt, az ember lehetőségeinek a korlátairól.

A 2015-ös austini futam után Nico megfogadta, soha nem akarja újra megtapasztalni, ami ott történt. Nem is fogja többé az érezni, amit ott érzett! Talán, olyan ez, mint egy festmény? Van egy pont, melyen túl a több festék már nem segít. Egyfajta örök győzelmet aratott Lewis felett. Győztesként, nyereménnyel a kézben távozott az asztaltól. Nico okos gyerek. Csodálom, amiért eleget tett a saját ígéreteinek. Egy van még, amit meg kell tartania, de nem kételkedem abban, hogy be fogja tartani.

Krisztián
WSR pilóta
Hozzászólások: 2198
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:47

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2017.01.08. 23:16

Szerintem úgy nagyjából mind a két oldal álláspontja benne van.

Avatar
Redbull
Főnök!
Hozzászólások: 11438
Csatlakozott: 2014.01.04. 13:17
Mi vagy?: rangidős
Tartózkodási hely: Hungary/Nograd/Pásztó

Re: Nico Rosberg

Hozzászólás Szerző: Redbull » 2017.01.09. 00:03

Jó cikk. Okosakat írt Hill.
A tanult elme ismertetőjele, hogy képes foglalkozni egy gondolattal anélkül, hogy elfogadná. (Arisztotelész)

Lezárt